SuperCycling.cz

Další rána pro Tour! Contador si zlomil holeň a skončil

14. 7. 2014, 19:53

Tour de France dostala další tvrdý direkt. Poté, co v průběhu 5. etapy odstoupil po pádech obhájce vítězství Chris Froome, který si zlomil levé zápěstí a pravou ruku, slezl dnes po pádu ve sjezdu 10. etapy z kola i další velký favorit, Španěl Alberto Contador ze stáje Tinkoff-Saxo. Má zlomenou holeň.

Takhle dopadl Alberto Contador.

Takhle dopadl Alberto Contador.

Těžkou etapu se sedmi kopci vyhrál Ital Vincenzo Nibali a po jednodenní pauze si vzal zpátky žlutý dres lídra. Výborný výkon konečně předvedl i český lídr NetAppu Leopold König, jenž ukázal v horách sílu a skončil na skvělém osmém místě. Dnes za sebou nechal borce kalibru Mollemy, van den Broecka, Costy, Kwiatkowskiho, těsně před páskou ještě předjel únikem znaveného Rodrígueze. Pomalu, ale jistě, začíná stahovat ztrátu v celkovém pořadí. Už je na 21. místě. Ještě pár takových etap a desítka nemusí být nereálná.

Tým NetApp teď už navíc musí spoléhat jen na Königa. Portugalec Machado, který byl po včerejšku průběžně třetí, v etapě spadl a dokončil ji se sebezapřením jako poslední se zásekem 43:06 min.

zlomenej ram 10

Alberto Contador zlomil při pádu rám.

Contador si při pádu zlomil holenní kost na pravé noze. „V cíli se podrobil rentgenovému vyšetření a to potvrdilo zlomenou holeň. Jde o zlomenou kost přímo pod kolenem, ale naštěstí to není komplikovaná zlomenina. Zítra odletí na další vyšetření do Madridu a pokud bude nutná operace, půjde na ní,“ řekl šéf Contadorovy stáje Tinkoff-Saxo Bjarne Riis.

"Je to obrovská ztráta, protože Alberto tady měl životní formu. Ale nejdůležitější je, aby se dal zdravotně dohromady," dodal Riis s tím, že je zatím hodně předčasné spekulovat, zda Contador pojede Vueltu.

Španělský favorit spadl na konci sjezdu z úvodní vrchařské prémie 1. kategorie na vrcholu Petit Ballon. Bylo to po nějakých 65 kilometrech etapy. Stál u pravé krajnice mokré silnice s potrhaným dresem, z pravého kolena mu crčela krev. Čekal na týmové auto a ošetření. Lékaři mu zavázali koleno, dostal nové kolo a ještě vyměnil levou tretru. Na skupinu s favority ztratil čtyři minuty.

alberto dvojka 10

Zdecimovaný Contador si mění tretru. Za chvilku nasedne na kolo.

Nasedl na kolo, ale bylo vidět, že trpí. Profil etapy mu navíc nenahrával, vždyť se prakticky hned po jeho karambolu začalo stoupat na další jedničku. Ze začátku se vydal stíhat ostatní sám, brzy však měl k ruce tři stájové kolegy z Tinkoff-Saxo: Bennatiho, Mörköva a Roche. Početná skupina favoritů solidárně zpomalila, ale Astana v čele s Nibali musela po nějaké době začít jet, protože vpředu byli odjetí Kwiatkowski s Martinem. A mladý Polák byl hrozbou, protože před etapou figuroval na 6. místě průběžného pořadí.

Contadorovi, který po ztrátě v etapě na kostkách figuroval na průběžné 9. pozici, to nešlo ani s pomocí kolegů. Bylo vidět, jak šlapě ztěžka a po dvaceti kilometrech marného úsilí zavrtěl hlavou, že to nejde. Nasedl do týmového auta a skončil svou pouť na 101. ročníku Tour. Bylo to vůbec poprvé v kariéře, co musel vzdát Grand Tour. „Je to obrovské zklamání. Je za tím spousta dřiny a jeden blbý pád všechno změní,“ napsal na Twitteru týmový kolega Contadora Roman Kreuziger.

naseda do auta 10

Konec nadějí. Contador nasedá do týmového auta.

Zastání našel i u velkého rivala Frooma. „Veliká ztráta pro Tour. Dej se dohromady a doufám, že se uvidíme na Vueltě,“ napsal krátce po odstoupení favorita závodník týmu Sky, který už je z Tour doma. „Někdy je štěstí důležitější než nohy i hlava,“ reagoval Ital Ivan Santaromita z týmu Orica GreenEDGE.

Pro stáj Tinkoff-Saxo se tak letošní Tour sesypala jako domeček z karet. Zatímco Sky zůstal po odstoupení Frooma ve hře Porte (po dnešku druhý za Nibalim), nejlepší z dánské formace je 50. Rogers se ztrátou 46:02 min. Takže už zbývá jen dílčí úspěch v podobě etapového vítězství.

Byla to nejtěžší etapa, jakou jsem kdy na Grand Tour jel. Vincenzo Nibali

Dnešní etapa měla několik hrdinů. Do úniku se po startu dostal spolu se Saganem a Rodríguezem i Jan Bárta. Po kilometrech snažení docvakli skupinu před nimi. Jako první vycouval Sagan, 60 km před cílem byl dojet i Bárta s Westrou. Rodríguez však byl v kopcích jako ryba ve vodě. Vyhrával jednu horskou prémii za druhou, vybojoval puntíkatý dres nejlepšího vrchaře.

nibali new 10 tapa

Takhle si Nibali vychutnával vítězství. S palcem v puse :-)

V závěru, nějakých 5 kilometrů do cíle, odpáral i Kwiatkowskiho, který jel dlouho vpředu i díky famózní pomoci od týmového kolegy Tonyho Martina. Vypadalo to, že Španěl vyhraje i etapu, jenže to by se z přibližující skupiny favoritů nesměl zvednout Nibali. Rodrígueze dojel 1,2 km před cílem na vrcholu La Planche des Belles Filles (1035 m). Španěl mu chvíli zkoušel viset v háku, ale když Nibali znovu zrychlil, neměl šanci. Lídr Astany projel cílem osamocen s náskokem 15 vteřin před druhým Pinotem.

„Je to zázračné vítězství. Velkou zásluhu na něm má tým, hlavně Scarponi za práci v závěru,“ pochválil krajana, který se blýskl i letem po hlavě mezi diváky, když ve sjezdu 15 km před cílem nevybral zatáčku. Ale nic se mu nestalo a ještě stihl skupinu se svým lídrem dojet a pomoci.

„Byla to nejtěžší etapa, jakou jsem kdy na Grand Tour jel. Sedm kopců, strašně pádů, déšť, mlha,“ přiznal Nibali. Když projel cílem, dal si palec do pusy a vítězství takhle věnoval své malé dcerce Emmě. „Každý den mluvím s manželkou a teď mi říkala, že Emma ztichne a pořádně otvírá oči, když slyší můj hlas při rozhovorech z televize,“ řekl s úsměvem staronový lídr.

ciiil 10 etapa

Nibali a za ním na vrcholu nikdo.

Měl však velký soucit s Contadorem. „Moc mě mrzí, co se mu stalo. Upadl přímo přede mnou a byl to opravdu těžký pád. Chvíli jsme nejeli, domluvil jsem to s Richie Portem. Jenže Martin už měl náskok 4:30 a nemohli jsme to nechat. Doufám, že se Alberto rychle zotaví. Pro Tour je obrovská škoda, když ztratí dva veliké favority,“ dodal Nibali.

Jedním z hrdinů etapy byl i Leopold König a poprvé na Tour byl stoprocentně spokojený. „Jsem moc rád, že hned při prvním takovém finiši na kopci jsem ukázal, že ta desítka celkového pořadí je pořád reálná. Teď mě o to víc mrzí, že místo Machada jsem nebyl i v nedělním úniku, vypadalo by to ještě líp. Ale to se nedá nic dělat. Bojujeme dál. Chci ukázat, že se budu držet v desítce při takových dojezdech a v Paříži to třeba dá i desítku celkově,“ řekl pro idnes.cz König.

Výsledky 10. etapy ZDE

Průběžné pořadí ZDE

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2014 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

Klikni a hraj o ceny v hodnotě 100.000 Kč!


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Thor
    14. 7. 2014, 23:15 (před 7 roky)

    Tohle je velká škoda!!!Ale smekám, bylo vidět, že i s takovým zraněním ještě bojoval!Všichni co tohle jedou si zaslouží velký obdiv!