SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Ještě, že jsem sezónu nezabalil dřív

9. 10. 2014, 09:48

V závodě Binche-Chimay-Binche /Mémorial Frank Vandenbroucke předčil Zdeněk Štybar vítězstvím svoje očekávání. Po zranění z Eneco Tour zažil hodně těžký návrat. Trápil se a sezónu chtěl předčasně ukončit. „Jen díky podpoře nejbližších jsem vydržel a teď jim můžu poděkovat. Jsem rád, že jsem to nezabalil,“ řekl Zdeněk v rozhovoru pro Supercycling.cz.

Zdeněk Štybar a jeho vítězná tečka za sezónou.

Zdeněk Štybar a jeho vítězná tečka za sezónou.

Je vítězství víc, než jsi čekal?

Jednoznačně. Když jsem se z následků pádu na Eneco Tour nějak dostal a začal jsem postupně závodit, mělo to daleko k ideálu. Spíš jsem se cítil jako v prosinci. Rozhodně to nebyla forma, jakou by člověk měl mít na konci sezóny.

Čím se to zlomilo k lepšímu?

Pomohlo mi mistrovství světa. Tam jsem se z těch 260 kilometrů posledních 110 neuvěřitelně trápil. Ale paradoxně mě právě tohle posadilo mnohem výš. Udělal jsem obrovský skok. Na následném etapáku Tour de l'Eurométropole už jsem se cítil daleko líp. Poslední den jsem byl v kopci schopen vydržet s nejlepšími.

A hned při dalším startu přišlo vítězství.

Předchozí závod mi dodal sebevědomí. Cítil jsem se dobře, a když jsem se v závěru rozhlédl po skupině, říkal jsem si, že by mi to mohlo dát umístění v desítce. Ale s Nikim Terpstrou jsme se domluvili, že mi to zkusí rozjet ke kostkám, skvěle mě tam vysadil. Měli jsme plán a perfektně jsme ho zrealizovali.

Věřil jsi, že to dotáhneš do vítězného konce?

Já do posledního kilometru dal úplně všechno. Závěrečných 150 metrů bylo strašně dlouhých. Zdálo se mi, že parkuju, ale foukalo dost proti. Místo toho, abych si do kopce trochu odlehčil, dal jsem tam o dva zuby těžší převod. Říkal jsem si: musíš ze sedla, nenecháš se dojet 50 metrů před cílem...

Než ses dopracoval k tomuto úspěchu, stálo za tím hodně dřiny.

Pro mě to bylo strašně těžké období. Původní plán byl tak nějak dojet sezónu, abych byl do zimy v dobré formě a měl nějaký základ. Věděl jsem, že se budu trápit a nečekal jsem žádné výsledky. Skoro všechny závody jsem si protrpěl, ale kromě Montrealu jsem všechny dojel. Když jsem přijel z Kanady, chtěl jsem ukončit sezónu. Ale moji blízcí mě přesvědčili, abych to nedělal a jel dál. Ještě, že jsem je poslechl :-)

Nezvažoval jsi, že by sis silniční sezónu ještě o nějaký start prodloužil?

Ještě jeden závod pojedu, v úterý v Belgii jednorázovku Putte-Kapellen. Bydlí tam můj mechanik Gilbert a bude to pro mě spíš jen dobrý trénink po rovině, většinou je to závod pro sprintery. Rád bych jel třeba v neděli Paříž-Tours, ale mám na stejný den naplánovaný první cyklokrosový start v Ronse a už jsem nic nechtěl měnit. Když jsem před třemi týdny domlouval starty v cyklokrosu, nebyl jsem pomalu schopen dojíždět silniční závody do cíle. Vůbec mě nenapadlo, že bych byl schopen vyhrát. Beru to skoro jako zázrak. Ale jen jsem se utvrdil v tom, že se člověk nikdy nemá vzdávat.

styb k rozho 2

Zvládneš přechod do krosu bez problémů?

Snadné to nebude. Já měl ty starty v plánu spíš kvůli tomu, abych oprášil explozivitu a vytěžil z toho už něco směrem k přípravě na zimu. Dnes jdu poprvé na krosové kolo, takže vůbec netuším, na co budu mít. V neděli pojedu Ronse, ve čtvrtek Ardoie, mezi tím ještě ten závod na silnici. Pak máme svatbu a po ní si dám volno.

Jak dlouho budeš odpočívat?

Tři týdny. Chtěli bychom vyrazit někam na dovolenou, protože letošní rok byl hodně náročný a s Ine jsme dva roky nikde nebyli. Ještě jsme nic nezařizovali, bude to nějaký last minute. Po volnu zase začnu s tréninkem. Prví akci s týmem budeme mít na začátku prosince na soustředění v Calpe.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.