SuperCycling.cz

Hvězda cyklokrosu van der Haar: Na silnici neutíkám

21. 6. 2014, 15:28

Silnici bere jako doplněk přípravy na cyklokros, přesto hned v 1. etapě závodu Oberösterreichrundfahrt v Rakousku vypálil rybník všem ortodoxním silničářům, když vyhrál hromadný spurt. Hvězda cyklokrosu, Nizozemec Lars van der Haar ze stáje Giant-Shimano Development, poskytl v dějišti závodu webu Supercycling.cz exkluzivní rozhovor.

V sobotu slavil v Rakousku vítězství na silnici v dresu Giant-Shimano.

V sobotu slavil v Rakousku vítězství na silnici v dresu Giant-Shimano.

V davu by ho člověk jistojistě přehlédl. Drobounký prcek s tváří patnáctiletého kluka rozhodně nevypadá jako borec, který by měl vyhrávat ve spurtu etapy na silnici a v krosu patřil mezi to nejlepší, co je na planetě. Ale v necelých třiadvaceti už celkově vyhrál Světový pohár, má bronz z MS 2013 a je dvojnásobným světovým šampiónem kategorie U23. Na žádost o rozhovor bez problémů kývnul hned poté, co do sebe při večeři nasoukal potřebné kalorie.

Překvapilo tě, že jsi vyhrál ten sprint?

Naplánovali jsme to tak, že pojedeme na mě. Vím, že jsem dobrý sprinter. Mám trošku strach, aby se něco nestalo a neohrozil jsem cyklokrosovou sezónu, ale chtěl jsem si vyzkoušet, jestli to dokážu. Bylo to moje první silniční vítězství v sezóně, kterou jsem zahájil v květnu.

van der har bahnak

"Bahňákem" chce zatím zůstat.

Jak dlouho jsi odpočíval po krosové sezóně?

Dal jsem si tři týdny úplného volna bez kola, pak jsem začal s tréninkem na Mallorce a první květnový víkend jsem začal se závody. Jel jsem dva etapáky ve Francii a taky Kolem Ázerbájdžánu.

Jaké máš na silnici letos plány?

Rád bych se pokusil i o nějaké další pěkné výsledky, abych se utvrdil, že jdu správnou cestou. Ale zatím je to tak, že je silnice dobrou přípravou na cyklokrosovou sezónu, kterou zahájím začátkem září v Las Vegas.

van der profil

Takže kros je nadále prioritou?

Stoprocentně. Zatím to tak je.

Co pro tebe znamená angažmá v týmu nadějí Giant-Shimano?

Jsem tu spokojený a zatím mi to takhle vyhovuje. V týmu proběhly nějaké změny, řada věcí se zlepšila. Kluci jsou hodně namotivovaní a jsme strašně rádi, že se nám tady v Rakousku podařilo vyhrát hned první etapu, protože šlo o první vítězství našeho týmu v sezóně. To nám dodá sebevědomí do dalších závodů.

Tým Giant-Shimano ve WorldTour je v první řadě znám skvělými sprintery. Třeba se jednou zařadíš na silnici mezi ně.

Je hezké, že jsem vyhrál ve spurtu v dresu týmu, který má řadu sprinterských es, ale oni vědí, že mou prioritou je cyklokros. A silnice asi nikdy nebude mým hlavním cílem.

Proč?

Cyklokros mám radši. Na silnici je to trochu jiné. Člověk musí jinak trénovat, jinak závodit, prostě se kompletně změnit. A já se zatím na silničáře měnit nechci, je to pro mě jen skvělá příprava.

Změní se to, když během dvou nebo tří let vyhraješ v krosu všechno, co půjde?

Člověk nikdy neví, co se stane. Ale když se mě ptáš teď, tak odpovídám, že zůstanu u cyklokrosu. Mám ho radši.

Cítíš se být z cyklokrosařů nejlepším sprinterem? Jak by dopadla na silnici tvoje konfrontace se Zdeňkem Štybarem?

V minulé sezóně jsme spolu spurtovali na Světovém poháru v Zolderu, tam jsem vyhrál, byl to hodně dlouhý sprint. Zdeněk je taky hrozně rychlý, na silnici udělal obrovské pokroky. Mojí předností je zrychlení. Mám hrozně rychlých prvních pár metrů. Kdyby jel Zdeněk tady se mnou, možná bych na něj měl a porazil ho taky. I když by to bylo těsné.

van der a sty

S českou dvojicí Štybar, Bína po Světovém poháru v Zolderu v prosinci 2013.

Můžeš prozradit, jaké cíle si dáváš do krosové sezóny?

Chci se soustředit na Světový pohár, kde bych rád obhájil vítězství, ale hlavním cílem je vítězství na mistrovství světa v Táboře. Vloni jsem tam vyhrál svěťák, předloni jsem byl druhý. Trať v Táboře mi strašně vyhovuje a doufám, že tam vyhraju i mistrovství světa.

A co když bude sníh a led, což si Češi přejí a zbytek světa se toho děsí?

To mi nevadí, i na sněhu umím dobře. Ale stejně dobrý je na tom třeba Tom Meeusen nebo čeští závodníci.

vyn der haar vyhra tabor

Takhle se v minulé sezóně radoval z vítězství na SP v Táboře.

Cyklokros před nedávnem zasáhla smutná zpráva, když musel ukončit předčasně kariéru kvůli problémům se srdcem Niels Albert. Co na to říkáš?

Hodně mě to zasáhlo. Byl fantastický závodník. Je to obrovská ztráta pro celý cyklokros a samozřejmě i pro něj jako soukromou osobu. Doufal jsem, že se ty jeho problémy dají do pořádku a vrátí se, ale už je to asi pryč. Opravdu mě to mrzí.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.