SuperCycling.cz

Leopold König: Na Grand Tour chci být na pódiu

23. 11. 2015, 10:28

Má za sebou první rok v dresu Sky a může ho hodnotit jako vydařený. Na Giru si Leopold König zlepšil osobní maximum na Grand Tour, když skončil šestý. A myslí výš. „Pořád platí, že chci skončit na pódiu. Teď jde o to najít tu správnou Grand Tour, kde to půjde,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Supercycling.cz.

lijou-jede-sky-56

Už tušíš, jaký program budeš mít v sezóně 2016?

Zatím jsme měli jen krátký čtyřdenní sraz v Londýně. Sešli jsme se tam v kompletním složení, absolvovali jsme nějaké testy, ale program by se měl dělat až na prosincovém soustředění na Mallorce.

Jde o to najít tu správnou Grand Tour, kde dostanu šanci jako lídr. Teď to vypadá hodně divoce, máme fakt silnej tým a ne na všechny se dostane. 

A když bude záležet na tobě, kde bys chtěl startovat?

Pro mě zůstává prioritou posunout se zase v pořadí na nějaké Grand Tour. A pořád mám cíl dostat se tam na pódium. Na tom se nic nemění. Jde o to najít tu správnou Grand Tour, kde dostanu šanci jako lídr. Teď to vypadá hodně divoce, máme fakt silnej tým a ne na všechny se dostane. Pro mě by bylo ideální jet jednu Grand Tour na sebe a druhou jako domestik.

leo k rozho 332

Je pro tebe vzhledem k profilu prioritou opět Giro?

Mohlo by být hodně zajímavé. Jsou tam tři časovky, kopce, dlouhá časovka bude i na Vueltě. To by mi mělo sedět.

Rio je pro mě asi jediná šance v životě, jak uspět na olympiádě. Jindy už tak těžká trasa třeba nebude. Věřil bych si na silniční závod i časovku.

Letos jsi absolvoval Giro a Tour. Do téhle kombinace se ti znovu nechce?

Bylo to hodně náročné... Záleží, jak bude člověk vypadat po Giru, kolik závodů před tím pojedu. Pro mě bude hodně důležitá i olympiáda a chci se na ni připravit na sto procent. Tour může být nejlepší možnou přípravou, ale taky může člověku podřezat nohy.

Zmínil jsi olympiádu. Do Ria se chystají skoro všichni elitní vrchaři, protože cítí šanci...

Pro mě je to asi jediná šance v životě, jak uspět na olympiádě. Jindy už tak těžká trasa třeba nebude. Věřil bych si na silniční závod i časovku, která je taky kopcovitá. Froome a Kwiatkowski už v Riu na inspekci byli a na srazu nám říkali, že je to opravdu strašně těžké.

leo trento 23 k rozh

Richie Porte (uprostřed) ze Sky odešel, ale Mikel Landa (vlevo) se stal novým týmovým kolegou Leopolda Königa.

Ze Sky odešel jeden z lídrů na Grand Tour Porte, ale přišel Landa. Změní se něco pro tebe?

V podstatě nic. Jeden lídr nahradil druhého. Moje pozice se nezmění.

Ale Landa prý má být lídrem na Giro.

Ideálním řešením by byla taktika dvou lídrů. Něco podobného, jak jsme měli na Giru letos. Mně by role superdomestika, který má taky šanci na dobrý výsledek, vyhovovala. Ale bude záležet na týmu, jak to poskládají: jestli budou třeba dva lídři i na Tour, protože se na tu pozici tlačí taky Geraint Thomas.

Jakými závody bys chtěl sezónu odstartovat?

Ještě to budeme řešit. Třeba to bude klasický start na Mallorce jako letos, pak se uvidí, jestli pojedu znovu Omán nebo Andalusii. Je tam i obnovený závod Volta Valenciana, možností je víc.

lijou k lanku jede 87

Už jsi začal s tréninkem, nebo ještě odpočíváš?

Volno už mi skončilo. Po závodě v Abú Zabí jsem si dal tři týdny bez kola. Někdy od 1. listopadu jsem se zase začal hýbat, ale pozvolna. Chodím do posilovny, na kole se spíš vozím, od dvou do čtyř hodin denně. Všechno zlehka, abych nepřepálil začátek a vyvaroval se problémům s koleny, které jsem měl v minulosti.

Odletěl jsi v rámci dovolené někam do teplých krajin?

Teď už je to tak, že trávím volno rád doma. Doby, kdy jsem po sezóně létal k moři, jsou pryč. Byl jsem týden v Karlově Studánce v lázních, pak jsme pořád cestovali po republice a poznávali jsme to, co máme za humny. Bylo to fajn, odpočinul jsem si.

leo v cekym dresu 23

Je to dáno i tím, že ses přestěhoval do Nice, kde trávíš podstatnou část roku?

Asi ano. Sky má v Nice základnu a spousta kluků tam žije. Proto jsem se rozhodl, že si tam koupím apartmán. Je lepší mít něco svého v místě, kde jsou ideální podmínky na trénink, než se třeba jen trmácet po hotelích někde na Mallorce. V Nice jsou skvělé trasy na trénink, není tam takový provoz a hlavně tam člověk má dobrou partu na tréninky. Občas jezdíme společně. Třeba teď jsem jel na trénink s Froomem, Thomasem a van Garderenem, který tu žije taky. Hlavně na dlouhé a nudné tréninky je ta skupina dobrá.

Jak se ti líbí život ve Francii?

Je to jiná země, ale zrovna tahle oblast na pobřeží je podle mě jedna z nejhezčích v celé Evropě. Jsou tu krásná letoviska a člověk tady má všechno, co potřebuje. Opravdu se mi tu líbí. Jediným problémem je pro mě někdy řeč. Ale francouzštinu se zatím rozhodně nemám v plánu učit, vystačím si s angličtinou.

leo panoramata

Sladký život v Nice ...

Dokážeš si představit, že bys v Nice, třeba po skončení kariéry, žil natrvalo?

Já to beru tak, že Nice je pro mě cyklistický domov a ten druhý mám v Čechách. Na Čechy v životě nezanevřu a čím víc jsem teď pryč, tím víc se tam rád vracím. Spoustu lidí cizina uhrane, chtějí vypadnout, ale já nejsem ten případ. Když můžu, tak jedu do Čech. V Nice jsem hlavně kvůli lepším podmínkám na trénink většinou od listopadu do dubna. A v Čechách tak 90 dní v roce, protože toho cestování během sezóny je spousta.

Ve čtvrtek bude v Praze vyhlášen Král cyklistiky. Kdo by si podle tebe cenu zasloužil?

Já myslím, že Štyby. Přece jen vybojoval několik vítězství ve velkých závodech. Těžko se srovnává, jestli je víc úspěch na klasikách nebo šesté místo celkově na Grand Tour, ale Štyby by to měl vyhrát a ta cena bude ve správných rukách.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    24. 11. 2015, 09:37 (před 5 roky)

    Uvidíme, jak to všechno dopadne. Myslím, že taktika dvou lídrů by se Sky mohla na Giru vyplatit, pokud se Landa nebude chovat jako pako. Podle mě Leo šanci dostane, ať už na Giru, nebo na Vueltě. Ale otázkou je, jestli ho nebudou cpát na Tour, aby pomáhal Froomovi v horách. Uvidíme...

  • Radek Pokorný
    23. 11. 2015, 22:24 (před 5 roky)

    Bohužel Leo je ve Sky na pozici lídra pro závody GT až na třetím místě. To by nemuselo ani tak vadit, každý z jednotlivých lídrů by mohl jet jednu GT na sebe. Vypadá to že Landa si Giro po velkohubých prohlášení už přivlastnil, to bylo keců, prý "udělám vše pro to aby náš tým vyhrál GT". Bylo mi jasné jak to myslí. Poté ale vyjde najevo že strhující výkony v kopcích jsou mu prd platné když to vše zazdí podprůměrně odjetou časovkou. A Leo mu v té 40km dlouhé časovce nadělí přinejmenším 2 minuty. A jak Leo v tomto rozhovoru uvedl "jde o to najít tu správnou GT kde dostanu možnost být lídrem". Když to nebude Vuelta tak by si Leo měl tento citát pozměnit na " jde o to najít ten správný tým kde dostanu možnost být lídrem"