SuperCycling.cz

Cummings šokoval, žlutý dres drží van Avermaet

8. 7. 2016, 22:15

Výsledky týmu Dimension Data na letošní Tour jsou zatím nad očekávání. Mark Cavendish vyhrál ve spurtu tři etapy a tu první horskou jeho britský stájový kolega Stephen Cummings díky úniku, který slavil úspěch.

Stephen Cummings si jede pro vítězství v etapě.

Stephen Cummings si jede pro vítězství v etapě.

„Je pravda, že náš tým teď létá v oblacích,“ řekl s úsměvem 35letý Cummings, který vyhrál druhou etapu na Tour v kariéře. Stejně jako vloni z úniku. Před rokem zaskočil ve 14. etapě nástupem v závěru francouzské duo Pinot, Bardet a vybojoval první triumf na Tour pro stáj MTN-Qhubeka, která letos funguje jako Dimension Data.

„Vítězstvím na Tour se nic nevyrovná. Je to speciální závod. Letos jsem nutně nemusel vyhrát, protože tady máme Marka Cavendishe, který je rozený vítěz a inspiruje nás všechny. Je fantastické, že nám to takhle jde,“ přiznal Cummings.

Z 29členné skupiny uprchlíků, v níž byl třeba i Nibali, odjel těsně před stoupáním 1. kategorie Col d'Aspin, jehož vrchol byl 7 km před cílem první pyrenejské etapy. Pak už to byl jen sešup dolů.

ten gregorz

Greg van Avermaet.

Mezi uprchlíky byl i Belgičan Greg van Avermaet z BMC jedoucí ve žlutém dresu lídra. Znovu byl hrdinou dne. Není to rozhodně vrchař, ale bojoval jako lev a dokázal ještě navýšit svůj náskok na čele. V etapě skončil pátý a před druhým A. Yatesem z Oriky vede o 5:50 min!

„Můj tým byl kvůli práci pro mě trochu unaven, tak jsem z nich chtěl sejmout ten tlak a šel jsem do úniku. Myslím, že to bylo nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohl, udělat. Celý den nemuseli pracovat a pořád máme žlutý dres,“ říkal van Avermaet.

Favorité přijeli do cíle společně. I když je zdržela padající brána Posledního kilometru. Padla přímo na Adama Yatese. „Jury rozhodla, že se vezmou rozestupy, jaké byl na posledních třech kilometrech, a závěr neutralizovali. Bylo to správné rozhodnutí. Museli jsme zastavit, někdo prošel dřív, někdo později,“ prozradil Roman Kreuziger.

Kreuziger: Atmosféra je v pohodě

Stejně jako lídr stáje Tinkoff Alberto Contador dojel ve skupině favoritů. Z velkých jmen tam chyběl jen Thibaut Pinot (FDJ), který na Frooma a spol. ztratil přes 3 minuty.

V týmu Tinkoff naopak zavládla dobrá nálada. Po problémech s taktikou ve středeční etapě, pří níž obvinili Kreuzigera, že nepočkal na Contadora, se zdá být vše v pořádku. Alespoň prozatím.

roman na bufffaci

„Z našeho pohledu to byla dobrá etapa. Byli jsme tam s Albertem oba a naše spolupráce se vrací do starých kolejí. Všechno jsme si vyříkali a atmosféra v týmu je naprosto v pohodě,“ prozradil po etapě.

Zítra čeká na peloton horská pyrenejská etapa se čtyřmi těžkými stoupáními. Ovšem cíl není na kopci, z toho posledního je do cíle ještě 20 km dlouhý sjezd. „Teď už přijdou opravdu velké hory s kopci jako Tourmalet a Peyresourde. Bude to ostřejší test před nedělí, která je ještě těžší. Je potřeba držet koncentraci každý den,“ dodal český cyklista.

aaaaaaaaticesssssipyr

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.