SuperCycling.cz

Froomova lekce? Naše Tour je pryč, ví Vinokurov

15. 7. 2015, 10:12

Fanoušci cyklistiky po celém světě se modlí, aby lekce Chrise Frooma a jeho týmu Sky ostatním favoritům Tour hned v první horské etapě byla ojedinělá. Pokud by to mělo pokračovat i v dnešní těžké etapě, pak už by se bojovalo jen o druhé místo. A z Tour by rázem byla velká nuda, což si nepřeje nikdo.

Takhle se Nibali s Vinokurovem usmívali po loňském triumfu Itala na Tour.

Takhle se Nibali s Vinokurovem usmívali po loňském triumfu Itala na Tour.

Jak přijali úterní lekci zbývající členové velké čtyřky, která se utkává na Grand Tour poprvé v historii? Třeba Alexandr Vinokurov, generální manažer Astany, týmu obhájce vítězství Vincenza Nibaliho, má jasno: „Teď už je jisté, že my letošní Tour nevyhrajeme,“ nebral si servítky Vinokurov.

Nibali je po první horské etapě až desátý se ztrátou téměř sedmi minut. „Nechci, aby si kdokoliv myslel, že Vincenzo přijel na Tour ve špatné kondici. Vždyť jsme viděli i kolapsy Contadora, Rodrígueze a dalších. A oni taky určitě nepřijeli na Tour špatně připraveni,“ volil diplomatičtější tón sportovní ředitel Astany Giuseppe Martinelli.

Nibali sní o super ataku

A co na to samotný Nibali? „Byl to těžký den. Nemohl jsem vůbec udržet rytmus, nemohl jsem pořádně dýchat. Byl jsem úplně prázdný, jen těžko jsem byl schopen následovat kolegy, kteří na mě čekali. Ze začátku jsem zkusil tam uviset, ale pak jsem musel jet svým tempem, protože jinak by to dopadlo ještě daleko hůř,“ přiznal Nibali, který v etapě ztratil na Frooma 4:25 min.

„Můžeme spekulovat, co jsem udělal špatně, ale musím tu situaci akceptovat a analyzovat. Vím, že na tom jsem fyzicky dobře, jen jsem prostě v daný den měl krizi,“ líčil Nibali.

nibali astana krize 10 tdf

Je mu však jasné, že ztrátu bude smazávat těžko, ale ještě neskládá zbraně. „Potřeboval bych udělat nějaký opravdu skvělý atak, ale to asi budou říkat Contador i Rodríguez. Všichni jsme čekali, že budeme lepší a všichni jsme ztratili. I van Garderen s Quintanou ztratili. Víceméně všichni lídři ztratili. Ale samozřejmě je hodně nepříjemné, když je to hned v první polovině závodu o minuty,“ věděl italský lídr Astany.

Z největších favoritů nakonec vyšel nejlépe Nairo Quintana, který v etapě skončil třetí se ztrátou 1:04 min. „Byla to opravdu těžká etapa s pekelnými teplotami a vysokým tempem od doby, kdy jsme převzali úsilí v pelotonu. Udělali jsme to proto, abychom otestovali soupeře a viděli jsme Chrise Frooma v super formě. To musíme akceptovat,“ uvedl kolumbijský cyklista.

Quintana se chce porvat o žlutý dres

„Teď se musíme pokusit zvolit strategii, abychom získali ztracený čas zpátky, nebo v nejhorším alespoň udrželi současnou pozici. Chce to jít den ode dne. Na některých předchozích závodech jsme mohli vidět, že Froome mívá občas ve finále problémy, takže nezbývá než doufat, že si i on vybere slabší den a já budu lepší,“ řekl Quintana.

quintana v bilym 10

Šance na vítězství rozhodně nevidí jako nereálné. „Jsou teď o něco nižší, ale pořád sním o žlutém dresu a udělám vše, abych ho získal,“ přiznal Quintana, jemuž hraje do karet i to, že má hned za sebou v pořadí kolegu z Movistaru Alejandra Valverdeho.

Contador nehází flintu do žita

Španěl Alberto Contador usiluje na Tour po vítězství na Giru o double, ale už první horská etapa ukázala, že na tom tak skvěle jako Froome není. Navíc se na rozdíl od Brita musel spoléhat sám na sebe, nikdo z jeho domestiků do hor s ním v cílovém stoupání dlouho nevydržel. Na Frooma ztratil 2:51 min.

„Věděl jsem, že tohle je kopec, kde můžete ztratit dost času, když nebudete mít skvělé nohy, a přesně to se stalo. Po dni volna jsem měl problémy s dýcháním, chyběla mi lehkost. Všichni jsme mohli vidět, že Froome byl úplně jinde, než ostatní. Já nebyl schopen akceptovat to tempo. Nejen Frooma, ale i některých dalších závodníků,“ přiznal Contador.

Nedělal z toho však tragédii. „To je prostě cyklistika. Jednou máte dobré nohy, podruhé špatné. Viděl jsem, že Froome byl schopen zrychlit, kdykoliv chtěl. Tempo Movistaru pro mě nebylo problémem, ale když za to vzal Sky, bylo to daleko horší. Musel jsem jet svým tempem,“ prozradil.

contador trapeni 10 td

Průběžně teď Contadorovi patří 6. místo se ztrátou 4:04 min. „Tour je ještě dlouhá a vím, že se může stát spousta věcí. I když jste ve skvělé formě, není jisté, že vám vydrží až do konce závodu. Sám jsem to na vlastní kůži několikrát zažil. Teprve jsme vstoupili do hor a nic ještě není rozhodnuto,“ neskládá Španěl zbraně.

Co bude následovat? Spojí se některé týmy proti Sky? „Jestli se spojí více týmů dohromady a budou na nás od začátku útočit, bude to pořádně složitá obrana. Klidně je možné, že k tomu dojde, protože nám to budou chtít oplatit,“ řekl zpravodaji idnes.cz po dojezdu 10. etapy český cyklista týmu Sky Leopold König.

Top 10 po 10. etapě

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.