SuperCycling.cz

Miguel Indurain: Wigginsův rekord je fenomenální

8. 6. 2015, 13:23

Psal se rok 1994 a legendární španělský cyklista Miguel Indurain se stal v Bordeuax světovým rekordmanem v hodinovce. Téměř 21 let poté sledoval v Londýně na vlastní oči pokus Bradleyho Wigginse, který to, stejně jako on, dokázal na speciálu značky Pinarello. A měl pro něj jen slova uznání.

wiggo-a-miguel-2

„Jeho rekord je fantastický,“ přiznal k výkonu 54,526 km padesátiletý Španěl, vítěz sedmi Grand Tours a excelentní časovkář. „Vždycky jsi byl můj vzor,“ řekl Induraunovi Wiggins do mikrofonu na velodromu krátce po pokoření rekordu.

induirainovo kolo

Speciál, na němž Indurain zajel světový rekord v roce 1994.

Indurain zajel 2. září 1994 v Bordeaux na speciálu od Pinarella nazvaném Espada vytvořeném ve spolupráci s inženýry z formule 1 výkon 53,040 km a byl prvním v historii, kdo se dostal přes hranici 53 km. Wiggins na modelu Pinarello Bolide HR (kola musejí splňovat nová pravidla) 54,526 km. A samozřejmě u toho nemohl chybět ani Fausto Pinarello, s nímž Wiggins ohledně kola diskutoval každý detail. Spolu s Indurainem byli jedněmi z prvních gratulantů.

indurain a fausto

Miguel Indurain a Fausto Pinarello.

„On je výjimečný. Už před pokusem jsem odhadoval, že to bude něco mezi 54 a 55 kilometry. V daných podmínkách to bylo maximum, co mohl ujet. Zaslouží to neskonalý obdiv,“ uvedl Indurain.

Wiggins se tak zařadil po bok velikánů Coppiho, Merckxe či Induraina, kteří vyhráli Tour de France i překonali rekord v hodinovce. Posledním, kdo se tím do neděle mohl pyšnit, byl právě Indurain.

„Teď je součástí tohoto klubu. Vyhrál Tour, má rekord v hodinovce, ale nezapomínejme, co všechno dokázal vedle toho. Vyhrál další velké závody a má skvělou bilanci z olympiád. Je to skutečný šampión a dnes už i velká legenda,“ vysekl mu poklonu Miguel Indurain, jenž se sám o vylepšení rekordu pokoušel dvakrát, ale v Kolumbii v roce 1995 neuspěl.

 

 

Přestože Wigginsův výkon považuje za obdivuhodný, nemyslí si, že by ho v budoucnu někdo nemohl překonat.

wiggo a inrurain objeti

A jmenuje lidi jako Cancellara, Martin či Dowsett, který rekord držel před Wigginsem. „Ale musíme si uvědomit, že Wiggins hodinovce obětoval půlku sezóny. Pokud se na to systematicky budou chystat i oni, mají šanci. Bez poctivé a dlouhodobé přípravy to nepůjde, protože ta hranice je nastavena opravdu vysoko a není moc prostoru ji vylepšit,“ dodal Indurain.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.