SuperCycling.cz

Skvělý Hirt druhý v královské etapě. Roglič znovu ztratil

28. 5. 2019, 18:47

Jan Hirt byl jednou z ústředních postav královské etapy Gira, kterou provázelo psí počasí. Figuroval v úniku dne, pak z něj zbyl vpředu jen s Italem Giulio Cicconem a tito dva borci si to rozdali i o prvenství. Více sil měl ve spurtu závodník Treku, ale Honza mohl být i tak se svým výkonem hodně spokojen.

Ital Giulio Ciccone slaví prvenství v 16. etapě Gira. Za ním dojíždí Honza Hirt.

Ital Giulio Ciccone slaví prvenství v 16. etapě Gira. Za ním dojíždí Honza Hirt.

Růžový dres lídra udržel Ekvádorec Richard Carapaz z Movistaru, který dojel šestý s odstupem 1:41 minuty za vedoucí italsko-českou dvojicí. Spolu s ním dorazili z favoritů ve stejném čase i jeho stájový kolega Mikel Landa nebo Vincenzo Nibali. Před etapou průběžně druhý Primož Roglič znovu ztratil a prohodili si pořadí s Nibalim.

Etapa byla oproti původnímu itineráři již dříve zkrácena zhruba o 30 kilometrů, aby se trasa vyhnula zasněženému průsmyku Passo Gavia, kde hrozilo nebezpečí lavin a ledovka. Ale na cyklisty čekalo 30 km před cílem Mortirolo a na jeho vrcholu už byl první jen Hirt s lídrem vrchařské soutěže Cicconem.

Italský závodník Hirta pobízel k daleko větší spolupráci, ale ten skoro nestřídal, protože měl v další skupině kolegu z Astany Lópeze. V závěru, kdy už bylo jasné, že je zezadu nedojedou, už Hirt spolupracoval více.

Ciccone samotný závěr zvládl lépe a ve spurtu zvítězil. I proto, že Honza Hirt rozhodně není žádný sprinter. I tak zaslouží za předvedený výkon obrovskou pochvalu. Šlo o jeho nejlepší výsledek na Grand Tour.

Poraženým dne byl Roglič, který poslední dny na Giru nepřesvědčuje, že by měl právě on být králem letošního ročníku. Hraje mu sice do karet závěrečná časovka, ale v horách očividně není ve své kůži.

„Dnešek prostě ukázal, že není v horách tak dobrý jako ostatní nejlepší vrchaři. Musíme být realisté. Všechno se ještě může změnit, máme tam tu časovku, ale uvidíme, na co to bude stačit. Rozhodně nic nevzdáváme. Primož prostě neměl svůj den a ještě štěstí, že tam byl s Yatesem, Nievem a Mollemou. Kdyby tam zůstal sám, mohla být ztráta daleko větší,“ prohlásil sportovní ředitel Rogličova týmu Jumbo-Visma Addy Engels.

V pohodě se zatím drží Richard Carapaz. „Ale byla to moc těžká etapa kvůli dešti a zimě. Hodně nás prověřila a stála spoustu sil,“ přiznal ekvádorský lídr Movistaru. Na Nibaliho má náskok 1:47 min., další člen španělské stáje Landa je už čtvrtý. „To, že dnes odpadl Roglič, je dobrá zpráva, ale pořád máme před sebou dost těžkých kilometrů. Budeme bojovat dál, máme to dobře rozjeté,“ dodal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.