Froome králem Tour, dojezd v Paříži ovládl Greipel

26. 7. 2015, 19:54

Skoro celý den pršelo, ale na poslední kilometry závěrečné etapy Tour de France vysvitlo sluníčko. A krásně to ladilo se žlutým dresem Chrise Frooma, když na Champs Elysées projížděl cílem v objetí s kolegy z týmu Sky jako král 102. ročníku Tour. Nejslavnější závod světa vyhrál podruhé v kariéře. Poprvé se radoval před dvěma lety.

um-hore-vyhral-tour

Frooma nerozhodil ani drobný incident, když se mu 11 km před cílem etapy namotal do zadního kola papírový pytlík. V klidu zastavil, z týmového auta mu dali rezervu a s pomocí Thomase a Rowa se rychle dostal zpátky do pelotonu.

Poslední prestižní etapu ovládl nejlepší sprinter letošní Tour, Němec André Greipel ze stáje Lotto-Soudal. Svůj účet roku 2015 tak uzavřel na čtyřech vítězných etapách. „Je to neuvěřitelný pocit, vyhrát zrovna na Champs Elysées. Velký dík patří všem kolegům z týmu,“ prohlásil Greipel pár minut po dojezdu, v němž triumfoval před Coquardem a Kristoffem.

Další dvě místa na pódiu v konečném pořadí opanovali cyklisté Movistaru. Druhý skončil stejně jako před dvěma lety Kolumbijec Nairo Quintana, třetí jeho španělský kolega Alejandro Valverde. Ten se při svém osmém startu na Tour poprvé v kariéře dočkal vysněného umístění v top 3.

frum v objeti

Jak si vedli Češi? Do cíle v Paříži dojeli všichni čtyři. Nejlepším v pořadí byl Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) na 17. místě, Jan Bárta (Bora-Argon 18) skončil 24., Leopold König (Sky) obsadil 65. příčku a Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step) byl 98.

Chris Froome kromě žlutého dresu získal i ten puntíkatý pro nejlepšího vrchaře. Zelený trikot nejlepšího sprintera má počtvrté v řadě Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), nejlepším mladým závodníkem je Nairo Quintana. Titul nejagresivnějšího závodníka nakonec dostal Romain Bardet (AG2R), nejlepším týmem je Movistar.

Předehrou poslední etapy na Champs Elysées byl 2. ročník závodu žen La Course by Le Tour de France. Vyhrála ho Holanďanka Anna van der Breggenová z týmu Rabobank-Liv Woman, která před pár dny ovládla ženské Giro.