SuperCycling.cz

Petr Vakoč: Štyby byl nadšený, že dres zůstal v týmu

29. 6. 2015, 10:36

Životní úspěch v podobě titulu mistra republiky vybojoval Petr Vakoč v neděli při společném šampionátu se Slováky v Žilině. „Po tomhle jsem toužil od doby, co jsem začal v žácích závodit na kole. Nikdy se mi silniční závod vyhrát nepodařilo, až teď. A moc mě těší, že dres zůstal v týmu,“ řekl závodník stáje Etixx-Quick Step, jenž na trůnu vystřídal Zdeňka Štybara.

vako-mr-zilina-nahoru

Petře, co pro tebe titul znamená?

Je to asi největší úspěch mojí kariéry. Hlavně díky tomu, že dres mistra budu vozit celý rok na těch největších závodech. Snil jsem o tom od doby, co jsem začal jezdit na kole. Ze silničního závodu mám hodně medailí, ale zlato jsem nevyhrál nikdy. Dosud jsem získal jen jeden titul v časovce do 23 let.

vako mr zilina 2

Mistrovský závod byl poslední před pauzou, která tě teď čeká. Tak můžeš trošku porušit životosprávu...

Oslavu uspořádám. Budu mít více času na rodinu i kamarády a určitě titul nějak oslavíme. První část sezóny jsem nemohl zakončit líp.

Závod se podle očekávání rozhodoval až v posledním okruhu. Jak jsi viděl to finále?

Dvacet kilometrů před cílem jsem se rozhodl jet sám, protože spolupráce ve skupině nebyla ideální. Odjel se mnou Peťo Sagan a potom se k nám ještě připojil Leo König. Pak jsme se roztrhali na posledním kopci. Nastoupil Sagan, já si hlídal Königa a přemýšlel jsem hlavně o českém titulu. Do závěrečného stoupání jsem si věřil, že budu ve spurtu rychlejší. Počkal jsem na posledních 500 metrů, nastoupil jsem Königovi, a i když jsem měl jen malý náskok, tak to vyšlo.

vako mr zilina 3

Už před startem tě mnozí označovali za velkého favorita na titul. Jsi rád, že jsi tyhle prognózy naplnil?

Já sám jsem taky věřil, že na tomhle okruhu můžu vyhrát, ale během závodu jsem si až tak jistý nebyl. Ta jistota přišla až nějakých 200 metrů před cílem. A posledních 20 metrů před páskou, to už byla naprostá euforie.

Jak moc ti vadil déšť, který závod provázel?

Jsem na něj zvyklý z jiných závodů, nebyla to pro mě žádná velká překážka.

vako mr zilina 4

Máš radost, že dres mistra po ročním kralování Zdeňka Štybara zůstal v týmu Etixx-Quick Step?

Obrovskou. Když Štyby na mistráku nemohl být kvůli porodu, tak jsem moc rád, že jsem ho takhle dobře zastoupil. Už někdy před dvěma týdny naznačoval, že mu narození potomka možná zabrání v účasti na šampionátu a říkal mi, že když nepřijede, musím to vyhrát já. Po závodě psal, že má radost, že jsem ho nezklamal a dres zůstal v týmu. Dostal jsem spoustu gratulací. Psali i další závodníci nebo ředitel týmu Patrick Lefevere.

vako mr zilina 5

Před týdnem jsi v Baku vybojoval bronz na Evropských hrách, teď přišel domácí titul. Předtím na tebe šla v týmu chvála ze všech stran, jak dobře jsi pracoval pro lídry.

Jo, je to perfektní. To jaro už bylo hodně dlouhé, dost jsem pomáhal a neměl žádné výsledky. Ale každý rok mám červen, červenec a srpen dobré měsíce, kdy se tak nějak dostanu do formy. Jsem rád, že stejně jako loni se mi povedlo jet skvěle na mistráku a že jsem to po Štybym převzal.

vako zilina 6

Co tě čeká v dalších dnech?

Teď budu mít měsíční závodní pauzu. Dám si chvíli volno a pak pojedu na soustředění do Livigna s částí týmu. Dalšími závody by mělo být Kolem Polska a Czech Cycling Tour.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.