SuperCycling.cz

Petr Vakoč: Snad budu teď lídrem i na Amstel

14. 4. 2016, 07:21

Jako první Čech v historii vyhrál Petr Vakoč klasiku Brabantský šíp. Je to závod, který si už předloni při premiéře na něm vysnil. Sklidil chválu ze všech stran a je velmi pravděpodobné, že stáj Etixx-Quick Step povede jako lídr i na nedělní klasice Amstel Gold Race!

vako-pil-2

Petře, věřil sis na vítězství hodně?

Už od začátku sezóny, Hned na první mítinku jsem týmu řekl, že bych Brabantský šíp chtěl jet. Že je to závod, který mi maximálně sedí, a chci ho vyhrát. Teď jsem věděl, že jsem směrem k ardenským klasikám dobře nachystaný. Už když jsem jel Brabantský šíp předloni poprvé, tak jsem si řekl: tohle je pro tebe ideální. A letos jsem se na něj fakt těšil.

I proto, že máš na jaře skvělou formu a mohl jsi reálně pomýšlet na skvělý výsledek?

Určitě ano. Jaro mám skvělé. Nejel jsem Baskicko, a přijel jsem sem odpočatý a patřičně namotivovaný. Řekl jsem týmu, že si strašně věřím a oni mě určili lídrem, za což všem strašně děkuju. Kluci se pro mě obětovali, fungovali skvěle a já mohl všechno vsadit až na posledních pět kilometrů. Zůstal tam se mnou Julian (Alaphilippe), dovezl naší skupinu pod kopec a pak už to bylo na mně.

Měl jsi útok naplánovaný hned na začátek závěrečného stoupání?

Chtěl jsem začít o trošku později, ale přijeli jsme tam jen v pěti a najednou jsem cítil, že ostatní trošku zaváhali. Vzal jsem za to a vsadil jsem, že ten vytoužený rozdíl udělám v kopci. Nechtěl jsem čekat na sprint. Řekl jsem si, že musím zariskovat a jet aktivně, i kdyby to nakonec nemělo vyjít. Už před startem jsem měl plán, že to v kopci zkusím a nebudu na nic čekat.

vako pil 1

Koncem února jsi jako lídr své stáje vyhrál dvě klasiky ve Francii, Brabantský šíp je ještě o level výš. Myslíš, že ti tým svěří roli lídra i na Amstelu?

Předpokládám, že tam po posledním vítězství v nějaké takové roli budu. Nevím, jestli řeknou, že se pojede vyloženě na mě, ale spíš očekávám více scénářů. Jsou tam ještě lidi jako Alaphilippe, Jungels nebo Meersman, kterým Amstel taky sedí.

Věříš si hodně?

Dá se říct, že mám po Brabantském šípu tak trochu splněno a můžu jen překvapit, ale já bych rád zajel skvělý výsledek i na Amstelu.

A jak to bude vypadat na Valonském šípu a Lutychu?

Tam budou hlavními lídry Julian Alaphilippe a Dan Martin. Měl bych jim pomáhat a uvidíme, jak to dopadne. Třeba se budu cítit dobře a vydržím tam taky až do finále. Oba ty závody mi profilově hodně sedí.

Napadlo tě, že jsi hodně vylepšil nepříliš vydařenou bilanci Etixx-Quick Step z kostkových klasik?

Já na to takhle nekoukám. Navíc si nemyslím, že by naše výsledky byly nějakým propadákem. Na Brabantském šípu byl Patrick Lefevere (gen. manažer týmu) a rozhodně na nás nekladl nějaký tlak. Jako tým jsme se na klasikách prezentovali dobře, jen to někdy nevyšlo výsledkově tak, jak by si všichni přáli.

vak 2

Ale na Paříž-Roubaix skončil Tom Boonen po heroickém výkonu druhý, co jsi říkal na jeho vystoupení?

Předvedl famózní výkon. Abych byl upřímný: strašně jsem mu to přál, ale až tak moc jsem nevěřil, že bude o třídu lepší než Vanmarcke nebo Stannard. Klobouk dolů. Byl nejsilnější nebo spíš jeden z nejsilnějších.

Vítězství mu vyfoukl ve spurtu australský veterán Hayman. Šokoval tě?

Asi jako všechny... Možná ho všichni trochu podcenili, ale jednoznačně si to zasloužil. Jel chytře a skvěle si počínal i v samotném finále. Chvílemi to vypadalo, že tam vlaje, ale on všechno sjížděl a ještě byl schopen nastoupit. Zvládl i ten sprint. On není žádný spurtér, ale tohle byl sprint o zbytku sil. Ne o tom, jak je kdo normálně rychlý.

Zaregistroval jsi ho i na Brabantském šípu, který nedokončil?

Viděl jsem ho už při týmové prezentaci. Den před závodem jsem koukal na emotivní video, které udělala z Roubaix Orica. Bylo nádhernné. Na prezentaci jsme šli hned za nimi a sledoval jsem ho. Byla pro mě čest být vedle čerstvého vítěze Roubaix. Vždyť to vyhrál až na 15. pokus a bylo to teprve jeho druhé profesionální vítězství. Cyklistika občas přináší i takové krásné příběhy.

Tvoje sezóna je zatím rozjetá skvěle. Věříš, že ti dosavadní výsledky pomohou na vysněnou Tour de France?

Snad se k ní tímhle přibližuju. Bude záležet i na dalších ardenských klasikách, protože pak už pojedu do Tour s mistrákem jen tři závody. Když teď znovu ukážu dobrou formu, mohlo by to klapnout. Já se musím snažit podávat co nejlepší výkony a uvidíme, jak se rozhodne tým.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.