SuperCycling.cz

Etapu přes Grand Colombier vyhrál Kolumbijec Pantano, z top 10 ztratil Van Garderen

17. 7. 2016, 17:37

Pro stáj IAM vybojoval Jarlinson Pantano premiérové vítězství na Tour de France, když si v koncovce poradil s Rafalem Majkou. Ani ten ale nemusí truchlit, protože se díky dlouhému úniku ujal vedení ve vrchařské soutěži.

tdf15lead

Náročná nedělní patnáctá etapa servírovala cyklistům na 160 kilometrech šest náročných stoupání včetně Grand Colombieru, po němž následovalo ještě jedno osmikilometrové stoupání na Lacets du Grand Colombier s průměrným sklonem 7,8 % a sjezd do cílového Culoz. Ideální příležitost útočit na stáj Sky a lídra celkového pořadí Chrise Frooma, což dodávalo této etapě potenciál atraktivnosti.

Vítěz etapy se vykrystalizoval z dlouhého úniku, v němž hrál největší roli polský cyklista stáje Tinkoff Rafal Majka. Ten cítil šanci na puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře a na nejvyšší vrchol etapy Grand Colombier přijel společně s Ilnurem Zakarinem z Kaťuši s náskokem osmi minut na skupinu s lídrem průběžného pořadí Chrise Froomem. Ve sjezdu z Grand Colombieru se kartami pokusil zamíchat ještě Francouz Julian Alaphilippe (Ettix - Quick Step), ale nakonec to byli zmíněný Majka a Jarlinson Pantano (IAM), kdo si to měli rozdat o etapové vítězství.

tdf15

V posledním stoupání na Lacets du Grand Colombier se Majkovi sice povedlo Kolubijce setřást, ale ten si jej znovu docvakl riskantní jízdou ve sjezdu a společně pak pokračovali až k cíli. Tam měl v koncovce Jarlinson Pantano přece jen navrch a získal tak vůbec první etapové vítězství pro stáj IAM na Tour de France. Rafala Majku mohlo těšit alespoň to, že se díky posbíraným bodům na vrchařských prémiích ujal vedení v soutěži o puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře.

tdf15froome

Pro někoho možná překvapivě se kromě Sky podílela na určování tempa skupiny za uprchlíky Astana. Z hlavní skupiny favoritů pak zaútočil v posledním stoupání její jezdec Fabio Aru, což ale nechalo tým Sky v naprostém klidu. Ital totiž ztrácí v celkovém pořadí okolo pěti minut. K Aruovi se přidal Alejandro Valverde (Movistar), ale zásadní útok to nebyl a oba se brzy poslušně vrátili zpět do skupiny. Zkoušel to i Romain Bardet (AG2R La Mondiale), ale ani on nedokázal tým Sky dostat do úzkých.

tdf15kreuziger

Ve skupině s Chrisem Froomem ve žlutém přijel do cíle kromě Bauke Mollemy (Trek), Adama Yatese (Orica-BikeExchange), Naira Quintany, Alejandra Valverdeho (oba Movistar), Richieho Porta (BMC), Romaina Bardeta (AG2R La Mondiale) i Roman Kreuziger (Tinkoff). Jediný, kdo nedokázal držet tempo se skupinou hlavních favoritů celkového pořadí tak byl Američan Tejay Van Garderen (BMC), jenž na uvedenou skupinu ztratil minutu a půl. Přesto však zůstal v nejlepší desítce průběžného pořadí.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.