SuperCycling.cz

Dráhařům začíná MS, v Paříži jde i o letenky do Ria

17. 2. 2015, 08:18

O světové medaile, ale i body do olympijské kvalifikace 2016, budou nejlepší dráhaři bojovat od 18. do 22. února na absolutně nové dráze v Saint-Quentin-en-Yvelines, vzdálené necelých 20 kilometrů od Paříže. Šampionátem, jehož se zúčastní i devět Čechů, končí první polovina olympijské kvalifikace. 

fotka-drahai-ms

Ta se skládala z mistrovství Evropy na Guadeloupu, patřícího pod francouzskou cyklistickou federaci, a dále ze tří světových pohárů: v mexické Guadalajaře, Londýně a toho posledního v kolumbijském Cali.

Tyto čtyři dráhové mítinky stanovily také účastnické země, které se v jednotlivých olympijských disciplínách probojovaly na letošní mistrovství světa. V těch neolympijských se postupovalo podle aktuálního žebříčku UCI. Stejný model kvalifikace na OH do Ria 2016 bude i ve druhé polovině, tedy v dráhové sezóně 2015/2016.

Česko bude reprezentovat celkem devět závodníků. Jsou to: Adam Ptáčník (sprint), Pavel Kelemen (sprint), Lucie Záleská (omnium), Robin Wagner (1 km s pevným startem), Tomáš Bábek (1 km s pevným startem), Vojtěch Hačecký (bodovací závod jednotlivců, madison), Jiří Hochmann (scratch), Martin Bláha (madison), Jarmila Machačová (scratch).

V týmovém sprintu jsme se do top 12, kteří na MS budou startovat, bohužel nevešli. Což je velká škoda i z hlediska olympiády: Úspěch v týmovém sprintu totiž automaticky znamená i místenku do sprintu individuálního a také do keirinu. Neúčast na MS ve Francii naopak znamená ztrátu důležitých světových bodů a prakticky posouvá naši účast v této disciplíně na olympiádě pouze do teoretické úrovně.

draha sprintujici

Bez české účasti se pojede i omnium mužů: Ondřej Rybín ani František Sisr si účast mezi 20 jezdci nevybojovali. To v praxi znamená, že ani tato disciplína nebude v Brazílii 2016 z hlediska české cyklistiky zastoupena.

Co se ale nepodařilo v mužích, to vyšlo v ženách: Lucie Záleská bude v omniu mezi 20 účastnicemi jak letošního šampionátu, tak je stále ve hře o letenku do Ria. Trenér vytrvalců Lukáš Thun předpokládá, že Záleská by měla potvrdit příslušnost ke světové špičce umístěním do desátého místa.

Daleko lépe ovšem vypadá pohled na disciplíny neolympijské, ve kterých se samozřejmě budou v hale „Velodrome National“ nedaleko Paříže rozdělovat rovněž medaile. Velkou šanci na solidní umístění má jeden ze dvou našich kilometrářů, buď zkušený Tomáš Bábek, nebo mladík Robin Wagner. „V závodě na 1 km s pevným startem máme ambice na umístění mezi 6. - 8. místem,“ uvedl šéftrenér Svatopluk Buchta.

Češi v akci

Adam Ptáčník (sprint), Pavel Kelemen (sprint), Lucie Záleská (omnium), Robin Wagner (1 km s pevným startem), Tomáš Bábek (1 km s pevným startem), Vojtěch Hačecký (bodovací závod jednotlivců, madison), Jiří Hochmann (scratch), Martin Bláha (madison), Jarmila Machačová (scratch).

V bodovacím závodě nebude po 22 letech – poprvé závodil na MS v norském Hamaru 1993 – startovat stálice Milan Kadlec (ukončil kariéru a stal se trenérem v Dukle Praha), nýbrž Vojtěch Hačecký. Ve scratchi pak dostane opět po několika letech šanci Jiří Hochmann.

Hlavní pozornost českých cyklistických fanoušků ale bude upřena na bodovací závod dvojic, tedy madison: Zde totiž obhajuje dvojice ve složení Martin Bláha – Vojtěch Hačecký titul vicemistrů světa.

V ženách se sice nepodařilo probojovat na šampionát ex-mistryni světa Jarmile Machačové v její parádní disciplíně, bodovacím závodě, ale svůj reparát bude moci absolvovat ve scratchi.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.