SuperCycling.cz

Kdo pojede na MS? Na tři místa je tlačenice

27. 8. 2014, 18:07

Česká účast na mistrovství světa, které hostí 21. - 28. září španělská Ponferrada, nebude zrovna extra početná. V silničním závodě jednotlivců jsme dlouho žili nadějí na šest jmen, ale podle stavu žebříčku k 15. srpnu má Česko nárok na tři místa. Je na ně několik kandidátů.

Mistr repubkiky Zdeněk Štybar by se měl po pádu dát dohromady.

Mistr repubkiky Zdeněk Štybar by se měl po pádu dát dohromady.

„Jistotu nominace má mistr republiky Zdeněk Štybar. Věřím, že se po pádu zotaví a bude schopen jet. Je to velký bojovník,“ říká reprezentační trenér Tomáš Konečný, sám bývalý úspěšný profesionál.

Co další adepti? „S Königem jsem mluvil hned po návratu z USA. Je nachlazený, trochu rozhozený z cesty a říkal, že v tuhle chvíli stoprocentně neví, jak na tom bude. Ale pokud se dá dohromady, měli by jet s Honzou Bártou za NetApp Kolem Británie a jsme domluveni, že se hned po tomhle závodě dohodneme, jestli by na šampionát jel nebo ne,“ prozradil Konečný.

Na zbývající místo pro silniční závod je hned několik adeptů. V širší nominaci jsou Vakoč, Bárta, Hirt, Hník a Kadlec a v neposlední řadě i Kreuziger, protože verdikt Českého olympijského výboru ohledně jeho případu má padnout do 22. září, tudíž by teoreticky startovat mohl.

barta k nominaci

Jan Bárta pojede časovku a může se objevit i v silničním závodě.

Bárta jistě pojede časovku, kde má velké ambice, ale trenér nepochybuje, že by zvládl i silniční závod. „Je to zkušený borec, který vždycky dokáže pomoci a na mistrovství světa nikdy nezklamal. Ale ještě uvidíme, co König a Štybar,“ prohlásil Konečný s tím, že konečná nominace by měla být zveřejněna nejpozději 13. září po domácím závodě Tour Bohemia zařazeného do kalendáře UCI.

„Letos bychom těch šest lidí v klidu postavili a bylo by to šest dobrých lidí,“ lituje Konečný, že Českou republiku předstihlo v žebříčku UCI k 15. srpnu, který byl směrodatný pro počet lidí na MS, Portugalsko. V redukovaném pořadí totiž ČR klesla až na sedmou pozici, když šest závodníků mohou postavit země na 1. - 6. místě Europe Tour.

nominace vakoc 2

Petr Vakoč je v širší nominaci. Za výbornou sezónu by si účast na šampionátu zasloužil.

„Bylo to na hraně a je velká škoda, že nám to takhle uteklo,“ dodal trenér. „Portugalsko nás skočilo posledním závodem před uzávěrkou, jinak jsme byli šestí,“ prozradil generální sekretář Českého svazu cyklistiky Stanislav Kozubek.

Maximální počet devíti lidí vyšlou na MS domácí reprezentace, dále Itálie, Francie, Nizozemsko, Kolumbie, Austrálie, Belgie, Polsko, Německo a Velká Británie. Šest závodníků mohou podle žebříčku nominovat Ukrajina, Rusko, Slovinsko, Dánsko, Rakousko a Portugalsko.

Zatímco v elitě vyšle Česko 3 závodníky do silničního závodu a jednoho časovkáře, v kategorii U23 nemáme jediné místo pro silniční závod! Na MS mohou poslat závodníky země do 27. místa žebříčku a ČR byla třicátá. Jet tak může pouze časovkář, rozhoduje se mezi prvními dvěma z MČR Dvorským a Schlegelem.

Kde hledat příčiny?

„Nemyslím si, že bychom jeli málo závodů. Nároďák jel Visegrád, Carpathian Couriers v Polsku, Závod míru U23, Czech Tour. Žádali jsme i o start na Tour de l´Avenir, ale nepozvali nás,“ líčí Kozubek. „Je třeba si uvědomit, že třeba Pepa Černý byl dlouhodobě nemocen, Hník s Hirtem už jsou starší a Vakoč šel do WorldTour. To byli kluci, kteří se starali o bodový přísun,“ tvrdí generální sekretář svazu.

koudela k nominaci

Kompletní pódium kategorie U23 na MČR: zleva druhý Daniel Turek (Favorit Brno), Tomáš Koudela, David Dvorský (Bauknecht Author).

„Jsou tu i další jako třeba mistr republiky do 23 let Tomáš Koudela. Jenže se svým rakouským týmem jel řadu skvěle obsazených závodů, například Kolem Rakouska, kde je strašně těžké v té konkurenci něco získat. Je tam řada lidí, kteří se nedostali na Tour,“ upozorňuje Konečný.

„Chybělo opravdu málo. Kdyby se Grand Prix Královéhradeckého kraje jela dřív, body za čtvrté místo Schlegela by nám stačily, abychom ve třiadvacítce na MS startovali. Ale je třeba, aby si ti kluci uvědomili, že už teď na podzim se dělají body na příští rok. A v závěru sezóny je to kolikrát snazší než na jaře, kdy jsou všichni nachystaní. Proto chci, aby na Bohemii do Náchoda jeli v silné sestavě. Měli by startovat Paďour, Černý, Koudela, Nipl a dva ještě doplníme. Já bych třeba strašně rád, kdyby mohl jet Štybar, ale záleží na něm a jeho týmu,“ říká reprezentační trenér.

sablice k nominaci

Martina Sáblíková pojede na MS oba závody.

Situaci ohledně mladých závodníků ovšem nevidí kriticky, nemyslí si, že by se v něčem zaspalo. „Neházel bych flintu do žita. Mladí si musí uvědomit, že je tu třeba Etixx, který se dostane na lepší závody, a měli by se rvát o angažmá tam. Závodníky na to máme. A musí chtít jezdit za nároďák po celou sezónu, třeba i teď v závěru. U některých mám pocit, že už se jim ani moc nechce.“

Co se týče ženské kategorie, pojedou na mistrovství světa Martina Sáblíková s Anežkou Drahotovou (obě časovku i silniční závod), startovat na MS budou zřejmě ještě tři junioři (dva muži, jedna žena). O konkrétních jménech bude rozhodnuto v nejbližších dnech.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.