SuperCycling.cz

Froome ujel v horách všem. Contador i Nibali ztratili

14. 7. 2015, 17:46

První horský dojezd letošní Tour de France dal možná všem předčasnou odpověď, kdo bude králem závodu. Chris Froome totiž urval všechny největší favority a do cíle na vrcholu La Pierre-Saint-Martin v nadmořské výšce 1610 m přijel sám s velkým náskokem. A zvýšil své vedení v celkové klasifikaci.

Chris Froome projíždí sám jako vítěz cílem 10. etapy.

Chris Froome projíždí sám jako vítěz cílem 10. etapy.

„Nemůžu tomu ani uvěřit. Když jsem v průběhu stoupání do vysílačky slyšel, jak díky tempu mých kolegů odpadávají i největší favorité, byl to neuvěřitelný pocit. A mám radost, že jsem tu skvělou práci týmu takhle dokončil,“ jásal Froome, pro něhož šlo o pátou vítěznou etapu na Tour de France.

Dominanci barev Sky v cílovém stoupání podtrhl druhým místem Australan Richie Porte, který 250 metrů před cílem utrhl Naira Quintanu (Movistar). Ten ztratil 1:04 min. Čtvrtý přijel Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), jeden z hrdinů etapy, pátý Quintanův španělský stájový kolega Alejandro Valverde.

Trápení Nibaliho

Etapa byla nečekanou pohromou dvou velkých favoritů. Obhájce prvenství Vincenzo Nibali (Astana) odpadl už 10 km před cílem a měl strašnou krizi. A i díky pomoci svých domestiků z Astany Jakoba Fuglsanga s Tanelem Kangertem ztratil na 21. místě „jen“ 4:25 min.

Jelo se mi špatně. Nemohl jsem pořádně dýchat, nebyl jsem schopen chytit správný rytmus. Ale pořád je to teprve první horská etapa Tour a musíme v první řadě zachovat klid. Alberto Contador

Alberto Contador, španělský lídr Tinkoff-Saxo, rovněž nestačil tempu Frooma a spol., i když odpadl později než Nibali, necelých 7 km před cílem. Výsledkem bylo 11. místo a ztráta 2:51 min.

„Jelo se mi špatně. Nemohl jsem pořádně dýchat, nebyl jsem schopen chytit správný rytmus,“ nehledal výmluvy Contador. „Ale pořád je to teprve první horská etapa Tour a musíme v první řadě zachovat klid,“ dodal Španěl, který je po dnešku průběžně šestý s mankem 4:33 min.

Češi v kopci odpadli

Ani jeden z českých cyklistů se s nejlepšími neudržel a všichni nabrali velké ztráty. Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) vydržel z Čechů jako poslední, ale přesto ztratil na 51. místě přes deset minut. Leopold König (Sky) začal ztrácet hned na začátku kopce a skončil 81. (+15:45), Jan Bárta (Bora-Argon 18) i Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step) nabrali ještě větší ztráty.

Peloton dnes poprvé zavítal do Pyrenejí. Do etapy odstartovalo 183 závodníků. Během dne volna odstoupil Ivan Basso (Tinkoff-Saxo), jemuž diagnostikovali rakovinu varlat, dnes nenastoupil na start Nizozemec Lars Boom z Astany kvůli horečkám.

Na závodníky čekala rovina a v závěru patnáctikilometrový kopec La Pierre-Saint-Martin s průměrným sklonem 7,4%, ale místy dosahovalo stoupání až 15%. „Je to kopec, který od začátku hodně bolí. Je to skoro pořád kolem deseti procent. Nahoře už to není tak tvrdé, ale celkově jde o náročné stoupání,“ řekl bývalý profesionál Juan Antonio Flecha, který pracuje jako expert Eurosportu a cílový kopec si před etapou na kole projel.

Francouzský bojovník Fedrigo

Francouzi dnes slavili státní svátek, 226. výročí Dobytí Bastilly, a tudíž se domácí závodníci chtěli vytáhnout. Heroický výkon podal Pierrick Fedrigo z týmu Bretagne, který hned od startu šlápl do pedálů a sám se vydal vstříc porci 167 kilometrů 10. etapy.

Peloton ho nechal jet, Francouz měl brzy k dobru deset minut. Z hlavního pole se pak vydal stíhat uprchlíka Belgičan Kenneth Van Bilsen (Cofidis) a po nějaké době se mu podařilo na Fedriga dotáhnout. Po 68 kilometrech měla vedoucí dvojice k dobru 14 a půl minuty, ale na čele pelotonu začal jet Movistar a náskok se ztenčoval.

Fedrigo v cílovém kopci utrhl i spolubojovníka z úniku a i když ho pak podle očekávání nejlepší pohltili, zasloužil alespoň slova uznání, když už mu organizátoři nepochopitelně nedali cenu pro největšího bojovníka etapy, ale dostal ji Belgičan.

Sagan přišel o zelený dres

Na 124. kilometru byla jediná sprinterská prémie etapy. Hned za dvojicí uprchlíků tam po více než sedmi minutách z hlavního pole spurtoval nejlépe André Greipel a sebral Peteru Saganovi zelený dres.

nairo v bilym td

Měnili se i majitelé dalších trikotů: puntíkatý získal díky 50 bodům za vrchařskou prémii v cíli Froome, ale zítra ho obleče druhý v pořadí Porte. V bílém dresu pojede Quintana. Oblékl ho už dnes coby náhradník za Sagana, ve středu už mu bude patřit plnohodnotně.

Jak už bylo řečeno, etapa se rozhodovala v závěrečném stoupání. V něm nejprve atakoval Gesink, pak se k němu přidal Španěl Rafael Valls z Lampre. Ten pak odpadl.

Dominantní byl tým Sky. Tempo v kopci překvapivě udával Geraint Thomas a když za to spolu s Portem vzali, odpadal jeden favorit za druhým. Nějakých 6,5 km před cílem atakoval Porte a vydrželi s ním jen Froome s Quintanou. Brit prakticky okamžitě nastoupil a šlo jen o to, kolik na své rivaly najede.

Zítra je na programu těžká horská etapa s legendárním Tourmaletem na 147. kilometru. Ještě před ním čeká závodníky stoupání 1. kategorie na Col d´Aspin (1490 m). Po Tourmaletu následuje dlouhý sjezd a závěrečné stoupání do Cauterets, které je dlouhé 6,4 km, ale není zdaleka tak prudké, jako předchozí dva kopce. A pokud se bude opakovat dnešní scénář, tak hrozí, že to po zítřku díky dominanci Frooma a Sky bude velká nuda...

cesi tdf 10 pie

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.