SuperCycling.cz

Petr Vakoč je zpátky. Věřím, že se vrátím silnější, říká

7. 11. 2018, 10:35

Nejtěžší rok kariéry má za sebou Petr Vakoč. Kvůli těžkému zranění z předsezónního kempu v JAR, několika operacích a dlouhé rekonvalescenci, ztratil celou sezónu. Ale díky obrovské píli a neutuchajícímu optimismu se dokázal vrátit zpátky. Příští rok Petra opět budeme vídat na závodech v barvách belgického Quick-Stepu.

vakoisback1

„Když všechno půjde dobře, tak bych se chtěl vrátit v polovině února na Tour de la Provence. Přesně za sto dní,“ oznámil Petr na tiskové konferenci k svému comebacku. „Mám na ten závod dobré vzpomínky, v roce 2016 jsem tam byl druhý. Vybrali jsme ho, abych měl dostatek času dostat se do plné formy,“ prozradil Vakoč, který své pocity a cestu k návratu bude sdílet s fanoušky prostřednictvím svého blogu.

Petře, proč se rozhodl dělit se o své pocity s fanoušky prostřednictvím blogu?

Abych lidem umožnil nahlédnout do přípravy - co musím udělat od tohoto momentu, kdy jsem na určité výkonnosti, ale pořád to není na vyhrávání závodů a na účast v závodech. Chci lidem ukázat, jak příprava probíhá. Musím se kvůli zranění zaměřit na jiné složky tréninku, které jsem před tím bral jako samozřejmost. Na výživu, mentální přípravu. Teď jsem s těmi složkami mohl experimentovat. Hledal jsem cesty, jak se co nejlépe připravit. Zaměřil jsem se na trénink mimo kolo. Bude to zajímavé podělit se s veřejností.

vakonavrat2

Bylo těžké zůstat nad věcí v i těch nejtěžších chvílích a nepřestávat věřit v návrat?

Chci lidem ukázat, že se s tím dá poprat. Měl jsem ohromné štěstí, že žiju, že chodím, že se vrátím do závodění. Byla to hodně dlouhá cesta od ledna, plná pochybností, ale měl jsem velkou podporu fanoušků, nemocničního personálu, rodiny. Pořád jsem zůstával pozitivně naladěný. Nehoda mi dala jiný pohled na svět. Byl jsem zaměřený na výkon, teď si užívám běžné věci.

Změnil ses hodně?

Mentálně budu určitě silnější. Po všem, co jsem zažil... Jestli jsem si někdy stěžoval, že mě bolí nohy, tak jsem nevěděl, co je bolest. Už mě nerozhodí tolik věcí. Doufám, že se vrátí lepší Petr Vakoč.

Jak bylo těžké probudit tělo po té nucené pauze?

Na fyzioterapii v Motole jsem strávil přes měsíc. Cvičil jsem každý den základní cviky na posílení středu těla. Všechny ty svaly jsem musel vybudovat znovu. Pracoval jsem i na způsobu dýchání, na kompenzačních cvicích. Vzal jsem si několik přístupů k fyzioterapii, z každého něco. S fyzioterapeuty z centra pohybové terapie od profesora Koláře, z institutu sportovního lékařství. Řešil jsem, jak stimulovat svaly, když nemohu trénovat v plné zátěži. Hodně jsem se zaměřil na dýchání, aby se mi obnovila kapacita plic.

vakonavrat3

V této sezóně ti končila smlouva. Neměl jsi obavy, zda ti ji tým prodlouží, když jsi nezávodil?

Pár týdnů po nehodě mi šéf týmu Patrick Lefevere, když dorazil do Motola, řekl, že pokud mi to zdraví dovolí, a nebudu mít problém, dostanu smlouvu na další rok. Nemusel jsem nic řešit. Všechno jsem směřoval k tomu, abych se dal do pořádku.

A jsi stoprocentně v pořádku?

Mám určité problémy, co se týče poranění nervů. V levé noze nemám výkon, jako jsem měl. Ale zlepšuje se to. Jsem na stejných hodnotách jako loni v prosinci. Otazníky tam samozřejmě jsou, ale to se projeví až v reálu, až začnu závodit. Doufám, že tam žádné limity nebudou.

Co tě čeká v nejbližších dnech a týdnech?

Odlétám do Španělska, kde naplno začnu přípravu. Měl jsem teď čtrnáct dnů volna, aby si tělo odpočinulo. Rok byl náročný, i když jsem nezávodil. Budu trénovat v Pyrenejích, v Gironě, na silničce i na biku, půjdu na běžky. Naskočím do běžného programu. Od 10. do 20. prosince máme s týmem v Calpe soustředění. Vánoce strávím v Česku, pak se vracím do Španělska. Přijde další soustředění a pak už bude vrcholit příprava na start sezóny.

vakonavrat4

Sezónu začneš v únoru ve Francii, Už jste se s týmem bavili o dalších závodech?

Od prvního závodu se odvine vše. Moje první myšlenka byla jet už v lednu na Tour Down Under do Austrálie, ale tým preferoval spíše pozvolnější zapojení. Sezónu budu směřovat postupně a navyšovat zátěž. Chtěl bych jet Brabantský šíp a Strade Bianche. A samozřejmě nějakou Grand Tour. Chci zase bojovat o vítězství. Když uvidím, že to k tomu není, tak budu řešit, jak změnit plány. Třeba pak budu chtít být jen platným členem týmu.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.