SuperCycling.cz

Skoták se Šmídem chtějí medaili z MS sálovců v Brně

19. 11. 2014, 10:44

Od pátku do neděle se v Brně uskuteční po 23 letech opět mistrovství světa v sálové cyklistice. Největšími českými nadějemi jsou Petr Skoták s Pavlem Šmídem v kolové. Kdysi výstavní disciplína české cyklistiky, zejména díky legendárním bratrům Pospíšilovým, dvacetinásobným šampiónům, čeká na medaili ze světového šampionátu šest let.

Dočká se česká kolová znovu medaile z MS?

Dočká se česká kolová znovu medaile z MS?

Tu poslední přivezli před šesti lety z rakouského Dorbinu Radim Hasoň s Jiřím Hrdličkou, když získalo zlato, ale od té doby sbírá česká kolová pravidelně pouze čtvrtá místa. „Rádi bychom tuto bilanci prolomili a konečně doma získali opět medaili. V přípravě jsme pro to udělali všechno,“ řekl webu Českého svazu cyklistiky Skoták, který se Šmídem před deseti lety v maďarské Tatě vybojoval světový titul.

Před třemi týdny na posledním turnaji základní skupiny Světového poháru v rakouském Höchstu Skoták se Šmídem zvítězili a porazili i domácí úřadující mistry světa Schnetzera s Bröllem. „Porážku těžce nesli. My jsme se naopak přesvědčili, že všichni jsou k poražení. Změnili jsme taktiku, začali jsme více myslet na bránění. Snad nám současná forma vydrží,“ doufal Skoták.

„Největším favoritem je určitě Rakousko. Má mladý tým a hraje podobným stylem, jako kdysi my: útočně. Což je dobré pro kolovou a také pro diváky. Dalšími favority jsou Němci a Švýcaři. Samozřejmě věřím i naší dvojici, na medaili by určitě mohli dosáhnout. Bude záležet, jak se kluci popasují s domácím prostředím,“ uvedl předseda komise sálové cyklistiky ČSC Jindřich Pospíšil.

jindra pospisil

Jindřich Pospíšil věří, že se česká dvojice může v kolové poprat o medaili.

Spolu s výše zmíněnou dvojicí v kolové patří k nejstarším a nejzkušenějším v české výpravě krasojezdec Arnošt Pokorný, který stejně jako Skoták se Šmídem vybojoval své jediné zlato před deseti lety, jinak má doma ve sbírce kompletní sadu medailí.

Nyní čtyřicetiletý Pokorný po zisku titulu mistra světa v Tatě na čas opustil závodní kariéru kvůli problémům s třísly. „Po doléčení jsem se vrátil ke sportování. Lákal mě právě šampionát v Brně, kde se ještě mohu zviditelnit. I když jsem si vědom toho, že budu závodit proti soupeřům, kteří by mohli být věkem už moji synové,“ přiznal s úsměvem český krasojezdec.

Česká sálová cyklistika vyšla na posledních dvou MS medailově zcela naprázdno, posledními cennými kovy jsou dva bronzy z MS v Japonsku 2011: postaraly se o něj krasojezdkyně Nikola Lebánková (jednotlivkyně) a ve dvojicích Andrea Petříčková s Ivanou Valešovou.

„V krasojízdě jsme trochu ustoupili ze slávy. Druhou Aničku Matouškovou nebo Martinu Štěpánkovou nemáme. Ale budeme bojovat o páté až šesté místo, což by byl také velký úspěch,“ doplnil Jindřich Pospíšil.

V Brně by se během třídenních bojů mělo představit cca 180 reprezentantů ze 17 zemí světa. V pátek je na programu finále dvojic open, v sobotu finále jednotlivkyň a ženských čtveřic a v neděli si cyklisté rozdělí medaile v krasojízdě mužů, dvojic žen a v kolové.

Česká nominace na MS

Kolová: Pavel Šmíd, Petr Skoták

Krasojízda - muži: Arnošt Pokorný, Jakub Mašek. Ženy: Iva Valešová, Adéla Přibylová

Dvojice mix: Tomáš Gruna, Klára Kovářová; Jaroslav Vrána, Adéla Přibylová

Dvojice: Iva Valešová, Andrea Petříčková

Čtveřice: Tereza Beránková, Tereza Žerebná, Dana Mejsnarová, Veronika Holubová

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.