SuperCycling.cz

Honza Bárta: Věřím, že Leo v desítce zůstane

22. 7. 2014, 09:33

Jedním z klíčových mužů týmu NetApp na Tour de France je nejen lídr Leopold König, ale i další Čech Jan Bárta. V kariéře už absolvoval Giro i Vueltu, ale jak sám říká, Tour svou velikostí všechno přebije. Těší se na závěr v Pyrenejích i časovku v předposlední den závodu, kde by se rád ukázal, „Ale prioritou je udržet Lea v desítce,“ říká Bárta.

Honza Bárta si premiéru na Tour užívá.

Honza Bárta si premiéru na Tour užívá.

Jak se cítíš po dvou týdnech Tour?

Byl jsem celkem v pohodě, ale v neděli při etapě se mi nějak blokly záda. Dávali jsme to s fyzioterapeutem dohromady. Hned v neděli večer jsem dostal akupunkturní jehlu, hodně mi to pomohlo. A v pondělí už jsem se cítil líp. Myslel jsem si, že mě po dvou týdnech budou bolet spíš nohy než záda :-)

Teď vás čekají Pyreneje. Těšíš se na ně nebo se jich spíš děsíš?

Beru to, jak to je. Z Pyrenejí se neklepu, spíš se na ně těším.

barta k clanku volno 2

Leo König žasl, jak skvěle jsi jel první alpskou etapu. Říkal, že ti asi doma dávají málo najíst, proto jedeš v horách lépe :-)

Doma mi dávají jíst pořád dobře :-) Ale je pravda, že jsem se po klasikách na stravu dost zaměřil. Tam člověk potřebuje sílu, bez ní by to nešlo, ale od té doby jsem dal dolů tři kila. Zase jsem nemohl ztratit moc. Sám jsem si upravil jídelníček. Snažil jsem se vyhýbat sladkému, nejedl jsem nic tučného. Hlavně jsem nejedl pozdě večer. Cítím se teď daleko líp, v těch dlouhých kopcích je to znát.

barta k clanku volno 3

Bude teď pro tým prioritou držet Lea v desítce?

S tím do závěru Tour jdeme. Pokud to půjde, zkusíme ho ještě o nějaké místo posunout, ale desítka jako taková je super umístění. Těžko se odhaduje, kam se Leo ještě může dostat. Záleží, jak přejede ty Pyreneje, za ním je tam taky nacpaných dost lidí.

Zkusíš ještě skočit do nějakého úniku nebo budeš raději k ruce Leovi?

Záleží, jak se budou etapy vyvíjet, ale spíš to vidím na pomoc Leovi. Předposlední den je časovka, na kterou bych hrozně rád pošetřil trošku sil, abych do ní nešel popravený. Přece jen je to moje disciplína a rád bych něco ukázal.

barta k clanku volno 4

Absolvuješ svou první Tour. Jaká je?

Výjimečná tím obrovským zájmem. Veliká show. Je to závod, který sleduje opravdu celý svět. Navíc je všude spousta fanoušků. Myslím, že Tour je ještě těžší než Giro. I kvůli tomu tlaku a maximálnímu nasazení každý den.

Hlavně v úvodu se hodně padalo. Co ty a pády?

Ležel jsem dvakrát, jednou ještě v Anglii. Ale nijak mě to naštěstí nepoznamenalo.

Kdy ti zatím bylo na Tour nejhůř?

Večer po nedělní etapě, kdy mě bolela ta záda. A taky se mi nejelo dobře po prvním volném dni. Byl jsem úplně ztuhlý.

barta k clanku volno 5

Co zatím říkáš na vývoj Tour?

Nibali jede fantasticky, zatím to vypadá jednoznačně. Je hodně silný, v kopcích je nejlepší. Kdyby v závodě zůstali Contador a Froome, určitě by to vypadalo jinak a Tour by byla zajímavější. Nedá se nic dělat. Rozbili se, to prostě k cyklistice patří.

Do Francie ti přijela fandit i rodina. Užíval sis podporu od nejbližších?

Před prvním volným dnem jsem tady měl otce, bratra a sestru. Sestra tady zůstala déle, vracela se až v neděli. Bylo moc hezké je vidět u trati.

Vnímáš podporu českých fanoušků?

Je jich tu strašně moc, to jsem vůbec nečekal. Když vidím ty vlajky a slyším češtinu, je to nádhera. Všem strašně moc děkuju za podporu.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.