SuperCycling.cz

Etapy Tour: Anglie, kostky, Alpy a závěr v Pyrenejích

5. 7. 2014, 09:48

Start v Anglii, žádný prolog a hned ve 2. etapě přes 3000 nastoupaných metrů. Tour 2014 začne pěkně zostra. Když se peloton dostane do Francie, čekají ho i kostky z Paříž-Roubaix, které mohou být hodně zrádné. K tomu samozřejmě Vogézy, Alpy, brutálně těžký závěr v Pyrenejích a dlouhá časovka v předposlední den závodu. Taková bude letošní Tour de France. Supercycling vám nabízí pohled na jednotlivé etapy.

I takové scenérie budou k vidění v Pyrenejích.

I takové scenérie budou k vidění v Pyrenejích.

1. etapa (Leeds-Harrogate, 190,5 km)

Stejně jako v roce 2013 startuje Tour klasickou etapou a ne prologem. Vzhledem k rovinatému profilu se očekává hromadný spurt a obrovskou motivaci bude mít britský rychlík Mark Cavendish z Omegy. I kvůli tomu, že v cílovém městě Harrogate žije jeho matka Adele a navíc: žlutý dres Cavendish na Tour ještě nikdy neměl. Svého miláčka poženou kolem trati odhadem 2 milióny fanoušků.


2. etapa (York-Sheffield, 201 km)

Nádherná etapa, která je téměř kopií klasiky Lutych-Bastogne-Lutych, říká o druhém dějství Tour ředitel trati Thierry Govenou. Na peloton čeká hned devět vrchařských prémií. Jedná se však o kratší kopce (nejdelší měří 4,7 km). Přesto se dá očekávat, že se peloton nadělí na několik skupin. Závodníci nastoupají celkem 3000 metrů! Udeří už největší favorité nebo jim vypálí rybník Sagan s Cancellarou?


3. etapa (Cambridge-Londýn, 155 km)

Zcela rovinatý profil bude nahrávat nejlepším sprinterům. Cavendish, Greipel, Kittel, Sagan nebo čerstvý francouzský šampión Démare, to jsou největší favorité. Londýn přivítal peloton Tour už v roce 2007. Čeká se neskutečná atmosféra, milióny fanoušků a celkově nádherná etapa. Vždyť v Londýně vede kolem Buckinghamského paláce či Olympijského parku.


4. etapa (Le Touquet-Paris-Plage - Lille, 163,5 km)

Tour už je na území Francie. Další placka se dvěma krátkými kopečky. Pokud se nestane něco neočekávaného, opět by si závěr měly zrežírovat sprinterské týmy. Ale pozor: na trase je zhruba 15 kilometrů dlouhý úsek po kostkách a každý bude muset být obezřetný.


5. etapa (Ypres-Arenberg, 155,5 km)

Pozor!!! Etapa, ze které má řada favoritů strach. Přichází pavé neboli kostky dobře známé z Paříž-Roubaix. Startuje se v belgickém Yeperu, cíl je v Arenbergu. Na peloton čeká celkem 9 kostkových úseků o celkové délce 15,4 km. Nejdelší měří 3,7 km, ten poslední končí 7 km před cílem. Klasikáři si brousí zuby, vrchaři se klepou strachy. Všichni favorité Tour kostkové úseky několikrát najížděli.


6. etapa (Arras-Remeš, 194 km)

Tahle etapa by měla opět vyhovovat sprinterům, ale pozor: ovlivnit by ji mohl vítr. Všichni toho však budou mít plné zuby po kostkách, řada lidí si bude lízat rány a není vyloučené, že by právě tady mohl slavit úspěch únik.


7. etapa (Épernay-Nancy, 234,5 km)

Druhá nejdelší etapa Tour, opět víceméně rovinatý profil. V závěru jsou dva kopce 4. kategorie (3,2 km a 1,3 km). Ten druhý je pouhých 8 kilometrů před cílem. Další šance pro Sagana? Nebo to sprinterské týmy udrží a bude spurtovat celý balík?


8. etapa (Tomblaine-Gérardmer La Mauselaine, 161 km)

Peloton se nachází ve Vogézách, pohoří ve východní Francii. Tady se pojedou celkem tři etapy. Prvních 130 kilometrů klid, pak 3 kopce na posledních 30 kilometrech. Nejprudší je ten cílový: 10,3%. Ale taky nejkratší: 1,8 km. První dojezd na kopec.


9. etapa (Gérardmer-Mulhouse, 170 km)

Poprvé na Tour přicházejí ke slovu skutečně těžké kopce. Na peloton čeká hned 6 vrchařských prémií, nejvyšším bodem etapy je Le Markstein na 120. kilometru (1183 m). Kopec měří 10,8 km, ale není moc prudký. Vzhledem k tomu, že do cíle je to pak ještě více než 40 kilometrů z kopce a po rovině, je celkem reálné, že favorité nechají odjet skupinu a únik vydrží do cíle. Zkusí to Honza Bárta?


10. etapa (Mulhouse-La Planche des Belles Filles, 161,5 km)

Nejpozději tady už musí chtě nechtě největší favorité vstoupit do hry. Bude to první přetěžká prověrka. Kopce od startu do cíle, kam se závodníci dostanou po zdolání závěrečného stoupání dlouhého 6 km s průměrným sklonem 8,5%. Ale pozor, v závěru má cílová stojka místy 20%! Celkem sedm vrchařských prémií, z toho tři 1. kategorie. V roce 2012 zde vybojoval první etapový vavřín na Tour Chris Froome.


11. etapa (Besançon-Oyonnax, 187,5 km):

Po dni volna nepřijdou znovu hory, přesto je etapa hodně zvlněná, zejména v závěru. Je tam pár krátkých stojek ideálních pro elitní klasikáře. Gerrans, Sagan, Kristoff, Cancellara nebo Thomas by mohli vystrčit růžky.


12. etapa (Bourg-en-Bresse -Saint Etienne, 185,5 km):

Mohla by mít podobný scénář jako předchozí etapa. Poslední stoupání měří skoro 10 kilometrů, ale z vrcholu je to do cíle ještě 20 kilometrů. Mohl by slavit úspěch únik, ale klidně se může stát, že bude spurtovat velká skupina.


13. etapa (Saint Etienne-Chamrousse, 197,5 km)

Klasická horská etapa, která bude bojem největších favoritů na celkové vítězství. Všechno podstatné by se mělo odehrát na posledních 50 kilometrech, kdy přijdou dva těžké kopce. Nejdřív stoupání na poměrně neznámé sedlo Col del Palaquit (1154 m) a cílový kopec té nejvyšší kategorie (HC). Výstup na Chamrousse měří 18,2 km a má průměrný sklon 7,3%.


14. etapa (Grenoble-Risoul, 177 km)

Další alpská etapa. Na peloton čekají dva průsmyky přes 2000 metrů: Lautaret a Izoard. Prakticky hned od startu se jede do kopce, po zdolání 19 km dlouhého stoupání na Izoard je to do cíle ještě 45 kilometrů. Následuje sešup dolů a závěrečný kopec do lyžařského střediska Savojských Alp Risoul 12,6 km dlouhý.


15. etapa (Tallard-Nimes, 222 km)

Dlouhá „transferová“ etapa na jih směrem k Pyrenejím, která zakončí druhý týden Tour. Po Alpách toho budou mít všichni plné zuby, ale měla by to být šance pro sprintery. Na peloton navíc čeká kouzelný dojezd v amfiteátru v Nimes. Pak následuje transfer na úpatí Pyrenejí a zasloužený volný den.


16. etapa (Carcassonne - Bagnères-de-Luchon, 237,5 km)

Nejdelší etapa 101. ročníku. Minimálně šest hodin v sedle a těžké stoupání na Port de Bales 20 kilometrů před cílem. Pak už je to jen dlouhý sjezd. Etapa ideální na útoky pro excelentní vrchaře i sjezdaře. Nibali?


17. etapa (Saint-Gaudens - Saint-Lary Pla d’Adet, 124,5 km)

Po nejdelší etapě přijde nejkratší, ale o to výživnější. Závodníci absolvují šílených 125 kilometrů. Od 50. kilometru je to pořád nahoru, dolů. Celkem tři kopce 1. kategorie a na závěr stoupání dlouhé 10,2 km až do cíle. Etapa, která může hodně promluvit do bojů v celkovém pořadí.


18. etapa (Pau-Hautacam, 145,5 km)

Pyrenejská klasika s legendárním Tourmaletem (2115 m) na 95. kilometru. Etapa vyvrcholí mýtickým stoupáním na Hautacam, jehož nejprudší pasáže mají sklon přes 10 procent. Další etapa, kde se bude lámat chleba. Contador? Froome? Nibali? Nebo dojde na překvapení?


19. etapa (Maubourguet Pays du Val d’Adour - Bergerac, 208,5 km)

Předposlední výzva pro sprintery. Dlouhá, ale rovinatá etapa, kterou by lídři měli pojmout jako relax před následnou časovkou. Poslední možnost, kdy je šance, že by mohl slavit úspěch únik.


20. etapa (Bergerac-Périgueux, časovka jednotlivců na 54 km)

Tohle bude rozhodující moment celé Tour. Vzhledem ke své délce může časovka ještě řádně zamíchat pořadím, přestože časové rozestupy už asi budou značné. Profil je zvlněný, není to klasická placka. Předvést by se kromě těch nejlepších v pořadí měli elitní časovkáři Martin, Cancellara, ale třeba i P. Velits či Bárta. Otázkou je, kolik budou mít v předposlední den závodu sil.


21. etapa (Évry - Paříž Champs-Elysées, 137,5 km)

Klasika na závěr. Den před vyvrcholením Tour se závodníci přesunou letecky do Paříže a čeká je závěrečná jízda šampiónů. Dlouho to bude pohodička s pózováním krále Tour 2014 pro fotografy s nezbytnou sklenkou šampaňského v ruce, ale sotva se vjede na okruhy do Paříže, sprinteři se budou sunout kupředu, protože vyhrát na Champs-Elysées, to je hodně prestižní záležitost.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.