SuperCycling.cz

Alaphilippe a van Avermaet hrdiny první alpské etapy

17. 7. 2018, 21:51

Jestli by někdo za výkon v první alpské etapě letošní Tour zasloužil metál, pak její vítěz z úniku, domácí Julian Alaphilippe. Dva dny po triumfu Francie na mistrovství světa ve fotbale zaznamenal pro svou zemi první etapové vítězství na Tour de France 2018.

alaalalala

„Je to pro mě hodně emocionální, protože vyhrát etapu na Tour není nikdy lehké,“ řekl cyklista stáje Quick-Step Floors. Peo belgickou tým šlo už o třetí prvenství na této Tour a celkově 50. vítězství v sezóně!

Alaphilippe už měl při svém debutu na Tour před dvěma lety blízko k vítězství. Jenže v prvním případě ho přespurtoval na pásce při dojezdu do mírného kopce Peter Sagan a když měl druhou šanci, připravil ho o vítězství pád ve sjezdu z Le Grand Colombier. Dnes si ve sjezdu ze stejného kopce jel do cíle neohroženě pro zasloužené vítězství.

puntikatejala

„Jsem šťastný za sebe, svůj tým i svou rodinu. Od včerejší noci jsem byl rozhodnutý, že dnes půjdu za každou cenu do úniku. Ale nemyslel jsem si, že v něm vydržím nakonec sám a pojedu to finále tak dobře. Jenže mi ten závěr hodně sedl. Byl jsem moc zklamaný, že jsem nevyhrál etapu na Mûr-de-Bretagne. Tam jsem prohrál se silnějšími závodníky. Dnes jsem byl nejsilnější já. Moc jsem po tom toužil,“ jásal 26letý vítěz, který díky bodům na vrchařských prémiích oblékl i puntíkatý dres.

Ten cennější, žlutý, udržel trochu nečekaně Greg van Avermaet z BMC. Belgický klasikář šel rovněž do početného úniku, aby bojoval o naději. A za odvahu byl odměněn. Favorité nechali únik jet a van Avermaet, který rozhodně není vrchařem, v něm bojoval jako lev a po zásluze dostal cenu největšího bojovníka etapy.

Za Alaphilippem přijel do cíle druhý Ion Izaguirre (Bahrain-Merida), když ztratil 1:34 min., třetí Estonec Rein Taaramäe (Direct Energie) ztratil 1:40. O čtyři sekundy za ním dojel vyčerpaný van Avermaet!

A protože skupinu favoritů přivedl do cíle Dan Martin s mankem 3:23 min., Belgičan z BMC navýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí na druhého Gerainta Thomase na 2:22 min.

„Už před dvěma lety jsem šel do úniku ve žlutém dresu. Dnes mě stálo hodně sil, abych se do něj dostal. Když jsem viděl, že Sky na ten únik nereaguje, říkal jsem si, že by to mohlo vyjít, protože náš náskok narůstal,“ líčil van Avermaet.

gregggudrz

„Jsem nadšen, že jsem si to prodloužil, ale musím přiznat, že to bylo hodně tvrdé. Zítra je vyloženě horská etapa a vůbec netuším, jak na tom budu. Dnes jsem si sáhl na dno a jsem realista. Myslím, že už to neudržím,“ přiznal.

Z favoritů dnes vybouchl potlučený Rigoberto Urán. Vloni druhý muž Tour se trápil a chytil bez vteřiny šest minut. Na nejlepší ztratili i Majka, Pozzovivo, Mollema nebo Zakarin, i když ne tolik, jako Urán.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.