SuperCycling.cz

Contador odstoupil, Kreuziger se sám bil statečně

10. 7. 2016, 18:34

Událostí číslo 1 královské pyrenejské etapy do Andory bylo odstoupení Alberta Contadora. Španělský cyklista stáje Tinkoff slezl z kola po 80 kilometrech. Důvod? Oslabený organismus kvůli teplotě. 

romca-titulka-9

„Teplotu měl ještě ráno před etapou. Během závodu nám do auta říkal, že se necítí super a ve finále jsme došli k oboustranné dohodě, že bude nejlepší, aby odstoupil,“ uvedl sportovní ředitel týmu Tinkoff Sean Yates.

„Nedá se nic dělat. Budeme bojovat o zelený i puntíkatý dres a nějaké etapy,“ řekl v televizním rozhovoru majitel týmu Oleg Tinkov, jakoby zapomněl na boj Romana Kreuzigera v celkovém pořadí.

Etapu dnes vyhrál z úniku Nizozemec Tom Dumoulin z týmu Giant-Alpecin, vedení udržel Brit Chris Froome (Sky) před krajanem Adamem Yatesem z Oriky. Roman Kreuziger byl klasifikován na 22. místě (před favority dojelo 9 lidí z úniku), průběžně mu patří 12. příčka se ztrátou 1:16 min. na lídra.

Sám voják v poli

Po odstoupení Contadora se pro Romana definitivně rozjela role lídra. Jenže co je to platné, když tým Tinkoff na Tour nemá potřebnou kvalitu domestiků. S Kreuzigerem totiž ve skupině favoritů nevydržel vůbec nikdo...

Majka jel v úniku, aby bojoval o puntíkatý dres. OK. Sice o něj přišel, ale v etapě skončil třetí a na Pinota ztrácí ve vrchařské soutěži pouze tři body. Sagan jel v úniku, aby vyhrál jediný sprint a přiblížil se v boji o zelený dres Cavendishovi. To se mu krátce po nájezdu do Andory povedlo.

Očima Romana Kreuzigera

K etapě: Jsem rád, že máme tuhle těžkou etapu za sebou. Už jsem toho dnes měl docela dost, Mrzí mě, že jsem tam vpředu nezůstal s těmi nejlepšími, ale bohužel to líp nešlo. Vydal jsem ze sebe maximum a musím být spokojený s tím, co je. Tour je ještě dlouhá. Byl docela velký šok, když se ze 40 stupňů ochladilo na nějakých 12 a padaly kroupy, ale to bylo pro všechny stejné.

K odstoupení Contadora: Alberto zastavil, odstoupil, ale neznáme přesnou příčinu, uvidíme ho až později na hotelu. Pokud tým řekl, že měl teplotu, tak to asi tak je.

K pondělnímu dni volna: Na volno se těším. Pořádně se vyspím, pak se pojedeme asi na hodinu a půl projet. Odpoledne budou možná nějaké mediální povinnosti a následně odpočinek, aby člověk nabral síly na další dny. 

Po prémii si podle očekávání vystoupil, protože na peloton čekaly na posledních 40 kilometrech ještě tři stoupání: dvojka, jednička a cílový kopec nejvyšší kategorie HC - desetikilometrové stoupání do Andorre Arcalis v nadmořské výšce 2240 m. Ale slovenský mistr světa pak ještě pomohl Romanovi.

Sky opět dominoval

Na čele jelo nějakých 18 lidí z úniku, hlavní pole s favority ztrácelo konstantně kolem devíti minut a bylo jasné, že to budou znovu dva závody v jednom. Nejen český fanoušek musel při pohledu na skupinu favoritů kroutit hlavou. Froome měl k sobě do poslední chvíle pět lidí ze Sky, což jen podtrhlo dominanci britské stáje.

Astana tam jela ve čtyřech, Movistar ve třech, ale Kreuziger zůstal z týmu Tinkoff sám. A to vzhledem k tomu, co peloton čekalo, nebylo zrovna ideální. Naštěstí ukázal srdce válečníka Peter Sagan. Jakmile ho skupina dojela, okamžitě najel před Romana a pomáhal mu, co mu síly stačily. Česko-slovenská spolupráce fungovala skvěle do doby, než Sagan už nemohl a odpadl.

Hrdina Dumoulin

Z vedoucí skupiny nastoupil hned na začátku cílového stoupání Tom Dumoulin (Giant-Alpecin). Cyklisty začal po celém dni ve vedru bičovat v posledním kopci silný déšť, který s přibývajícími výškovými metry přecházel v krupobití. Své snažení dotáhl Dumoulin až do cíle a slavil první vítězství na Tour. Na kontě už tak má prvenství v etapách všech tří Grand Tours.

Začalo se závodit hodně zostra i ve skupině favoritů. Asi 5 km před cílem vyrazil dopředu Froome, jehož se udržel jen Nairo Quintana. Další nástup předvedl Richie Porte, několikrát to zkusil Dan Martin. Kreuziger se držel ve skupince za nimi s odstupem pár metrů, opakované rychlé nástupy v kombinaci s lijákem mu očividně neseděly.

Nakonec to dopadlo tak, že se skupina favoritů rozdělila na několik menších skupinek. V té první mel nejvíce sil v bílém dresu nejlepšího závodníka do 25 let jedoucí Adam Yates, mladý lídr Oriky, za ním přijeli Froome, Quintana, Porte a D. Martin, Kreuziger za nimi zaostal o 42 vteřin. I tak to byl z jeho strany hodně dobrý výkon a dál je ve hře o top 10!

Zítra čeká na cyklisty den volna, který po těžkých pyrenejských etapách všichni určitě přivítají.

cesi 9 ando

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.