SuperCycling.cz

Jaromír Friede: Sáblíková je skromná a přátelská holka

16. 7. 2014, 10:27

Koordinátor ženské cyklistické reprezentace na silnici Jaromír Friede byl hodně spokojen s vystoupením svých svěřenkyň na etapovém závodě Tour de Feminin. Nebylo to však jen o Martině Sáblíkové, která skončila celkově druhá, vyhrála časovku a vrchařskou soutěž.

Jaromír Friede s Petrem Novákem.

Jaromír Friede s Petrem Novákem.

Od první etapy byly vidět i další reprezentantky, bodovaly na prémiích, staraly se o tempo na špici, pracovaly pro lídra týmu. Měla jsem tu možnost být s týmem celé čtyři závodní dny a tohle soukolí, včetně kouče, mechanika a maséra, pracovalo naprosto dokonale. „Čekal jsem, že holky v čele s Martinou budou úspěšné. Už předešlá vystoupení reprezentace na závodech v Orlové a Rusku naznačily, že jdeme nahoru. Účast Martiny na Tour de Feminin dávala tušit, že se nějaký výsledek povede,“ říká Friede.

Tým působil hodně sehraným dojmem. Jak se ti povedlo u holek v tak krátké době navodit nový přístup, kdy zapomenou na své ambice a budou dřít na týmovou jedničku?

Snažil jsem se holkám vysvětlit, že pokud pojedeme jako tým a budeme tak vystupovat, budeme mnohem silnější a vnitřní síla každé z nich půjde výrazně nahoru. Udělat sestavu osmi holek s jasným lídrem není asi lehké, ale co je z mého pohledu pro chod takového týmu nejdůležitější je to, že si musí všichni sednout lidsky. To se ukázalo už první den a mně spadl velký kámen ze srdce. Celý tým včetně maséra, mechanika i trenéra Martiny Petra Nováka fungoval na jedničku. Při poradách každý naslouchal, a když měl jakoukoliv připomínku, tak to řekl.

holky a etixx

Luxusní zázemí díky Etixxu.

Jak se ti spolupracovalo s trenérem Sáblíkové Petrem Novákem? Byly momenty, kdy jste měly rozdílný názor na taktiku závodu?  

Petr je velmi silná osobnost. Má vše pečlivě promyšlené a je tvrdý k lidem, se kterými spolupracuje, ale také k sobě. Tento přístup mi je blízký. Je jasné, že v některých momentech byly naše názory trochu jiné, ale to je správně. I proto jsme probírali různé taktické varianty a myslím, že naše spolupráce byla výborná. Každý trenér zná své závodnice nejvíc a mým úkolem bylo vše sladit s ohledem na to, jak se Martina cítí a čeho je a není dle trenéra schopna. Krom toho jsme si užili hodně srandy v autě i mimo něj, takže spolupráce s Petrem byla pro mě osobně velmi zajímavá a v mnohém poučná.

V týmu byly zkušené matadorky, ale i holky, které oblékly národní dres poprvé. Překvapil tě někdo?

Celý tým mě překvapil! Každý plnil své úkoly a jeden pomáhal druhému. Celý tým se doplňoval a tím velmi srovnával výkonnostní rozdíly. Bylo velmi příjemné poslouchat fanoušky, že tým pracuje skvěle a je z něj cítit radost a odhodlání. Rád bych zmínil však jednu dívku, a to Nikol Zdráhalovou. Juniorka z líhně Petra Nováka jela tento závod na zkušenou. Jela skvěle a každým dnem se zlepšovala. Nikol ukázala, jak je silná bojovnice a jak ji každá etapa posouvala dál.

holky v baliku tDF

Celý tým měl možnost okusit opravdu profesionální zázemí díky podpoře profesionální stáje ETIXX.

Mám velké štěstí, že krom vedení ženské reprezentace jsem členem špičkového týmu ETIXX a tento podporuje reprezentaci. Od René Andrleho a Petra Kováče jsem dostal důvěru, že mohu využít vozový park našeho týmu, výživu Etixx a bidony. Dostal jsem uvolnění na reprezentační akce. Tohle jsou momenty, kdy má člověk štěstí a jen věřím, že jim to vše budu moci na týmové úrovni zase vrátit.

K dispozici jste měli i týmový autobus Etixxu.

Myslím, že týmový autobus na časovce byl velkým překvapením pro holky, přinesl jim pohodu a na soupeřky to také zapůsobilo, tak jak mělo :-). Musím ale poděkovat i dalším sponzorům reprezentace - firmě Kalas, Kona, Moose, TOI TOI, Profispolecnosti.cz. Měl jsem štěstí na maséra „Pučeldu“ a mechanika „Zvonika“. Super kluci, profíci. Jim patří též dík za pohodu v týmu a skvěle odvedenou práci. S klukama jsem dříve závodil a věděl jsem, že pokud budou moci dorazit na Tour de Feminin, budu mít jistou v zázemí týmu.

cely team tdf konec

Fanoušci cyklistiky přečtou výsledky a vidí čísla. Ale Sáblíková mnohokrát při rozhovorech děkovala holkám, jak moc jí pomohly, že by bez nich nebyla tak vepředu. Byla lídr, ale i jednou z nich…

Martina Sáblíková přijela jako zářivá hvězda přesahující sportovní vnímání. Nespočet podpisů rozhovorů a focení... Také ale přijela Martina Sáblíková, skromná a velmi přátelská holka, která skvěle zapadla do týmu. Vidět Martinu, jak po etapě běží za holkama a první co udělá, je, že jim poděkuje za pomoc, bylo až dojemné. Ne na kole nebo na bruslích, ale právě v těchto momentech se ukazuje jaká je Martina Sáblíková jako člověk. To vše jistě přispělo k extrémnímu nasazení týmu se Martině vydat ze všech sil.

jeddddou

Je ještě něco, co by nadmíru spokojený koordinátor naší reprezentace vzkázal?

Rád bych poděkoval Martině Sáblíkové, Janě Svobodové, Zuzce Neckářové, Pavle Havlíkové, Anně Šmídové, Jarmile Machačové, Martině Růžičkové a naší nejmladší závodnici, juniorce Nikol Zdráhalové, za ukázkovou práci a přístup k závodu a reprezentaci. Velký dík patří i fanouškům za podporu a pořadatelům za hezký závod. Věřím, že příští rok bude pro reprezentační tým k dispozici více peněz, bez kterých to nejde, a budeme moci posunout tuto skvělou sezónu zas o kus dál. Rád bych připomenul, že to co se léta letoucí nepovedlo, tak letos má náš tým díky Martině Sáblíkové a Tereze Trefné dvě vítězství a jedno druhé celkové umístění v závodech UCI, což je neuvěřitelné a zdaleka nedoceněné! Dá se tušit, že pokud budeme pokračovat tímto přístupem a touto cestou, můžeme se těšit na další a výraznější úspěchy.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.