Rodríguez vyhrál královskou etapu, Bárta šestý

16. 7. 2015, 18:20

Královskou pyrenejskou etapu letošní Tour s cílem na Plateau de Beille vyhrál z úniku Španěl Joaquim Rodríguez z týmu Kaťuša, když atakoval osm kilometrů před páskou a za deště si dojel po sólové jízdě pro vítězství.

purit-plato-nahoru

Slavil už druhé etapové prvenství poté, co ovládl už dojezd na Mur de Huy ve třetí den závodu. České fanoušky potěšil šestým místem Jan Bárta z týmu Bora-Argon 18.

„Je to pro mě hodně důležité vítězství, protože už je to dlouho, co jsem vyhrál na Tour horskou etapu,“ přiznal 36letý Rodríguez. Na Tour dnes vyhrál potřetí v kariéře, první horskou etapu ovládl už před pěti lety s cílem v Mende, kam se jede pozítří.

„Cílový kopec moc dobře znám a přesně jsem věděl, kde je nejlepší místo pro atak,“ prozradil Rodríguez. Díky 50 bodům na prémii HC v cíli se posunul na druhé místo ve vrchařské soutěži za lídra závodu Frooma a zítra obleče puntíkatý dres.

Sagan udržel zelený dres

Purito nechyběl v úniku 22členné skupiny, nejpočetnějším na letošní Tour. Skupina odjela hned po první sprinterské prémii na 20. kilometru, kde bral 20 bodů za vítězství André Greipel, ale Peter Sagan díky třetímu místu zelený dres udržel. Nejlepším mezi uprchlíky v pořadí byl Dán Jakob Fuglsang, jemuž patřilo 18. místo se ztrátou skoro 20 minut.

Pověst únikového závodníka potvrdil i Honza Bárta, jenž se v etapě neustále zlepšoval. V prvních dvou stoupáních se očividně ve vedru moc dobře necítil, ale zřejmě mu pomohla změna počasí a na závěrečný šestnáctikilometrový kopec vyjel na své možnosti parádně. Nechal za sebou řadu lepších vrchařů.

König s Poelsem na čele

Peloton dlouho nejel, náskok uprchlíků vyšplhal až na 13 minut. Dominantní tým Sky vše kontroloval. Šedesát kilometrů před cílem se na čele peloton usadili Leopold König s Woutem Poelsem a rozjeli takové tempo, že opět udělali přirozenou selekci. Favorité se drželi pohromadě a nikdo neměl sílu na atak.

Dnes to byly dva závody v jednom. Na čele se vytvořila dvojice, v níž byli úřadující mistr světa Michal Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) a Sep Vanmarcke (LottoNL-Jumbo). V závěrečném stoupání na Plateau de Beilledo nadmořské výšky 1780 metrů atakoval za lijáku Kwiatkowski už nějakých 13 km před cílem a belgický klasikář nestačil.

Ovšem tenhle kopec byl i nad síly polského cyklisty, ovšem cenu největšího bojovníka. Zvlášť, když ze skupiny jedoucí za nimi nastoupil Rodríguez, jehož tempo neudržel ani Fluglsang ani Romain Bardet. Španěl z Kaťuši za chvíli dostihl Kwiatkowského a pokračoval sám v cestě za zaslouženým vítězstvím. Polský mistr světa dostal po zásluze cenu největšího bojovníka etapy.

Thomas šokuje, v lijáku se cítil jako doma

Ve skupině favoritů pak na chvíli převzal iniciativu tým Tinkoff-Saxo. Na čelo najel Roman Kreuziger, ale necelých 9 km pod vrcholem odstoupil a za chvíli ho následoval i Rafal Majka. Alberto Contador tam zůstal sám, zatímco lídr dominantního Sky Chris Froome měl k ruce až do poslední chvíle neúnavného Gerainta Thomase, jehož výkony jsou na Tour snad největší senzací, protože tenhle excelentní klasikář najednou chytá nástupy favoritů v horách a je průběžně pátý!

thomas je masima

„Nevím, co ode mě kdo čekal, ale já se cítím dobře, nohy jsou v pohodě. Mám životní formu, o tom není pochyb,“ řekl Geraint Thomas. „Froomie dokázal najet čas na ostatní hned v první horské etapě a byl hodně silný i v dalších dvou dnech. Morálka týmu je vysoká a doufám, že to takhle bude pokračovat až do Paříže,“ přiznal Velšan ze Sky, který si užíval počasí v poslední třetině etapy. „Miluji déšť, byla to paráda. Připadal jsem si, jako když jezdím doma ve Walesu,“ dodal s úsměvem.

Na Frooma to v závěr zkusili všichni: Alberto Contador, Vincenzo Nibali i Nairo Quintana s Alejandrem Valverdem. Ale ani jeden nástup neměl dlouhého trvání a do cíle přijeli všichni top favorité pohromadě.

„Froome se nikam nehnal. Bylo vidět, že je strašně v pohodě, stejně jako celý tým Sky. Jeho náskok je komfortní,“ přiznal ve studiu ČR bývalý profesionál René Andrle, současný sportovní ředitel týmu AWT-GreenWay.