König v Alpách znovu ukázal sílu. A už je osmý!

19. 7. 2014, 18:08

I ve druhé alpské etapě letošní Tour ukázal Leopold König, že mu těžké kopce v úmorném vedru svědčí. Dnes sice neatakoval jako v pátek umístění v top 3, ale po bezvadném výkonu v konstantním tempu si dojel pro deváté místo v etapě a hlavně: v průběžném pořadí si polepšil o další dvě příčky. Už je osmý!

Leopold König opět předvedl parádní výkon.

Po včerejším druhém místě vybojoval vítězství v etapě Polák z Tinkoff-Saxo Rafal Majka. Zatímco včera se v kopci jen vezl za Königem a pak ho přespurtoval, dnes předvedl v závěrečném stoupání dlouhém 13 km do lyžařského střediska Risoul fantastický výkon a po sólové jízdě udržel náskok až do cíle. S odstupem 24 vteřin za ním přijel král letošní Tour Nibali, jehož se udržel pouze Francouz Péraud.

Průběžně druhý Valverde ztratil na Nibaliho přesně minutu a v průběžném pořadí má už manko 4:37 min. Třetí Francouz Bardet za ním po dnešku zaostává jen o 13 vteřin. Königovi pomohly k posunu v pořadí krize Costy a van den Broecka, kteří na vítěze ztratili skoro pět minut.

leo fanousci

Fanoušci Königa nejdou přehlédnout.

Český lídr NetAppu zvládl etapu z celkového pohledu dobře. Na peloton čekaly dva průsmyky přes 2000 metrů, včetně nejvyššího bodu letošní Tour Izoardu (2360 m). Tam byl první Purito Rodríguez, který získal prémii 5000 eur a s velkým vypětím udržel i puntíkatý dres. V závěrečném kopci mu totiž došlo a skončil až 31. Majka už má ve vrchařské soutěži stejně bodů a Nibali je o další dva body zpět.

Ve sjezdu z druhého vrcholu etapy Izoardu se peloton s favority roztrhl a König v první skupině nebyl. Stejně jako van Garderen a někteří další. Půlminutové manko se však podařilo sjet.

leopold jede 14

„Já se sice na Izoardu cítil tak špatně, že jsem si říkal, že nastavím jen mód přežití, abych v posledním kopci chytil co nejmíň. Ale zase mě nohy mile překvapily, jak nakonec jely,“ říkal König pro idnes.cz. „Takže jsem nakonec za ten výkon, co jsem v Alpách předvedl, strašně rád. Tým pracoval úplně úžasně, takže já Alpy hodnotím na jedničku,“ dodal.

Vše podstatné se odehrálo v posledním kopci. Majka své sólo dotáhl, za ním se ze skupiny favoritů hodně nastupovalo. König se nenechal vybláznit, protože mu explozivní styl závodění nesedí. Jel si svoje tempo a vyplatilo se. Nakonec ještě odjel Valverdemu s Rollandem. Na Majku ztratil na 9. místě v cíli v nadmořské výšce 1855 m 1:20 min.

majka vitaz 14 tapa

Polský vítěz etapy Rafal Majka.

Nibali opět ukázal, že si na Tour jede svůj vlastní závod. Ač nemusel, 3 kilometry před cílem se zvedl a znovu demonstroval svou sílu. S tím rozdílem, že s ním dnes udržel krok Péraud.