SuperCycling.cz

Gaviria přespurtoval Sagana, Froome i Quintana ztratili

7. 7. 2018, 22:45

Fernando Gaviria měnil hned při své první etapě na Tour de France historii. Kolumbijský debutant z týmu Quick-Step Floors se stal prvním cyklistou své země, který vyhrál na Tour hromadný spurt a po 15 letech druhým Kolumbijcem, který oblékl žlutý dres lídra. Před ním to byl Victor Hugo Peňa.

virja1tdfsa

„Je to neuvěřitelný den. Už je to opravdu dlouho, co měla Kolumbie žlutý dres. Mnoho mých krajanů se o to pokoušelo, ale vyšlo to až mně,“ jásal Gaviria.

„Tohle vítězství věnuji každému z našeho týmu, bez nich bych nic nedokázal. Kluci byli neskuteční. První etapa je vždycky specifická, každý chce na začátku získat ten dres. A já si toho moc vážím. Zkusím ho udržet, jak to půjde,“ přiznal sprinter Quick Stepu.

jeoulvyrja

„Ten finiš byl hodně těžký kvůli větru, ale zůstali jsme pohromadě. Jeli jsme jako jedna rodina. Respektovali jsme pokyny vedení a vyšlo to dokonale,“ rozplýval se Gaviria, jenž dokonal skvělou práci týmových kolegů, kteří mu skvěle rozjeli spurt a na posledním kilometru před sebe nikoho nepustili.

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) se vyvezl za ním, ale stačilo to jen na druhé místo. Třetí skončil Němec Marcel Kittel (Kaťuša).

Pád Frooma, defekt Quintany

Podstatné věci se děly i mimo závěrečný spurt. Hromadný pád 11 km před cílem nadělil peloton a vzadu zůstali mj. Richie Porte, Adam Yates nebo Domenico Pozzovivo. Nabrali ztrátou 51 vteřin, stejně jako Chris Froome. Ten 5 km před cílem na užší silnici po tlačenici vyletěl do trávy, ale nic se mu nestalo. Jenže zrychlený peloton už nebyl schopen ani díky pomoci kolegů dostihnout.

„Věděli jsme, že ty cesty budou úzké a nebude tam moc místa. Tohle prostě patří k cyklistice. Závěr byl dost chaotický, sprinteři se tlačili dopředu. Ještě, že jsem se nijak nezranil. Do Paříže je ještě daleko,“ uvedl lídr týmu Sky.

Ještě hůře dopadl Nairo Quintana z Movistaru. Asi 3,6 km měl defekt. Nezkoušel dojet na hranici ochranné tříkilometrové zóny, ale zastavil a čekal na výměnu. Nakonec ztratil 1:15 min.

„Já bych tam dojel rád, ale obě kola byla zlomená a nešlo na tom jet. Nedá se nic dělat. Froome i někteří další favorité taky ztratili, takže to zas není taková tragédie. I když to hned na úvod mrzí,“ řekl Quintana.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.