SuperCycling.cz

Kittel urval žlutý dres, Cavendish v kotrmelcích

5. 7. 2014, 18:32

Němec Marcel Kittel a jeho stáj Giant-Shimano jásá, domácí Miláček Mark Cavendish a jeho kolegové z týmu Omega Pharma-Quick Step smutní. Kittel vyhrál spurt úvodní etapy Tour de France a stejně jako před rokem oblékl hned na začátku žlutý dres.

Marcel Kittel to dokázal, vítězí před Saganem.

Marcel Kittel to dokázal, vítězí před Saganem.

Moc po něm toužil i Mark Cavendish. Na Tour ho ještě nikdy nevezl a teď měl velkou šanci. Majitel 25 etapových vítězství na Tour jel doma, protože jeho matka Adele v cílovém městě Harrogate bydlí. „Je to pro mě hodně o první etapě, posledních pár týdnu jsem ji měl pořád v hlavě,“ tvrdil před začátkem Tour Cavendish.

Na dnešním startu v Leedsu si ještě povídal s následníkem trůnu princem Williamem i jeho manželkou Kate, ale místo aby ho pak v cíli dekorovali, viděli z VIP lóže, jak se kácí k zemi.

Zhruba 200 metrů před cílem o sebe totiž ve spurtu zavadil s Australanem Gerransem, které přistrčil u bariéry jedoucí francouzský závodník, a oba šli na zem. Cavendish se držel za pravé rameno a vypadá to, že pro něj Tour může i skončit kvůli zlomené klíční kosti. Bezprostředně po etapě byl převezen do nemocnice na vyšetření.

cav trpi 1 tape

Grimasa Marka Cavendishe hovoří za vše.

Úvodní etapa byla možná těžší, než se čekalo. Na to, že se jede v Anglii, kupodivu nepršelo, svítilo sluníčko a pro peloton to na začátek byla slušná prověrka ve zvlněném terénu. Brzy po startu došlo na únik trojice závodníků, v němž byli Francouzi Arrier (Bretagne), Edet (Cofidis) a také neúnavný německý bojovník Voigt (Trek), který je nejstarším závodníkem v pelotonu. Dnes mu je přesně 42 let a 291 dní a jede svou poslední Tour kariéry. Už šestnáctou v pořadí! „Chci si to užít a něco ukázat,“ říkal německý cyklista.

Únik samozřejmě nevydržel, ale překvapivé bylo, že ve sjezdu z 3. vrchařské prémie se peloton roztrhal a vzadu zůstali lidi jako Rodríguez, Horner a tři závodníci Froomovy družiny Sky. Ale nakonec tempo vystupňovali a ztrátu 45 kilometrů před cílem sjeli.

lidi tdf1

Úvodní etapu provázela neskutečná kulisa.

Závěr byl hodně těžký. Když už to měly pod kontrolou sprinterské vlaky Omegy, Lotta nebo Giantu, v mírném stoupání z ničeho nic po pravé straně atakoval Cancellara. Tahle kratičká časovka mu však nevyšla, byl pohlcen.

Peloton se roztrhal, po kolizi Cavendishe s Gerransem měl ve spurtu nejvíc sil Kittel před slovenským bombarďákem Saganem. Třetí byl Litevec Navardauskas z Garminu. Šestým místem překvapil Froome. A Češi? Oba přijeli v hlavním poli v čase vítěze. Leo König byl 26., jeho stájový kolega z NetAppu Jan Bárta 49.

Kompletní výsledky ZDE


Sledujte TOUR DE FRANCE 2014 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner clanek tdf 2014

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.