SuperCycling.cz

König má zaděláno na skvělý úspěch. Půjde ještě výš?

21. 7. 2014, 16:25

Neuplynul ani týden a Leopold König zažívá o druhém dni volna na Tour úplně jiné pocity než při tom prvním. To figuroval na 21. místě a na vysněnou první desítku ztrácel přes 4 minuty. Pár dní v horách však všechno změnilo. König neskutečně zabojoval, mnozí jeho soupeři naopak vybouchli a výsledkem je současné osmé místo.

Leopold König v Alpách hodně pookřál.

Leopold König v Alpách hodně pookřál.

A to má před sebou Pyreneje, na které se moc těšil už před startem. „Pyrenejské kopce se mi vloni na Vueltě moc líbily. Mám na ně dobré vzpomínky a věřím, že to bude dobré. Na Pyreneje se těším nejvíc. V nich se bude Tour rozhodovat,“ řekl König v rozhovoru pro Supercycling před začátkem Tour.

Teď stojí před pyrenejskou prověrkou. Co obnáší? Zítra po volnu se jede nejdelší etapa Tour. Měří 237,5 km a v jejím závěru čeká na peloton přetěžké stoupání kategorie HC na vrchol Port de Bales (1755 m). Je to skoro dvanáctikilometrový kopec s průměrným sklonem 7,7%. Z vrcholu je však 21 km dlouhý sjezd do cíle.

Další den se jede jedna z nejtěžších etap, i když měří jen 125 kilometrů. Tři kopce 1. kategorie a na závěr stoupání dlouhé 10,2 km až do cíle. No a čtvrteční 18. etapa je taky výživná: pyrenejská klasika s Tourmaletem a závěrečným stoupáním na Hautacam.

leo k clanku volno 2

Pokud König udrží formu z Alp a ani v jeden den ho nepotká krize, desítka by mu neměla uniknout. Je pravda, že se na něj zezadu tlačí Ten Dam, Rolland i van den Broeck, ale taky ztrácí jen minutu na osmého Mollemu a na třetího Bardeta, který je hodně špatným časovkářem, čtyři a půl minuty. Osmé místo nemusí být konečnou, ale i tak by pro českého lídra NetAppu bylo ve finále životním úspěchem.

„Určitě má na to, aby to udržel,“ říká bývalý profesionál František Trkal, dnes trenér Favoritu Brno. „Věřím, že během dneška dobije baterky a do těch Pyrenejí půjde čerstvý. V horách se zatím jeví výborně, ale vůbec mě to nepřekvapuje. Znám ho od kadetů, jako junior už byl fantastický vrchař na mezinárodním poli. Je vidět, že jeho výkony mají dlouhodobě stoupající tendenci. Rozhodně to není nějaká náhoda,“ míní Trkal.

leok k clanku volno 3

König hned za Nibalim. Kouká se na to hezky :-)

V úvodu Tour doplatil podle něj König na nezkušenost. „Říkal jsem si, že platí nováčkovskou daň. Měl i smůlu, ale v některých etapách zbytečně ztrácel. Ale pak se neskutečně zvedl a bylo vidět, jak v horách pookřál. Zatím je zvládá výborně a věřím, že v tom trendu bude pokračovat i třetí týden,“ je přesvědčen trojnásobný mistr republiky v časovce jednotlivců.

König podle Trkala paradoxně možná těží i z toho, že měl letos zdravotní problémy a tolik nezávodil. „Šel do Tour odpočatější než řada jiných lidí a může to sehrát svou roli. Je vidět, že se v horách nenechá vybláznit a jede si pořád svoje tempo. Je to typ závodníka, jako kdysi býval třeba Ullrich. Navíc by mu mohla sedět ta závěrečná časovka, a proto není nemožné, že by mohl skončit v pořadí ještě líp,“ předpovídá František Trkal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.