SuperCycling.cz

Armstrong se vrátil na Tour a fanoušci ho dál zbožňují

17. 7. 2015, 06:00

Lance Armstrong se vrátil na místo činu. Sedminásobný vítěz Tour de France, jemuž byly zpětně odebrány všechny tituly kvůli přiznání používání dopingu, je zpátky na nejslavnějším závodě světa. 

lance-navrat-nahoru

Do Francie dorazil, aby absolvoval část charitativní jízdy pro nadaci bývalého anglického fotbalisty Geoffa Thomase, který sám přemohl leukémii a nyní se věnuje charitě, stejně jako Armstrong. Ten poté, co vyhrál boj nad rakovinou, založil nadaci Livestrong.

Armstrong ve čtvrtek absolvoval trasu 14. etapy letošního ročníku Tour z Rodez do Mende, kterou cyklisté mají na programu v sobotu. V pátek má se svým týmem v rámci charitativní jízdy v plánu 15. etapu z Mende do Valence (183 km).

lance navrat 5

Tým Thomase jede etapy celé Tour vždy s předstihem před pelotonem v rámci projektu Le Tour one day ahead. Nadace získá jízdou během Tour de France údajně od sponzorů milión liber.

Návrat Armstronga na Tour řada lidí přijala s rozpaky. Včetně prezidenta UCI Briana Cooksona. „Myslím, že je to nežádoucí a neuctivé. Podle mě bylo mnoho jiných způsobů, jak mohl Lance vydělat peníze pro charitu,“ řekl první muž světové cyklistiky.

„Neznám osobně Briana Cooksona, nikdy jsme se nepotkali. Ale jedno vím dobře. Pokud tady ve Francii jedeme s Geoffem pro dobrou věc, měla by to být Cooksonova poslední starost. Měl by řešit důležitější věci,“ odpověděl mu na dálku Armstrong.

Už svůj první den na trase Tour si řádně užíval. „Je krásné být zpátky,“ přiznal. I když má dál spoustu obdivovatelů, musí počítat i s negativními reakcemi fanoušků u trati. „Chápu je a je mi jasné, že si tím musím projít,“ prozradil. „Já to vzal jen kvůli Geoffovi, který začal dělat skvělé věci. Nepřijel jsem na Tour závodit.“

Myslíte, že bych tu neměl být jen kvůli tomu, že jsem dopoval? Laurent Jalabert dnes pracuje pro Tour, ne? A závodil se mnou. Prostě jsme jezdili v nešťastné době.

Tour prý letos jako divák sleduje poprvé za poslední roky. A hned po prvním horské dojezdu rozvířil pořádně diskuzi v pelotonu i mimo něj, když po vítězství Frooma na Pierre Saint Martin napsal na Twitter: „Froome, Porte i celý Sky jsou velmi silní. Příliš silní, aby byli čistí? Neptejte se mě, nemám na to názor...“

lance navrat po letech 4

S odstupem pár dní se však za svůj tweet omluvil. „Pokud někdo vede v tuhle chvíli Tour o tři minuty, je to impozantní,“ přiznal. „A mně nepřísluší hodnotit Frooma. Díval jsem se na to jako jakýkoliv jiný fanoušek...“

Sotva dorazil na Tour, sesypaly se na něj mraky novinářů. A mezi fanoušky rozhodně převažují ti, kteří Armstronga stále zbožňují. „Velké díky za vřelé přijetí,“ napsal Američan na svůj facebookový profil po zdolání prvního dne v sedle.

„Bylo horko, dost kopců, ale i tak nádhera,“ prozradil. „Jen už ty kilometry zaberou delší čas. Jsem starý muž,“ dodal s úsměvem 43letý bývalý cyklista.

lance na tour po letech 1 

Ne všichni však Armstrongovu přítomnost na Tour vítají. „Jezdi si na kole, kde chceš, ale proč kradeš pozornost médií na úkor našich chlapců, kteří nikdy nepodváděli?,“ napsal na svůj twitterový účet francouzský tým Bretagne-Séché startující na Tour na divokou kartu.

On sám to vidí trochu jinak. „Myslíte, že bych tu neměl být jen kvůli tomu, že jsem dopoval? Laurent Jalabert dnes pracuje pro Tour, ne? A závodil se mnou. Prostě jsme jezdili v nešťastné době,“ řekl bývalý král Tour, jenž za dva dny nadační jízdy ujede 377 kilometrů.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.