SuperCycling.cz

Dráhaři měli ME v Karibiku. Nejlíp zajeli sprinteři

20. 10. 2014, 10:25

Šestá místa Adama Ptáčníka ze sprintu a Tomáše Bábka ze závodu na 1 km s pevným startem jsou nejlepšími výsledky českých reprezentantů na mistrovství Evropy dráhových cyklistů, které hostil netradičně francouzský ostrov Guadeloupe v Karibiku.

O nejlepší výsledky se postarali sprinteři Adam Ptáčník, Tomáš Bábek a Pavel Kelemen (zleva).

O nejlepší výsledky se postarali sprinteři Adam Ptáčník, Tomáš Bábek a Pavel Kelemen (zleva).

Kde se vzal evropský šampionát v exotické destinaci, která zaskočila skoro všechny? „Od loňského podzimu jsme logicky předpokládali, že šampionát bude jako vždy na některém z evropských velodromů. Koncem července jsme se však dozvěděli, že se uskuteční na Guadeloupe. S touto variantou nikdo nepočítal a pořadatelský kotrmelec vytvořil pořádný kráter v rozpočtu naší dráhové komise. Stejně jsou na tom i ostatní cyklisticky menší země,“ řekl ČTK Svatopluk Buchta, šéftrenér Dukly Brno, kde se připravují nejlepší sprinteři.

Pořádající Francie nejdříve přislíbila, že vypraví pro všechny zúčastněné zadarmo z Paříže letecký speciál. Ten sice k dispozici byl, ale nakonec si výpravy musely náklady na přepravu do exotické destinace uhradit.

Vzhledem k tomu, že šlo o první kvalifikaci na olympijské hry 2016 v Riu, tak šampionát nikdo nepodcenil a sjela se tam kompletní evropská špička. Směrem k OH se do kvalifikace započítávají dvě mistrovství Evropy, dva světové šampionáty plus závody Světového poháru a některé další starty, nyní šlo tedy o první vlaštovku.

velodrom karibik

Vélodrome Amédée Detraux, kde se konal evropský šampionát.

Jak už bylo řečeno, z českých reprezentantů to nejlépe zvládli sprinteři. Adam Ptáčník a Pavel Kelemen obsadili na 333,33m dlouhém betonovém nezastřešeném velodromu Vélodrome Amédée Detraux v Baie-Maihault v konečné klasifikaci královské disciplíny šesté a sedmé místo a získali důležité body v právě odstartované dvouleté kvalifikaci pro OH.

V týmovém sprintu skončili Ptáčník, Kelemen a Bábek sedmí, Tomáš Bábek pak přidal šesté místo v závodě na 1 km s pevným startem. Tato disciplína však není v olympijském programu.

Šampionát nevyšel podle představ Jarmile Machčové, která obhajovala titul v bodovacím závodě, ale tentokrát si ji soupeřky pohlídaly. Na tři body dosáhla pouze druhým místem ve třetím spurtu a jeden přidala za čtvrté místo v závěrečném dvanáctém bodování. Celkově z toho byla 10. příčka.

Z výsledků ME

Muži - sprint, finále: Baugé (Fr.)-Zilelinski (Pol.) 2:0, o 3. místo: Förstemann (Něm.)­Suršin (Rus.) 2:0, ... 6. Ptáčník, 7. Kelemen (oba ČR). Týmový sprint - finále: Německo (Förstemann, Wachter, Eilers) 59,602 - Francie (Baugé, Sureau, D´Almeida) 59,820, ... 7. ČR (Ptáčník, Kelemen, Bábek) 1:01,824.

1 km s pevným startem: 1. Skinner (Brit.) 1:02,399, ...  6.Bábek 1:03,729. Omnium: 1. Viviani (It.) 219, ... 14. Sisr (ČR) 88. Scratch: 1. Vergaerde (Belg.), ... 9. Sisr. Keirin: 1. Eilers (Něm.), ... Ptáčník, Kelemen nepostoupili z prvního kola.

Ženy - scratch: 1. Romanjutaová (Rus.), ... 9. Machačová (ČR).

Bodovací závod: 1. Bujaková (Pol.) 21, ... 10. Machačová 4.

Omnium: 1. Trottová (Brit.) 199, ... 11. Záleská 110.

 Kompletní výsledky najdete ZDE:

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.