SuperCycling.cz

Alaphilippe žije svůj krásný sen. Ale zůstává na zemi

23. 7. 2019, 05:53

Francie má svého hrdinu, který se jmenuje Julian Alaphilippe. Borec z týmu Deceuninck-Quick Step je po dvou týdnech nečekaným lídrem Tour. Vloni vyhrál dres pro krále hor, ale letos zatím senzačně vyčnívá nade všemi.

filipvevolnutitul

Zatím. To slovo sám zopakoval několikrát během pondělního volného dne. „Nikdy jsem si tuhle situaci nedokázal představit,“ říkal, když odpovídal na dotazy novinářů při tiskové konferenci lídra Tour.

Vloni byl nejlepším vrchařem, vyhrál dvě etapy. Vždycky platil za excelentního klasikáře a poslední roky už i za cyklistu, který může vyhrát kratší etapový závod. Umí zaspurtovat, vyhrát z úniku. Ale časovka? Dlouhé kopce po boku nejlepších vrchařů? Celá Grand Tour? Na Tour prostě boří všechny mýty.

Ne, na vítězství s ním rozhodně nikdo nepočítal. Nevím, zda vůbec někdo vypsal před startem Tour na Alaphilippa kurz. Pokud ano, tak hodně vysoký. Ještě před pár dny, přestože vedl, se na jeho prvenství dalo vsadit i v kurzu 75:1. Dnes? Lehce přes 5:1.

filipvevolnu3

Bookmakeři před závěrem v Alpách nejvíce věří Thibautu Pinotovi, který na čtvrtém místě ztrácí na Alaphilippa 1:50 min. Průběžně druhý Geraint Thomas zaostává o 1:35 min., třetí Stewen Kruijswijk ztrácí 1:47.

„Já vůbec nevím, jestli je reálné, abych pomýšlel na něco jako vítězství. Sám sobě tuto otázku nepokládám,“ prozradil na tiskové konferenci. „Jsem šťastný za to, co jsem tu zatím dokázal. Každý den ve žlutém dresu je krásný bonus. Rád bych v něm pokračoval, takže dám do posledního týdne úplně všechno. Budu to brát den po dni,“ řekl 27letý Francouz.

Jeho stáj musela změnit taktiku. „Chceme ten žlutý dres ubránit. Nebudu chodit do úniků a pojedu jako lídr Tour. Nevím, co další dny přinesou, ale chci se o to porvat,“ přiznal. „Vím, že přijdou opravdu těžké etapy a musím být realista. Nejtěžší část je ještě před námi...“

Po dni volna přijdou dvě lehčí etapy, ale pak následuje třídenní peklo v Alpách. Ve čtvrtek jsou v programu kopce Col de Vars, Col d'Izoard, Col du Galibier, z něhož se sjíždí do cíle ve Valloire.

V pátek je na 126 km porce kopců Madeleine a Iseran plus cílové stoupání do Tignes. No a v sobotu na 130 km z Albertville do Val Thorens včetně cílového stoupání do nadmořské výšky 2363 m. Hned od startu čeká závodníky dvacetikilometrový výšlap na Cormet de Roselend.

filipvevolnu2

„Je to brutální finále,“ řekl Alaphilippe. „Když se podíváte na můj náskok, je to vzhledem k profilu skoro nic. Slabina v jedinou chvíli může všechno změnit. Ale žlutý dres na mých zádech je ten nejlepší hnací motor. Alpské etapy mám najeté, tak dobře vím, co mě čeká,“ přiznal.

Ze svých rivalů má největší obavy z Pinota. „V horách ukazuje neskutečnou formu a jeho tým je hodně silný. Očekávám, že bude pokračovat v útočení. Ineos má dva lidi v pořadí, Thomase i Bernala, hodně nebezpečný je i Kruijswijk. Navíc má za sebou opravdu silný tým,“ podotkl hrdina Francie na adresu svých rivalů.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.