Astana opět ukázala sílu. Těžkou etapu vyhrál Tiralongo

17. 5. 2015, 20:55

Ital Paolo Tiralongo z Astany vyhrál po úniku 9. etapu Gira a jen demonstroval sílu kazašské formace, kterou zatím ukazuje na 98. ročníku závodu. Růžový dres lídra udržel před pondělním dnem volna Španěl Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Paolo Tiralongo

Jeho český stájový kolega Roman Kreuziger zůstává průběžně šestý, Leopold König (Sky) jedenáctý a Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) figuruje na 113. místě.

Contador přijel do cíle ve čtyřčlenné skupince favoritů spolu s Aruem, Portem a udržel se jich ještě Landa z Astany. O čelní příčky však bojovali závodníci z úniku. Aru v závěru zaspurtoval a na španělského lídra najel vteřinu, takže už na druhém místě ztrácí jen tři sekundy. Až ve druhé skupině, v níž byli i Kreuziger s Königem, přijel do cíle další z favoritů, Kolumbijec Urán. Na Contadora a spol. ztratili 46 vteřin.

contador atalk gire 9

Na peloton čekala opět hodně těžká etapa. Sice nebyl cíl na kopci, ovšem cyklisté absolvovali stoupání na Monte Terminio, Colle Molella a Passo Serra. Už po 60 kilometrech nastoupil z vedoucí 11členné skupiny Nizozemec Slagter (Cannondale-Garmin), ale v závěru mu začalo docházet. Zezadu se na něj přířítil odpočatější Tiralongo. Chvíli jeli spolu, ale pak Tiralongo nastoupil a Slagter neměl sílu na odpověď.

„Měl jsem štěstí na správný únik,“ řekl 37letý vítěz etapy. „Je to nečekané vítězství. Původně jsem měl až do posledního kopce pomáhat týmu, ale vzalo to úplně jiný spád,“ popisoval Tiralongo.

Contador ve čtyřčlenné skupince, která se odpoutala v posledním kopci, nechtěl ze začátku příliš střídat. „Raději bych jel ten závěr méně agresivně, ale Aru mě požádal, abych spolupracoval, protože Urán byl za námi a byla šance na něj něco najet. Spolupráce fungovala dobře, a i když na mě Aru získal ve spurtu vteřinu k dobru, jsem strašně šťastný, kde po devíti etapách jsem,“ přiznal Contador.

aru sprintuje s albert

Fabio Aru spurtuje do cíle, za ním Alberto Contador.

„Mám růžový dres a hlavně volný den před sebou. Pro moje rameno a nohy bude hodně důležitý,“ dodal Španěl, který si v pádu při čtvrteční etapě vykloubil levé rameno. Ale zatím bojuje statečně. „Nebude lehké ho z toho dresu vysvléknout. Je to velký šampión,“ odhadoval vítěz etapy Tiralongo.

Jak už bylo zmíněno, v pondělí je na programu první volný den letošního Gira. A většina cyklistů se na něj hodně těší. Třeba takový Petr Vakoč, který musí jako domestik odvádět spoustu práce pro tým. „Ještě nikdy jsem se na odpočinek tolik netěšil. Jen za poslední dny jsme na kole strávili 19 hodin,“ přiznal cyklista stáje Etixx-Quick Step.