SuperCycling.cz

Rakouský mladík chce v hodinovce trumfnout Voigta

29. 10. 2014, 11:47

Fanoušci si jméno Matthias Brändle možná pamatují z letošního závodu Kolem Británie, kde po úniku vyhrál dvě etapy. Jinak tenhle 24letý Rakušan z týmu IAM zatím nějakou velkou díru do světa cyklistiky neudělal. Ale už zítra si může udělat velké jméno: ve švýcarském Aigle, na velodromu v centru UCI, totiž vyhlásil útok na světový rekord v hodinovce.

Matthias Brändle při tréninku na hodinovku.

Matthias Brändle při tréninku na hodinovku.

Bylo to poměrně nečekané, ale tenhle trojnásobný mistr Rakouska v časovce si určitě věří. „Časovkář je to výborný, stejně jako tempař. Jeho největší předností jsou jednorázovky. Vloni jel na mistrovství světa v dlouhém úniku s Bártou a Huzarskim,“ říká o něm Tomáš Gladiš, který s rakouskou reprezentací jezdí na vrcholné akce jako fyzioterapeut.

Brändle byl i letos na MS v Ponferradě. V časovce skončil 35., v silničním závodě 53. jako nejlepší z Rakušanů. „Ale o hodinovce tam ale nepadlo ani slovo, proto jsem byl dost překvapen,“ prozrazuje Gladiš.

K hodinovce mě inspiroval Jens Voigt, který byl mým velkým vzorem od dětství. Matthias Brändle

Rakouský cyklista v létě prodloužil smlouvu se švýcarskou formací IAM, z čeho zpětně radost neměl, protože v Británii vzrostla jeho cena a dost možná by se po dvou vyhraných etapách dostal do WorldTour. Ve známost může vstoupit ještě více zítra, kdy se pokusí pokořit dosavadní světové maximum, jehož novou hodnotu stanovil 18. září na dráze ve švýcarském Grenchenu Němec Jens Voigt. Za hodinu ujel 51,110 kilometru.

brandl pred rekordem 1

Překonal tak rekord Ondřeje Sosenky, který ujel v roce 2005 v Moskvě na klasickém kole 49,700 km. UCI ovšem letos změnila pravidla, takže Voigt mohl jet na stíhačském speciálu. „Nemohl jsi počkat aspoň do Vánoc?,“ reagoval na avizovaný pokus Rakušana na Twitteru Jens Voigt. „Haha. Dělám si srandu. Přeju hodně štěstí,“ dodal v humorném duchu.

„Jsme šťastni, že se po změně pravidel znovu prohloubil zájem o hodinovku. Zase se z toho stala výzva i pro novou generaci cyklistů a fanoušky,“ uvedl šéf Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Brian Cookson. „Myslím, že se v budoucnu se o tenhle rekord pokusí mnoho závodníků,“ dodal.

Mezi nimi je i Ondřej Sosenka, jenž pokus o rekord oznámil před nedávnem. Osmatřicetiletý cyklista spřádá plány na jaro 2015, ale zatím se nerozhodl, na jaké dráze by jel. „Těch současných 51,115 km je poměrně snadno dostupný rekord,“ řekl Sosenka.

brandl ped rekordem 2

„Je mi jasné, že Wigginsovi nebo Cancellarovi se rovnat nemůžu, tak to musím zrealizovat ještě před Tour. Až se do hodinovky položí oni, stanoví hranice, které můžou být těžko překonatelné,“ přiznal bývalý rekordman.

Wiggins útok plánuje na červen 2015 před tím, než se naplno vrhne na dráhu směrem k olympiádě v Riu. „Chci se na to poctivě připravit. Kvůli tomuhle budu každé ráno vstávat z postele, rekord je výzva,“ prohlásil Bradley Wiggins. Fabian Cancellara ani Tony Martin zatím termín svých pokusů neoznámili, v zimě se chce o rekord v hodinovce pokusit Brit Alex Dowsett z Movistaru.

brandl pred rekordem kolo

Teď však přišel čas mladého Rakušana. „K hodinovce mě inspiroval Jens Voigt, který byl mým velkým vzorem od dětství,“ uvedl Brändle. „Během pár dní se mi v hlavě zrodila myšlenka pokusit se překonat výkon svého vzoru,“ přiznal cyklista, který kromě výše zmíněných úspěchů vyhrál i sprinterskou soutěž na Romandii 2011, letos ovládl třeba ještě jednorázovku Tour de Berne.

„Opravdu netuším, jestli je v mých silách rekord Jense překonat, ale udělám pro to všechno. Bude to jen moje bitva s časem a těším se na ní,“ dodal Brändle. Kromě sebe se zítra pokusí proslavit i značku Scott, jejíž kola sedlá v IAM.

Pokus Rakušana o rekord vysílá 30. října od 18.45 Eurosport.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.