SuperCycling.cz

Cavendish se dočkal: vítězství číslo 26!

10. 7. 2015, 19:16

Skoro dva roky čekal Mark Cavendish na to, až rozšíří svou úctyhodnou sbírku etapových vítězství na Tour de France. Vloni ho o to připravil pád hned v úvodním dějství, letos musel v úvodu skousnout převahu Greipela i Sagana a dosavadním maximem bylo 3. místo v 5. etapě. V dnešním 7. dějství se dočkal. 

cav-is-bacj

Ve spurtu vybojoval etapové vítězství s pořadovým číslem 26 a osamostatnil se na třetím místě historických tabulek. Vede Eddy Merckx (34), druhý je Bernard Hinault s 28 prvenstvími z Tour.

Cavendish si v závěru poradil s Greipelem i Saganem, když nezpanikařil a díky fantastickému zrychlení na posledních metrech se před oba dostal. „Moc jsem chtěl vyhrát,“ přiznal po etapě rodák z ostrova Man. „Tušil jsem, že by to mohlo vyjít. Včera jsem ležel v hotelovém pokoji s manželkou a dcerou a měl jsem pocit, že vyhraju. A samozřejmě jsem měl velkou motivaci kvůli týmu,“ řekl Cavendish.

Pro Etixx-Quick Step vybojoval už třetí etapové vítězství na letošní Tour. „Štyby vyhrál včera, ale zároveň jsme ztratili Tonyho. Je skvělé, že se nám podařilo vybojovat prvenství i dnes. Věnuju ho hlavně Tonymu a samozřejmě všem klukům za skvělou práci,“ řekl britský sprinter.

Jak už jsme informovali, do dnešní etapy nenastoupil Tony Martin, který si včera při pádu v ochranné zóně zlomil klíční kost. Ještě večer odletěl soukromým letadlem do Hamburku, kde se podrobil operaci. „Jsem pyšný na svůj tým, gratulace Markovi Cavendishovi. Udělal mi radost na nemocničním lůžku,“ napsal z nemocnice na Twitter Martin, jehož česká zhruba dvoutýdenní pauza a pak by mohl začít s lehkým tréninkem.

Do dnešní rovinaté etapy tak nastoupil jako lídr Chris Froome, ale žlutý dres si odmítl vzít ze solidarity k Martinovi. „V etapě žlutý trikot neobléknu. Přeji Ti, Tony, všechno nejlepší a brzy se uzdrav,“ tweetoval Froome před etapou a žlutý dres si navlékl až po ní při dekorování nejlepších.

V etapě brzy odjela pětice ve složení Kristijan Durasek (Lampre-Merida), Luis Angel Maté (Cofidis), Anthony Delaplace, Brice Feillu (oba Bretagne-Séché Environnement) a Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka). Posledně jmenovaný Eritrejec jedoucí v puntíkatém dresu nejlepšího vrchaře, šel do úniku i proto, že brzy po startu byla vrchařská prémie 4. kategorie, kterou vyhrál.

dresy eritr

Eritrejský závodník byl vidět i v dnešní etapě.

„Když jsem jel poprvé v tom dresu, bylo dobré něco ukázat. Jsem šťastný, že jsem to splnil. I kvůli lidem v mojí zemi, od nichž mám velkou podporu. Teď chci ten dres dovézt až do hor,“ řekl Teklehaimanot.

Uprchlíci byli nakonec dojeti až v závěru, peloton jejich náskok kontroloval. Greipel začal hromadný spurt příliš brzy a nakonec se smál Cavendish. Na Tour téměř po dvou letech, protože předchozí triumf slavil 12. července 2013.

Peter Sagan dnes skončil třetí, je to pro něj už páté umístění v top 3 na letošní Tour, ovšem na vítězství stále čeká. „Jel jsem za zadním kolem Andrého Greipela, ale Mark byl dnes opravdu rychlý,“ řekl Sagan, který je nyní průběžně druhý. Na Frooma ztrácí 11 vteřin.

Zítra by teoreticky mohl při úspěchu v etapě s cílovým stoupáním na Mur de Bretagne, které by mu mělo sedět, stejně jako třeba Zdeňku Štybarovi, obléci žlutý dres. „Nejsem žádný vrchař a asi v tom kopci těžko odpárám Frooma. Bonusy za etapu nemusí stačit, ale zkusím to,“ slíbil slovenský cyklista týmu Tinkoff-Saxo.

ad cesi 7 mur

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.