Heroický výkon Sagana. Ale byl znovu DRUHÝ

20. 7. 2015, 17:51

Druhá místa už jsou pro něj na letošní Tour skoro zakletá. Slovenský cyklista Peter Sagan z týmu Tinkoff-Saxo podal v 16. etapě do Gapu heroický výkon, když byl třetí den za sebou v úniku, ale vysněnou vítěznou tečkou to znovu neskončilo. Popáté na Tour 2015 byl druhý.

sagan-zas-druhej

Sagan opět nezaváhal, a když se formoval únik, byl ve správnou chvíli na správném místě. Vyhrál jedinou sprinterskou prémii a díky druhému místu v etapě zvýšil svůj náskok v soutěži o zelený dres.

Vpředu jelo ve dvou skupinách celkem 23 lidí, kteří se po 100 kilometrech etapy spojili. Peloton nechal uprchlíky jet, protože nikdo favority neohrožoval. Nejen, že únik vydržel až do cíle, ale šlo o největší náskok na letošní Tour.

Lampre slaví po pěti letech

Vincenzo Nibali, který díky ataku v závěru najel pár vteřin na své rivaly, přijel se ztrátou 17:44 min. na vítěze etapy, jímž se stal 35letý Španěl Rubén Plaza-Molina z Lampre-Merida.

Ten z už potrhané skupiny atakoval v závěrečném stoupání 2. kategorie Col de Manse, jehož vrchol byl 11 km před cílem. Pak už to byl jen sešup dolů do Gapu. Sagan jel ten sjezd na hranici rizika, bojoval jako lev, ale náskok Španěla už byl velký a nešlo ho zlikvidovat.

s babou po etap

Peter Sagan s přítelkyní pár minut po etapě.

Tým Lampre-Merida tak na Tour slavil vítězství po 5 letech, Sagan projel cílem druhý se ztrátou 30 vteřin, ale přesto byl očividně spokojen a několikrát poklepal pěstí na logo Škoda na svém zeleném dresu.

Thomas letěl do sloupu!

Podle očekávání to znovu byly dva závody v jednom. Hlavní pole v závěrečném stoupání roztrhal Roman Kreuziger, na čele vydrželi jen ti největší favorité. V závěru kopce to zkusil Nibali, který je průběžně až osmý, takže po něm nikdo nešel. Jako excelentní sjezdař pár to udržel, na Contadora a spol. najel půl minuty.

Hrůzostrašný obrázek se naskytl všem divákům v posledním sjezdu ve skupině za Nibalim. Warren Barguil v ostré pravotočivé zatáčce nechtěně škrtl o Gerainta Thomase a Brit ze Sky letěl přímo na sloup a po nárazu do něj ještě dolů do lesa přes svodidlo.

Jako zázrakem se mu nic vážného nestalo, dokázal se neskutečně rychle vrátit na silnici a s pomocí Wouta Poelse ztratil jen 38 vteřin. Celkově dál zůstává šestý.

Nejlepším Čechem v etapě byl Roman Kreuziger na 40. místě.

Zítra mají cyklisté na Tour druhý den volna, pak je čekají těžké alpské etapy.