SuperCycling.cz

Štybar, König a spol. chtějí titul. Vzepřou se domácí týmy?

27. 6. 2014, 22:09

Ta situace už tady byla několikrát. Profesionálové působící v zahraničních týmech spřádali společnou taktiku na mistrovství republiky, aby eliminovali početní převahu domácích týmů, ale často to z nejrůznějších důvodů zkrachovalo. Profil nedělního závodu české a slovenské elity ve Slavkově u Brna nahrává tomu, že by mohl vyhrát ten nejsilnější. Bude tomu ale tak ve skutečnosti? 

Leopold König by rád vezl mistrovský dres na Tour.

Leopold König by rád vezl mistrovský dres na Tour.

„Všichni víme, jak se jezdí české poháry. Je to svázané taktikou. Tady bude záležet, jak ti nejlepší udělají závod těžký,“ odhaduje bývalý skvělý profesionál Pavel Padrnos, v současnosti sportovní ředitel Etixxu. „Pokud ti naši nejlepší kluci udělají selekci, pak mají šanci na úspěch. Hlavně nesmí nechat hned po startu odjet skupinu, která bude mít náskok dvanáct minut,“ říká Padrnos a na titul mírně favorizuje Štybara.

Je pravděpodobné, že cyklisté ze zahraničních týmů spojí svoje síly. Budou tam tři závodníci Omegy (Štybar, Vakoč, M. Velits) plus borci z Etixxu (Hník, Hirt, Doležel), tři lidi z NetAppu (König, Bárta, Paďour), k nim Saganové (Cannondale), P. Velits (BMC) a někteří další. Proti nim silné sestavy Bauknechtu Author, Dukly či Sparty.

bartic foto k mistrakum

Jan Bárta obhajuje titul.

„Vývoj se dá strašně těžko odhadovat. Na startu bude řada dobrých lidí, kteří se to budou snažit hlídat. Sám jsem zvědavý, jak se bude závodit. Samozřejmě bych si přál, aby to dopadlo dobře po náš tým, ale bude to strašně těžké,“ prohlásil obhájce zlata z loňska Jan Bárta (NetApp-Endura), který ve čtvrtek získal titul v časovce.

Jeho stájový kolega Leopold König by si v neděli rád spravil chuť poté, co kvůli problémům s řazením nedokončil časovku. Navíc sní o tom, že mistrovský dres poveze na Tour de France. „Kdyby se mi povedlo vyhrát, tak bych ten dres na Tour vozil s největší hrdostí. Je to pro mě hrozně prestižní,“ přiznal König.

styby a bartic

Že by už Štybar s Bártou probírali taktiku?

Sám však příliš nevěří na nějaké domluvy a ví, že se bude muset spolehnout v první řadě na sebe. „Každý rok je to stejné. Vždycky se na oko někdo domlouvá, ale je to mistrák a ten dres chce ve finále každý. Moc věcí, které se dají domluvit, není. Můžeme za to zkusit vzít na výkonnost třeba se Štybym a Vakočem, až bude někde foukat, ale pak tam třeba zůstaneme ve čtyřech a stejně to nic neřeší,“ říká König.

„Štyby chce vyhrát stejně jako já, může do toho promluvit i někdo jiný, takže je to otevřené. Mistrák je taktická hra, díky níž se často výkonnostní rozdíly smazávají, pokud tam některé týmy jedou v deseti lidech,“ uvědomuje si König.

Zdeněk Štybar si hlavně přeje, aby se příliš netaktizovalo. „Taktizování nesnáším. Chtěl bych, abychom pro diváky udělali krásný a těžký závod, ve kterém to každého bude bolet a vyhraje ten nejsilnější. Bude záležet jen na nás,“ uvedl bronzový muž z českého mistráku v časovce.

maestro

A co na to Maestro Sagan? Vloni byl v absolutním pořadí nejlepší ze všech. I letos je obrovským favoritem.

„Profíků z jiných týmů nás tam společně se Slováky bude dost a věřím, že si pomůžeme, abychom eliminovali početní převahu některých českých stájí,“ dodal Štybar, pro něhož je dres mistra na silnici velkým snem. „Strašně rád bych ho získal, ale takových je nás tady víc,“ uznal.

Jedním z těch, kteří by rádi překvapili a porvali se o titul, je biker stáje Česká spořitelna-Specialized Pavel Boudný. Že to na silnici umí, není žádné tajemství, navíc ve Slavkově bydlí a na mistrák se poctivě chystal. Na startu bude naopak chybět vloni stříbrný muž českého mistrovství, cyklokrosař Martin Bína, jehož vyřadila ze hry nemoc.

Okruh mistrovských závodů měří 16 kilometrů. Muži jej absolvují dvanáctkrát, což představuje celkovou porci 192 kilometrů. Na ženy čeká 96 km a na juniory 128.

Program víkendových bojů na MČR a SR ve Slavkově:

Závody s hromadným startem

Sobota

10.00: ženy + juniorky, 96 km

14.15: junioři, 128 km

Startovní listiny ZDE

 

Neděle, 11.30: muži+U23, 192 km

Definitivní startovní listina mužů bude k dispozici v sobotu večer.

 

Profil okruhu najdete ZDE

 

Loňské výsledky MČR - muži (198,6 km): 1. Bárta (NetApp-Endura), 2. Bína (ČEZ Cyklo Team Tábor), 3. Lechner (ARBÖ Gebrüder Weiss), 4. Kulhavý (Specialized Racing), 5. Hunal (Sparta Praha).

Do 23 let: 1.Boroš (ČEZ CT Tábor) 4:38:24, 2. Vakoč (Etixx), 3. Rugovac (Dukla Praha).

Ženy (88,8 km): 1. Sáblíková (Nowis Team), 2. Šulcová (Bauknecht Author), 3. Havlíková (Telenet Fidea).

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.