SuperCycling.cz

Žně Omegy ve Slavkově: Štybar má zlato, Vakoč stříbro

29. 6. 2014, 18:49

Tým Omega Pharma-Quick Step pokračoval ve Slavkově u Brna při společném mistrovství českých a slovenských cyklistů v medailových žních. Po dvou cenných kovech z časovky (stříbrný Vakoč, bronzový Štybar) přidali dnes v závodě s hromadným startem další dva: Zdeněk Štybar po fantastickém výkonu zvítězil, Petr Vakoč byl druhý. Na stupně je doprovodil bronzový Jan Bárta z NetAppu.

Rozhodující momenty mistrovského závodu přišly podle očekávání v závěru. Nejprve v 9. z 12 okruhů odjela z pelotonu skupina 29 závodníků se všemi favority a v předposledním kole se z ní oddělilo osm nejsilnějších: Štybar, Vakoč, Hirt, König, Bárta, P. Sagan, P. Velits a Polnický. V prvním kopci závěrečného okruhu zhruba 10 kilometrů před cílem atakovali Štybar se Saganem a nikdo se jich neudržel.

mistraky foto 1

Sagan a dvojice NetAppu König, Paďour.

Ti dva nakonec ani nespurtovali. V předposledním kole se totiž nad Slavkovem spustil ohromný liják a spurt na mokrých kostkách by nemusel dopadnout dobře. Oba zvedli na posledních metrech ruce nad hlavu, Štybar projel cílem o galusku před Saganem. „Mě zajímal v první řadě slovenský titul,“ přiznal Peter Sagan, jenž se stal šampiónem své země počtvrté v řadě. „Čeká mě Tour a nechtěl jsem na tom mokru riskovat, že se něco stane. Tak jsme nespurtovali,“ prozradil slovenský expres.

Na mě jsou tyhle kopce moc krátký, potřeboval bych mistrák na Praděd. Leopold König

Když ti dva nastoupili, další z favoritů Leopold König v tu chvíli neměl dost sil, aby je dojel. „Na mě jsou tyhle kopce moc krátký, potřeboval bych mistrák na Praděd,“ říkal s úsměvem závodník NetAppu, který už v úterý odlétá s Bártou na Tour. „Štyby i Sagan jsou skvělí klasikáři. Dokážou ten kilometrový kopec vyletět tak rychle, že se můžu rozkrájet, ale nedojedu je. Proto pro mě asi bude i do budoucna hodně těžké mistrák vyhrát,“ říkal cyklista stáje NetApp.

mistraky foto 3

König, P. Velits a Vakoč, vzadu na chvíli odpadá Bárta.

Uznal, že Štybar se Saganem byli v závodě nejlepší. „S Honzou Bártou jsme se snažili udělat to Štybymu těžký, ale kluci z Omegy jeli super takticky. Petr Vakoč to skvěle pokrýval a Zdeněk šel jak po mně, tak po Honzovi, když jsme něco zkusili,“ tvrdil König. „V tom závěru byl Štyby nejlepších, vyhrál zaslouženě,“ dodal.

Skvělý výkon předvedli i závodníci Etixxu Hirt a Hník, kapitolou samou pro sebe byl na tomto šampionátu Petr Vakoč. Získal dvě stříbrné medaile a to je v elitní kategorii teprve prvním rokem!

hirt na mistraku

Jan Hirt z Etixxu to v závěru zkusil chvíli sám, do posledního kola najížděl s náskokem pár vteřin.

„Jelo se mi perfektně a dopadlo to pro nás naprosto skvěle. Všichni kluci z týmu jeli velmi dobře, až do závěru odváděli vynikající práci Hirt s Hníkem. Když se podařilo ujet Štybarovi se Saganem, tak jsem si potom hlídal nástupy Bárty,“ popisoval Vakoč.

V závěru dokázal přespurtovat Bártu. „Dokázal jsem pokrýt všechny jeho nástupy a měl jsem ještě dost sil na závěrečný spurt. Cílem bylo pomoci získat titul Štybarovi, ale i já jsem chtěl dojet co nejlépe a dopadlo to na jedničku,“ říkal Vakoč.

mistraky 4

König, P. Velits a Vakoč v lijáku.

Čest NetAppu zachraňoval třetím místem obhájce titulu Jan Bárta. „Titul mi sice nevyšel, ale po zlatu z časovky je třetí místo super výsledek,“ prohlásil Bárta. „V posledním kopci nám odskočil Sagan a Štybar.  Snažili jsme se s Königem a Vakočem nastupovat, ale kluky už jsme nedojeli. My s Leem nejsme zrovna nějací výteční spurtéři, ale i tak jsem spokojený,“ dodal.

sagan na bedne

Slovenský šampión Peter Sagan.

 

Výsledky (192 km)

MČR - Muži:

1. Zdeněk Štybar 4:50:35

2. Petr Vakoč (oba Omega Pharma-Quick Step)

3. Jan Bárta (NetApp-Endura) oba +53

4. Jiří Polnický (Bauknecht Author) +56

5. Leopold König (NetApp-Endura) +1:07

6. Jan Hirt (Etixx) +2:36

7. Tomáš Bucháček (Bauknecht Author)

8. Pavel Boudný (Česká spořitelna-Specialized) oba +2:53

9. Karel Hník (Etixx)

10. Jakub Novák (BMC development team) oba +2:55.

 

Do 23 let:

1. Tomáš Koudela (Gebrüder Weiss) 4:53:32

2. Daniel Turek (Favorit Brno) +1:10

3. David Dvorský (Bauknecht Author) +3:51

 

Mistrovství SR:

1. Peter Sagan (Cannondale) 4:50:36

2. Peter Velits (BMC) +50

3. Martin Mahďar (Dukla Trenčín) +2:45

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.