SuperCycling.cz

Češi favorizují Frooma, většina mu ale fandit nebude

6. 7. 2018, 18:00

Čtyřikrát už na Chris Froome Champs-Élysées slavil a triumf na Tour přes všechny peripetie bude hlavním adeptem na celkový triumf i letos. Myslí si to i čeští fanoušci, kteří ho favorizují dokonce více než loni, kdy ještě věřili Alberto Contadorovi.

prumkrpuzkum

Letos podle výsledků průzkumu společnosti Cofidis, který byl veden mezi náhodně vybranými respondenty, a nešlo zdaleka jen o fanoušky cyklistiky, nebude mít Brit konkurenci. Přízeň českých fanoušků mu ale příliš nakloněna není. Fandit mu bude jen desetina z nich.

Z průzkumu mezi necelými 600 respondenty vyplývá, že ve vítězství Frooma věří 23,1 % dotázaných. Za Froomem se s velkým odstupem na žebříčku hlavních favoritů seřadilo supersilné trio z Movistaru. Shodně okolo 8 % Čechů věří Alejandro Valverdemu, Nairu Quintanovi i Mikelu Landovi.   

viustarrrr

Do role spolufavoritů pak čeští fanoušci pasují Vincenza Nibaliho, který letos vynechal Giro a soustředí se právě na Tour. Skvostnou formu prokázal červnovým vítězstvím v závodě Kolem Švýcarska i lídr BMC Richie Porte, který se bude chtít konečně ukázat i na Grand Tour.

Černým koněm bude po loňském druhém místě opět Kolumbijec Rigoberto Urán. Z desítky hlavních favoritů naopak Češi nejméně věří Tomu Dumoulinovi. Muže, který loni ovládl Giro a skončil druhý za Froomem, favorizují na celkové vítězství jen 3 % Čechů.   

Ačkoli rozložení karet se zdá být poměrně jednoznačné, fanouškovské tábory jsou mezi favority dost roztroušené. Z průzkumu vyplývá, že více než 60 % českých fanoušků bude fandit proti Froomovi. Z jeho konkurentů má nejvíce sympatií Mikel Landa. Následují ho Vincenzo Nibali a Richie Porte. Nejméně fanoušků má u nás z desítky hlavních favoritů domácí Romain Bardet.

Sagan má těžké soupeře

Vedle bojů o „Maillot jaune“ jsou však ve hře i např. dresy pro specialisty vrchaře a spurtéry. Obzvlášť souboj o zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže bude letos velmi pikantní. Po roční odmlce zaviněné loňskou spornou diskvalifikací totiž bude mít extrémní motivaci Peter Sagan.

gankkkka

Může to být pro něj ale letos boj vůbec nejtěžší. V cestě by mu měli stát hlavně stále se zlepšující Kolumbijec Fernando Gaviria, obhájce loňského triumfu Michael Matthews a také ryzí spurtéři jako Arnaud Demare z FDJ, Christophe Laporte z Cofidisu nebo Dylan Groenewegen z LottoNL-Jumbo.    

Nejznámější jsou Astana a Sky

Na Tour se ovšem nebudou prezentovat jen tito jednotlivci, nýbrž všech 176 jezdců z 22 týmů. Právě znalosti v oblasti stájí se s rostoucí popularitou Tour v Česku podle průzkumu zvyšují. 

Nejvýrazněji vzrostla znalost týmu Sky, který je spolu s Astanou poměrně jednoznačně nejznámější stájí. Necelých 30 % pak zná tradiční stáje Movistar a Cofidis.

Movistar byl založen už v roce 1980 a je vůbec nejstarší stájí současného pelotonu. Cofidis se poprvé Tour zúčastnil v roce 1997 a letos si připíše už 22. účast v řadě pod názvem francouzské úvěrové společnosti, která působí i na českém trhu.

Fenomém Tour

Tour de France přiláká každoročně přímo k tratím přes 10 milionů diváků a ve Francii je popularita závodu srovnatelná s Olympijskými hrami a MS ve fotbale. Fenomén Tour ale výrazně překračuje hranice státu, který má v názvu. „Stará dáma“ nachází rok od roku více fanoušků i u nás.

Podle výsledků průzkumu se chystá alespoň některé etapy sledovat přes 40 % Čechů. Zájem o Tour tak u nás v posledních třech letech roste, loni a předloni to bylo totiž „jen“ mezi 25 a 30 %. Každou etapu v přímém přenosu, ze záznamu nebo aspoň v podobě sestřihu, plánuje letos vidět téměř pětina lidí.  

atmoskaaaaa

Sledovanost Tour de France u nás nemá obdoby i proto, že závod oslovuje mnohem širší publikum. Ukazuje se, že vedle fanoušků cyklistiky sleduje Tour de France i 30 % Čechů, které žádný jiný cyklistický závod nezajímá.

„Tour de France není jen obrovskou sportovní událostí, její publikum u nás i ve světě vysoce přesahuje tradiční rámec cyklistiky. Závod se vysílá po celém světě a sociální sítě umožňují fanouškům být jezdcům blíž než v minulosti, znát jejich pocity nebo se podívat pod pokličku závodu,“ říká Cedric Vasseur, vítěz dvou etap na Tour de France a současný šéf týmu Cofidis.

Největším lákadlem je atmosféra

U širšího sportovního publika k popularitě závodu u nás v posledních letech přispěla i účast českých závodníků. Přesto není tento fakt podle průzkumu Cofidisu zdaleka hlavním důvodem, kvůli kterému Češi Tour de France obdivují.

Pro 30 % z nich je to především neskutečná atmosféra závodu, která sálá i z televizních obrazovek. A podobný počet lidí pak obdivuje krásné prostředí, ve kterém se zápolení na kolech odehrává.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.