SuperCycling.cz

Karel Hník: Dostat se do WorldTour je letos těžké

20. 10. 2014, 08:19

Má za sebou nejlepší silniční sezónu a věří, že mu pomůže zase o krůček výš. Karel Hník zajel v dresu Etixxu několik výborných výsledků, které mu dopomohly ke stáži v druhodivizní stáji MTN-Qhubeka, kde byl od srpna. Teď 23letý závodník vyhlíží nové angažmá. „Všechno je v jednání, ale věřím, že to dobře dopadne,“ říká Hník v rozhovoru pro Supercycling.cz.

Vítězství v etapě na Volta ao Alentejo.

Vítězství v etapě na Volta ao Alentejo.

Můžeš prozradit, jaká je aktuální situace ohledně nového angažmá?

Můj manažer Brian Smith vede jednání s řadou týmů. Jsme spolu neustále v kontaktu a já mu věřím. Sezónu už jsem ukončil, potřebuju na pár dní vypnout. Nechávám to na manažerovi. Říkal mi, ať jsem v klidu.

Je jednou z možností MTN-Qhubeka?

Určitě ano. Je to dobrý tým, který se na příští sezónu strašně posílil. Koupili některé hvězdy, museli podepsat i nějaké kluky z Jihoafrické republiky a teď se čeká, jak se všechno poskládá, protože bez smluv je pořád dost lidí.

kajda rozhovor perex

A jaké jsou šance na WorldTour?

Letos je daleko těžší se tam dostat. Garmin se spojil s Cannondale, týmů je míň. Manažer mi říkal, že vloni bych se s mými výsledky dostal do WorldTour v pohodě, teď to bude větší boj. I proto, že některé týmy snižují počty závodníků. Ale věřím, že to dobře dopadne.

Máš nějaký vysněný tým?

Ty nejlepší ve WorldTour: Omega, Sky, Tinkoff-Saxo, Movistar... Tam by chtěl asi každý, ale člověk musí být realista.

Máš mezi nejlepšími závodníky vzory?

Líbí se mi styl závodění Contadora a Rodrígueze. Ten je malý a lehký jako já, dokáže zajet kopce i klasiky. A samozřejmě obdivuju všechny naše nejlepší kluky: Romana, Leopolda, Štybyho, kteří českou cyklistiku posunuli o hodně výš. Patří do absolutní špičky a i oni jsou pro mě vzorem.

kajda rozhovor 2

Jaký byl pro tebe rok 2014?

Byla to moje druhá kompletní silniční sezóna a lepší jsem určitě nejel. Díky Etixxu a pak i Qhubece jsem měl opravdu výborný program od začátku sezóny až do konce. Mám hodně závodních kilometrů, necelých 10 tisíc, což mě určitě zase posune dál.

Který výsledek ti udělal největší radost?

Asi vítězství na Tour Alsace začátkem srpna ve Francii. V tom období na přelomu července a srpna jsem se cítil nejlíp. Měl jsem výbornou formu. Ale největší radost jsem měl, že jsem byl schopen zajíždět stabilní výsledky po celý rok. V téhle sezóně jsem se docela poznal. Vloni mě zbrzdilo zranění, když jsem si začátkem července zlomil klíční kost, letos to byla první sezóna bez potíží. Neměl jsem vyloženě hluché období.

kajda rozhovor novej dres

Na stáži v týmu MTN-Qhubeka.

Jak hodnotíš svou stáž ve stáji MTN-Qhubeka?

Na úplném konci sezóny už mi trochu chyběla šťáva, ale jinak to nebylo špatné. Šanci u nich jsem dostal hlavně díky výsledkům, které jsem zajel v dresu Etixxu.

Bylo hodně těžké naskočit v srpnu do cizího týmu?

Tohle není nikdy snadné, když tam člověk jde v průběhu sezóny. Navíc jsem musel měnit materiál, ze Specialized jsem ze dne na den přesedlal na Trek. Poprvé jsem na novém kole jel půl hodiny den před závodem. Ale zvládl jsem to a do týmu jsem zapadl dobře. Rychle jsem se tam aklimatizoval. Měl jsem opravdu kvalitní program. Jel jsem závodu ve Francii, pak hned Kolem Británie a několik kvalitních jednorázovek v Itálii. Sportovní ředitelé mě chválili a byli spokojeni.

kajda rozhovor 1

Máš za sebou dva roky v Etixxu. Byla to dobrá škola?

Fantastická. Pro mě to byla v první řadě obrovská příležitost a šance, za kterou Etixxu děkuju. Díky nim jsem se mohl dostat i na tu stáž do Qhubeky. Hodně mi pomohli sportovní ředitelé René Andrle a Pavel Padrnos, dali nám všem spoustu užitečných rad.

Ale dál už tam pokračovat nebudeš.

Je to přirozené. Chtějí brát kluky v kategorii U23, budou se na ně zaměřovat a my s Honzou Hirtem už bychom měli jít někam o level výš.

kajda rozhovor 4

Tvoje sezóna je u konce, jak budeš relaxovat?

Na volno jsem se těšil, protože už jsem toho měl docela dost. Dám si pár dní úplně bez kola, koncem října možná vyrazím někam do lázní. Budu chodit po túrách, tátovi pomůžu na baráku u nás v Kunčicích nad Labem. A taky určitě vyrazím párkrát někam na akci s kamarády, abych si trochu vyčistil hlavu. Ale nebude to žádná divočina :-)

Top výsledky Karla Hníka v roce 2014

vítěz Tour Alsace + vyhraná etapa

2. Istrian Spring Trophy

3. Volta ao Alentejo + vítězství v etapě

4. GP Internacional Torres Vedras + vítězství v etapě

5. Oberösterreichrundfahrt

13. Memorial Marco Pantani

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.