Alejandro Valverde: Tři Grand Tours za rok? Proč ne

18. 10. 2014, 17:15

Ve svých 34 letech má za sebou Alejandro Valverde excelentní sezónu. Španělský lídr stáje Movistar zakončil cyklistický rok 2014 jako lídr žebříčku WorldTour, k tomu vybojoval celkem 11 vítězství plus umístění v top 4 na Tour, Vueltě a mistrovství světa. „Byla to moje životní sezóna,“ říká Valverde v rozhovoru, který médiím poskytla jeho stáj. S ní nedávno prodloužil smlouvu o další tři roky.

Pocit vítězství si Alejandro Valverde v sezóně vychutnal mnohokrát.

Co pro závodníka, který už v kariéře vyhrál skoro všechno, znamená zakončit sezónu jako první muž světového žebříčku?

Je to pro mě extrémně důležité. Jde o ocenění celé sezóny a znamení, že moje výkony byly konstantní a na vysoké úrovni. Pro každého cyklistu je samozřejmě velkým snem titul mistra světa a druhový dres, ale když se nad tím člověk zamyslí hlouběji, prvenství v žebříčku WorldTour je srovnatelný úspěch.

alejandro rozhovor 6

Byl žebříček WorldTour vaším cílem před sezónou?

Začal jsem o něm přemýšlet po Tour. Před ní člověk věnuje žebříčku pozornost čas od času, ale zas ne tolik. Ale Vuelta mi vyšla hodně dobře a i když po ní byl Alberto Contador přede mnou, věděl jsem, že mám šanci. Tušil jsem, že na Lombardii můžu vydolovat hodně bodů. Naštěstí to tak dopadlo. Nakonec jsme oba chtěli jet do Číny, ale ve finále tam neletěl nikdo z nás. Hned poté, co měl Alberto pád na Lombardii, ptal jsem se ho, jestli do Pekingu poletí nebo ne, protože jsem s tím závodem původně nepočítal. Jediné, co jsem v tu chvíli chtěl, bylo být doma s mým čerstvě narozeným potomkem. A to se podařilo.

Valverdeho bilance 2014

11 vítězství (6. etapa na Vueltě, Valonský šíp, Clásica San Sebastián, Roma Maxima, GP Miguel Indurain, mistr Španělska v časovce, Vuelta a Murcia, Vuelta a Andalucía (celkově a 3 etapy).

Grand Tours - Tour de France: 4. místo. Vuelta: 3. místo +1 etapa.

prvenství v žebříčku WorldTour

3 medaile - zlato (mistrovství Španělska v časovce), stříbro (mistrovství Španělska - silniční závod), bronz (mistrovství světa - silniční závod).

Jednodenní závody - 1.: Valonský šíp, Clásica San Sebastián, Roma Maxima, GP Miguel Indurain, Vuelta a Murcia, 2.: Lutych-Bastogne-Lutych, 3.: Strade Bianche, 4.: Amstel Gold Race

Celkem 28 pódiových umístění, 44x v top 10, 77 závodních dní.

Od doby, kdy jste poprvé vyhrál světový žebříček, uplynulo už osm let...

Poprvé jsem ho vyhrál v roce 2006 a zopakoval jsem to o dva roky později. A ještě jsem pak byl dvakrát třetí. Ale ohlédl bych se ještě dál. Už v roce 2003 jsem byl třetí na Vueltě a druhý na mistrovství světa. Letos, jedenáct let poté, jsem byl na obou akcích na pódiu znovu. Jsem ve špičce řadu let a cítím se teď ještě líp, než když jsem byl mladší.

Čím to je?

Beru věci s nadhledem, moje tělo se lépe vyrovnává se stresem. Prostě jsem víc vyspěl. Víc při závodech přemýšlím, dřív jsem občas zbytečně riskoval a jezdil jsem víc bláznivě.

alejandro rozhovor 4

V sezóně jste měl tři vrcholy: Tour, Vueltu a mistrovství světa. A na každém z těch závodů jste skončil v top 4.

Hlavně mě těší, že jsem nezajel jen tyto závody, ale byl jsem schopen uspět i na řadě dalších: vyhrál jsem Valonský šíp, San Sebastián, byl jsem druhý na Lutychu, Lombardii, třetí na Vueltě, mistrovství světa. Jsem opravdu víc než spokojen.

Byla to jedna z vašich nejlepších sezón?

Stoprocentně. Úplně nejlepší ze všech. O tom není pochyb. Životní sezóna.

Zažil jsi letos i nějaké horší momenty?

Zklamáním byla Tour. Skončil jsem čtvrtý, což bylo moje nejlepší umístění na tomhle závodě, ale přesto jsem odjížděl s pocity hořkosti. Pódium jsem měl na dosah, a když jsem ho ztratil, byl to pro mě nejhorší moment sezóny. Žádný další nebyl.

valverde rozhovor 2

Který závod jste si užil nejvíc?

Možná Valonský šíp. Pokud chce člověk tenhle závod vyhrát, musí být v absolutní top formě a já dokázal přijet do cíle sám s nějakým náskokem před ostatními.

Jak velkou zásluhu na vaší úspěšné sezóně měl tým?

Obrovskou. Chválím kluky po úplně každém závodě, protože odvádějí fantastickou práci. Je to možná fráze, ale bez nich bych nic nedokázal. A teď nemyslím jen samotné závodníky, ale i všechny členy realizačního týmu. Movistar je můj domov a i když zažíváme hezké i horší chvilky, atmosféra je tu pořád skvělá. A že jsme skvělý tým, o tom svědčí výsledky. Vždyť jsme nejlepším týmem žebříčku.

Váš program na rok 2015 se bude teprve dolaďovat, ale máte už jasno o nějakých vrcholech?

Giro d´Italia je závod, který jsem nikdy nejel a jak už jsem několikrát řekl, rád bych ho zkusil. Mám spoustu zkušeností z Tour a Vuelty, které bych na Giru uritě zúročil.

valvos rozhovor

Je možné, že byste jel všechny tři Grand Tours?

Proč ne, je to výzva, kterou mám ve své hlavě. Ale ještě jsme se o tom v téhle rovině nebavili s vedením týmu. Uvidíme.

A co další výzvy?

Určitě klasiky. Zrovna Paříž-Roubaix není úplně závod pro mě, ale jsou tu další, které jsem ještě nikdy nevyhrál: Flandry, San Remo, Lombardie.

Příští rok má váš kolega Nairo Quintana za hlavní cíl Tour de France. Počítáte s tím, že pokud pojedete na Tour, tak bude vaše role daná?

Jasně, tak to má být. On ukázal světu, že je připraven vyhrát Tour. Oba jdeme do závodu s cílem, abychom zbytečně neztráceli a dokázali případně zareagovat, jako jsme to udělali letos po pádu Naira na Vueltě. Doufejme, že už nás tohle nepotká. Pokud pojedu příští rok na Tour, tak naším hlavním cílem bude dostat Naira v Paříži na pódium.