SuperCycling.cz

Štybar poprvé Králem české cyklistiky, porazil Königa

26. 11. 2014, 21:54

Titul mistra světa v cyklokrosu i několik výborných výsledků na silnici zajistilo Zdeňku Štybarovi poprvé vítězství v anketě Král cyklistiky. Výsledky jubilejního 50. ročníku byly dnes vyhlášeny v pražském CEVRO Institutu. 

styby-ke-kralui-1

„Moc si toho vážím. Čeští cyklisté jsou čím dál lepší. Na silnici měl skvělou Tour de France Leo König, Petr Vakoč měl taky parádní sezónu. A byly tu i další skvělé výsledky v jiných disciplínách,“ řekl Štybar.

Druhé místo obsadil v anketě Českého svazu cyklistiky sedmý muž letošní Tour de France Leopold König, třetí byl mistr světa a vicemistr Evropy v maratonu na horských kolech Jaroslav Kulhavý, který byl na mistrovství světa ještě členem bronzové štafety.

bejk a tomas

Petr Benčík svou velkou premiéru v roli moderátora zvládl po boku Tomáše Jílka v pohodě.

Štybarovi předal korunu pro Krále historicky první vítěz ankety Pavel Doležel, bývalý skvělý silničář a později neméně úspěšný trenér. V roce 1965 mu titul Krále tehdy ještě československé cyklistiky zajistilo druhé místo na Závodu míru.

Štybar si letos kromě třetího titulu v cyklokrosu mezi elitou vedl velmi dobře na silnici, přestože ho zbrzdilo zranění z pádu na Eneco Tour. „To byla velká škoda, protože jsem měl životní formu,“ připustil.

toledak a styby

První a zatím poslední vítěz ankety: Pavel Doležel předává korunu Zdeňku Štybarovi.

Dokázal se však vrátit a v samém závěru silniční sezóny vyhrál v Belgii klasiku Binche- Chimay-Binche. „Celý letošní rok byl jako den a noc. Vyhrál jsem krosový titul v Hoggerheide, i když jsem se na to nějak speciálně nechystal, pak přišly klasiky, kde to nebylo špatné, ale tajně jsem doufal v o něco lepší výsledky,“ uvedl Král cyklistiky za rok 2014.

Byl pátý na Roubaix, sedmý na San Remu, stal se mistrem republiky v závodě jednotlivců, z časovky přidal bronz a ještě před zraněním vyhrál etapu na Eneco Tour. Po silniční sezóně skočil do krosů, ale hned ve druhém závodě si poranil rameno.

leos starej

Za Leopolda Königa, který trénuje na Mallorce, přebíral cenu pro nejlepšího silničáře jeho otec.

„Chtěl jsem si po silniční sezóně užít tři cyklokrosy, ale přišlo zranění a další operace. Dva dny na to jsem se ženil. Můj psycholog mi říkal, že ten letošní rok je na knížku,“ přiznal s úsměvem cyklista stáje Omega Pharma-Quick Step.

Sám by dal na první místo Königa. „Top 10 na Tour, navíc při prvním startu, to je fantastický výsledek. A že zajel jediný závod v roce, na to se historie neptá. Ta Tour udělala jeho sezónu výbornou. Byl to jeho životní úspěch a vynesl mu skvělou smlouvu ve Sky,“ dodal Štybar.

Čeští cyklisté letos získali na světových a evropských šampionátech celkem 26 medailí, z toho osm zlatých. O cenné kovy se podělili dráhaři, cyklokrosaři, bikeři, fourcrossaři, sálovci i handicapovaní cyklisté.

legendy kral

Cyklistické legendy s prezidentem Českého svazu cyklistiky Mariánem Štetinou. Jiří Daler u mikrofonu.

Kromě Krále cyklistiky byli vyhlášeni i nejlepší závodníci v jednotlivých disciplínách a poprvé v historii byli někteří velikáni naší cyklistiky uvedeni do Síně slávy. Oceněni byli Jiří Daler, olympijský vítěz z Tokia 1964 ve stíhacím závodě jednotlivců, dále vítěz Závodu míru 1964 Jan Smolík, dvacetinásobní mistři světa v kolové Jan a Jindřich Pospíšilové, kteří vyhráli Krále cyklistiky osmkrát, a in memoriam první český vítěz Závodu míru z roku 1949 Jan Veselý, za něhož cenu přebíral jeho syn. 

Vítězové jednotlivých kategorií

Silnice: Leopold König

Horská kola: Jaroslav Kulhavý

Cyklokros: Zdeněk Štybar

Dráha: Jiří Janošek

Sálová cyklistika: Petr Skoták a Pavel Šmíd

Bikros: Aneta Hladíková

Handicapovaní: Jiří Bouška

Junior roku: Jiří Janošek

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.