König to dokázal. Pohádka končí sedmým místem

27. 7. 2014, 19:51

Sen o první desítce se stal realitou. Leopold König prožil fantastický debut na Tour de France. Při své premiéře na nejslavnějším závodu planety obsadil skvělé sedmé místo, což je druhý nejlepší výsledek českého cyklisty v historii. Maximem je pátá příčka Romana Kreuzigera z loňského roku. Tour vyhrál poprvé v kariéře Ital Vincenzo Nibali z Astany.

Dojatý Leopold König.

„Prožil jsem nejbláznivější tři týdny v mém životě. Nedá se to pořádně popsat, ale jsem strašně dojatej. Přijet na Champs Élysées jako sedmý člověk pořadí, navíc při první Tour v kariéře, to je neskutečné,“ přiznal König po absolvování 101. ročníku Tour.

Nejlepší české výsledky na Tour

Roman Kreuziger       5.         2013

Leopold König            7.         2014

Roman Kreuziger       8.         2010

Roman Kreuziger       8.         2009

Šestadvacetiletý cyklista z Moravské Třebové zajel nejlepší výsledek kariéry. A celému světu ukázal, že je to pan závodník. Excelentní vrchař i časovkář. Je proto málo pravděpodobné, že by po tomhle výsledku zůstal ve stávajícím týmu NetApp-Endura, kde mu po sezóně končí smlouva. Nabídky se jeho anglickému manažerovi pohrnou. A výzvě v podobě WorldTour asi těžko odolá. „Asi nějaká změna bude,“ připustil König.

leo 21 tapa

Časovka vyšla Königovi excelentně.

Přitom v úvodu Tour nic nenasvědčovalo tomu, že by měl atakovat umístění v top 10. Měl smůlu na pády, v 8. etapě ho sestřelil Američan Talansky. Na vysněnou desítku ztrácel tři a půl minuty. Ale jak přišly hory, posouval se v pořadí výš a výš.

Vyšly mu Vogézy, Alpy, i Pyreneje. Do elitní desítky se dostal poprvé po 13. alpské etapě, v níž skončil třetí. Pak už top 10 držel. Díky excelentnímu výkonu v sobotní časovce, v níž byl pátý, se z 9. místa posunul na 7. příčku celkové klasifikace. Ta už mu v dnešní závěrečné etapě nemohla uniknout.

bartic 21

Honza Bárta zajel v dresu mistra republiky v sobotu životní časovku.

Druhý Čech Jan Bárta, Königův stájový kolega, obsadil 71. místo. Bárta rovněž exceloval v časovce, kde byl třetí. V etapě do Londýna byl odjetý, ale nebylo mu souzeno a sjeli ho v závěru. Přesto podával během celého závodu spolehlivé výkony a pracoval ve prospěch lídra týmu.

Vítězem Tour de France je Vincenzo Nibali. Žralok z Messiny, jak mu přezdívají, vyhrál rozdílem třídy. Druhý Francouz Peraud na něj ztratil 7:34 min.! „Splnil se mi sen,“ přiznal Nibali, který už má na kontě vítězství na všech třech Grand Tours. Vueltu vyhrál v roce 2010, Giro vloni a dnes při své čtvrté účasti slavil prvenství na Tour. Po šestnácti letech je prvním Italem, který Tour ovládl. Před ním se to povedlo naposledy Pantanimu v roce 1998.

nibali sampus 1

Vincenzo Nibali, král 101. ročníku Tour.

„Od začátku jsem říkal, že je to jeden z velkých adeptů na vítězství a po odstoupení Frooma s Contadorem to měl ještě snazší,“ přiznal někdejší Nibaliho stájový kolega Roman Kreuziger.

„Nemá cenu spekulovat, jak by to dopadlo, kdyby tam Alberto s Chrisem byli, ale Nibali ukázal takovou formu, že by je třeba porazil. Těžko říct. Oproti ostatním, co dojeli do cíle, byl o dvě třídy lepší. Měl za sebou silný tým, ale i on sám ukazoval sílu, když nastupoval, aniž by třeba musel. Ale on to dělal i proto, aby jeho vítězství nikdo nemohl zpochybňovat, když tam nebyli Contador s Froomem. Byl excelentní,“ pochválil Nibaliho Kreuziger. „Samozřejmě strašně gratuluju Königovi, který zajel výborný závod,“ dodal.

dresy new 21

Vítězové soutěží Tour (zleva): král vrchařů Rafal Majka, nejlepší mladý závodník Thibaut Pinot, žluťák Vincenzo Nibali a zelený dres vítěze bodovací soutěže získal už potřetí Peter Sagan.

Poslední etapu s cílem na pařížském Champs-Élysées vyhrál ve spurtu německý rychlík Marcel Kittel z Giant-Shimano a obhájil loňský triumf. Letos na Tour vyhrál čtyři etapy a Německo celkem sedm, což je nejvíc v historii. Kromě Kittela ovládl dvě etapy Martin a jednu Greipel. „Bylo to s Kristoffem hodně těsné, ale naštěstí to dobře dopadlo. Tým odvedl fantastickou práci,“ řekl Marcel Kittel.

Předehrou dojezdu mužů na Champs-Élysées byl odpolední jednorázový závod nejlepších žen s názvem La Course by Le Tour de France. Ve spurtu jeho první ročník ovládla největší favoritka, trojnásobná mistryně světa v silničním závodě Marianne Vosová z Nizozemska, když těsně porazila krajanku Kristen Wildovou (Giant-Shimano), třetí byla Kanaďanka Leah Kirchmannová (Optum P/B Kelly Benefit).

„Projet zde první cílem byl neuvěřitelný a nezapomenutelný okamžik. Je to pro mě velmi prestižní vítězství, bylo zde hodně dobrých sprinterek. A díval se na nás celý svět,“ řekla Vosová.