SuperCycling.cz

Na Tour slaví Tony! Martin a Gallopin

13. 7. 2014, 19:15

Tony, to je křestní jméno, které zanechalo nesmazatelnou stopu na 9. etapě Tour de France. Po skvělé sólové jízdě na posledních 58 kilometrech ji vyhrál Němec Tony Martin z Omegy, novým majitelem žlutého dresu se stal k radosti Francouzů závodník stáje Lotto-Belisol Tonny Galopin.

Tony Gallopin se vydal ze všech sil. Ale odměna byla sladká.

Tony Gallopin se vydal ze všech sil. Ale odměna byla sladká.

Gallopin přijel do cíle ve druhé početné skupině, která se v průběhu etapy vydala stíhat uprchlíky Martina s Italem De Marchim. Astana se žluťákem Nibalim je nechala. Sice věděli, že Gallopin na něj ztrácí v celkovém pořadí jen tři a půl minuty, ale nesnažili se o to uprchlíky sjíždět.

Důvod? Zítra je na programu horská etapa se sedmi vrchařskými prémiemi a dojezd na těžký kopec. Cílová stojka má místy i 20 procent a Nibali potřebuje, aby měl k ruce co možná nejdéle klíčové domestiky. Pokud by od startu měla Astana jet tempo, jejím závodníkům by pak chyběly síly v závěru. A je velmi pravděpodobné, že Nibali zítra obleče žlutý dres znovu, protože Gallopin s nejlepšími kopce rozhodně nepřejede.

gallopin je zluty

Žlutý dres má nového majitele: Tony Gallopin.

Přesto je francouzský cyklista nadšen, vždyť poveze žlutý dres na státní svátek své země, výročí dobytí Bastilly. A navíc se stal po třech letech prvním Francouzem, který vede Tour. V roce 2011 ten slastný pocit zažíval Thomas Voeckler.

„Já tomu nemůžu uvěřit, je to nádhera,“ jásal šťastný Gallopin. „O žlutém dresu jsem snil od etapy na kostkách. Teď je to realita a zázrak. Když jsem byl malý, ani jsem o něčem takovém nemohl snít, protože mě na všech závodech utrhli,“ líčil s úsměvem.

„Dnes jsem tušil, že by mohla přijít šance a když se formoval únik, neváhal jsem. Skákal jsem do všech ataků. Sice to trvalo čtyřicet kilometrů, než jsme odjeli, ale dokázal jsem to. Věděl jsem, že musím bojovat a doufat, že to bude stačit. Když jsem projel cílem, nemohl jsem tomu uvěřit. Zítra to není zrovna lehká etapa na hájení dresu,“ tvrdil nový lídr, jenž má na druhého Nibaliho náskok 1:34 min. „Není to moc, ale jen tak se nevzdám,“ slíbil.

Podíváme se na možnosti, co budou v dalších dnech, a určitě to zkusím. Rozhodně chci bojovat dál. Leopold König, cyklista stáje NetApp

Spolu s Gallopinem přijel ve dvacetičlenné skupině za Martinem také Portugalec Machado ze stáje NetApp, jejímž lídrem je Leopold König. Machado se posunul na třetí místo průběžného pořadí a je otázkou, zda vzhledem k jeho vrchařským schopnostem nepřehodnotí tým strategii. König přijel dnes do cíle s favority, na 28. místě má manko na lídra 9:09 min., na Machada ztrácí přes 6 minut. Portugalec je navíc skvělý vrchař, který měl být Königův superdomestik do hor.

tony martin 9 tapa vitez

Vítěz etapy Tony Martin.

„Chtěli jsme být v každé skupině, která odjede. A vyšlo to na Tiaga,“ řekl König serveru idnes.cz po etapě. „Já jsem v té skupině chtěl být hodně a teď mě to docela mrzí, mohl jsem být zpátky ve hře už dnes. Ale horší by bylo, kdybychom tam neměli nikoho. Musím se vrátit podobně, jako to udělal Tiago, dojet ve skupině s náskokem třeba pěti minut,“ plánoval český cyklista.

Rozhodně zatím nepropadá panice. „Podíváme se na možnosti, co budou v dalších dnech, a určitě to zkusím. Rozhodně chci bojovat dál. Zítra to bude hektická etapa, a kdo bude v ujeté skupině od začátku, má velkou šanci dojet až do cíle,“ řekl König.

Že by teď měl jet na Machada, odmítá. „Takhle jsme pořád dva ve hře. Pro ty, co byli v úniku, to bude zítra těžké, vyždímali se, budou unavení a pondělí je opravdu těžký den. Desátý bez dne volna a hodně se toho změní,“ odhadoval.

Dalším hrdinou dnes byl Tony Martin. Tenhle excelentní časovkář z Omegy už na Tour vyhrál právě dvě časovky, ale dnes poprvé vybojoval triumf i v klasické etapě. Z vedoucí dvojice nastoupil v kopci 58 kilometrů před cílem a svou dlouhou individuální časovku zvládl famózně.

tony a jeho vykon 9

Takhle vypadala excelentní jízda Tonyho Martina.

„Je to pro mě obrovský úspěch. Když jdu na Tour na start časovky, jsem favorit, ale v normální etapě je to jiné. Když jsme jeli v úniku s De Marchim, věděl jsem, že se k nám blíží skupina. Ten náskok nebyl tak velký. Tak jsem na nic nečekal a jel jsem dopředu. Cítil jsem, že mám spoustu sil a vyšlo to,“ řekl Martin, který oblékl i dres nejlepšího vrchaře.

Výsledky etapy ZDE

Průběžné pořadí ZDE

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2014 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

Klikni a hraj o ceny v hodnotě 100.000 Kč!


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.