SuperCycling.cz

Jan Hirt: Nabídka z Astany mě oslovila nejvíc

15. 8. 2017, 07:15

Přestupem do nejvyšší cyklistické ligy WorldTour si Jan Hirt splnil sen. Z nabídek, které na přestup měl, si vybral kazašského giganta Astanu. A minimálně příští dvě sezóny bude vozit modrožlutý dres. „Nabídek bylo ve finále několik, ale Astana mě celkově zlákala nejvíc,“ říká 26letý Hirt v rozhovoru pro náš web.

astyhorni

Můžeš mi prozradit, z kolika nabídek jsi tedy vybíral?

Nechci být konkrétní, ale v posledním týdnu Gira se manažerovi těch nabídek sešlo dost. Je příjemné, když si člověk může vybírat. Na konci Gira jsem to rozsekl a domluvili jsme se s Astanou. Přišlo mi to jako nejlepší volba.

Proč?

Je to tým s nějakou tradicí, žádný nováček. Mám k němu určité sympatie i proto, že je tam dost Italů a to prostředí by mi mělo vyhovovat. Dva roky jsem v Itálii bydlel, naučil jsem se řeč. A myslím, že bych mohl mít prostor, abych nějaké závody jel jako lídr.

Podle slov generálního manažera Astany Vinokurova tě brali právě kvůli Grand Tours.

Jeho slova mě potěšila, hezky se to četlo.

asty1

Vy jste spolu osobně nemluvili?

Ne, všechno řešil můj italský manažer Carera, který zastupuje třeba i Nibaliho nebo Arua.

Věříš, že na nějaké Grand Tour dostaneš v Astaně jako lídr prostor?

Těžko se to takhle dopředu odhaduje, když ještě nevíme, kdo odejde a koho přivedou. Ale oproti CCC je tu jistota tří Grand Tours a já bych za normálních předpokladů měl minimálně jednu jet. Jestli jako lídr, nebo třeba superdomestik, to se teprve ukáže.

Bereš tenhle přestup jako další velký krok ve své kariéře?

To určitě. Věřím, že zaznamenám další progres a hodně se na tu výzvu těším.

Když jsi zvažoval Astanu, nevolal jsi Romanu Kreuzigerovi, který tam kdysi působil?

Ne, nebavili jsme se o tom. Rozhodl jsem to sám na základě sympatií a pocitů. Bavil jsem se o tom s nejbližšími i s trenérem Karlem Martinkem, který mi to schválil. Taky je rád, že jsem ve WorldTour a můžeme se někam posunout.

astydolni

Kam až se chceš posouvat?

Teď je to tak, že jsem dosáhl na další vysněnou metu mojí kariéry. Nejdřív jsem měl sen jet nějakou Grand Tour, teď to byl přestup do WorldTour. Ambice mám velké. Naučil jsem se být ambiciózní a postupně si kladu vyšší cíle. Rozhodně to neberu tak, že ve WorldTour objedu dva roky a vrátím se.

Astana je dost bohatý tým. Rozhodovaly i finanční podmínky?

Nabídka z Astany byla po této stránce jedna z těch lepších. Ale můžu prozradit, že třeba můj stávající tým CCC Sprandi Polkowice mě chtěl taky udržet a pochlapil se, protože nabídl srovnatelné podmínky. Řekli, že když zůstanu, tak mi nabídku z Astany dorovnají. Ale já byl rozhodnutý jít si za svým snem.

Jak budeš vzpomínat na 3 roky v CCC?

Musím jim za všechno poděkovat. Dostal jsem tam dost prostoru, mohl jsem se ukázat. Jsem jim vděčný, protože i díky tomuto angažmá jsem měl šanci se posunout výš. Díky CCC jsem se dostal na závody, kde jsem něco zajel a všimli si mě z WorldTour.

Už víš, co ještě v sezóně v dresu CCC pojedeš?

Záleží, jak mě tým nechá závodit, přesný program ještě neznám. Ale cítím se teď dobře a ještě bych rád závodil. Po Švýcarsku jsem si dal volno a teď bych řekl, že zase nabírám dech do druhé části sezóny.

Počítáš i s účastí na mistrovství světa v Norsku?

Upřímně říkám, že ne. Ta trať vůbec není na mě. Říkají, že je to spíš pro klasikáře a já bych tam akorát někomu zabíral místo. Je lepší, když pojedou kluci, kteří tam budou více platní.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.