SuperCycling.cz

Sáblíková první, Neckářová druhá se zlomeninou!

27. 6. 2015, 15:08

Nadvláda Martiny Sáblíkové v domácím ženském pelotonu pokračuje. V Žilině dnes vyhrála suverénním způsobem silniční závod žen na společném mistrovství republiky se Slováky, když do cíle přijela sama s obrovským náskokem a získala svůj dvanáctý cyklistický titul.

Zuzana Neckářová, Martina Sáblíková a Barbora Průdková.

Zuzana Neckářová, Martina Sáblíková a Barbora Průdková.

Ovšem druhá příčka se rovnala ještě daleko větší senzaci. Za normálních okolností by Zuzana Neckářová patřila mezi favoritky, protože doma letos vládne, ovšem stala se věc, kterou nikdo nečekal.

V Žilině vůbec neměla startovat, protože si před devíti dny při pádu v časovce na Evropských hrách v Baku zlomila klíční kost. Ale závodnice týmu LAWI-Author se na start navzdory všem zákazům i rizikům postavila a ve spurtu vybojovala druhou příčku!

„Je to klasická zlomenina klíční kosti. Mám to zatejpované, normálně nosím ortézu. Od Baku jsem jen odpočívala a teprve včera jsem se byla poprvé projet na kole. Zjistila jsem, že to docela jde, ale pořád to bylo velké riziko a start mi skoro nikdo neposvětil. Jen reprezentační trenér Tomáš Konečný stál za mnou. Jenže pro mě byl ten mistrák moc důležitý. Řekla jsem si, že do toho půjdu, i kdybych měla objet jen jedno kolo,“ prozradila Neckářová.

neckar a prudk

Zuzana Neckářová a Barbora Průdková na snímku z Evropských her v Baku.

Strach měla hlavně při sjezdech. „Kdybych spadla, je to velký malér. Šla jsem do závodu s tím, že prostě spadnout nesmím,“ líčila Zuzka s úsměvem.

Do závodu šla kvůli handicapu bez nejvyšších ambic. „Trošku jsem doufala, že bych s Martinou mohla vydržet déle, ale můj tréninkový výpadek se brzy projevil. Bylo jasné, že ujede, já se pak snažila držet v další skupince a na ten spurt jsem si věřila,“ popisovala vicemistryně republiky. „Jsem moc ráda, jak to nakonec dopadlo. Zranění mě při závodě limitovalo dost, chytaly mě křeče, jak se té pravé ruce snažím ulevovat,“ dodala hrdinka závodu Neckářová.

sablice a noskova mcr zilina

Martina Sáblíková s Nikolou Noskovou.

Královnou šampionátu se stala podle očekávání Martina Sáblíková z NowiS Teamu, přestože před závodem měla strach, že na okruhu s třemi kratšími kopci soupeřkám neodjede, jak u ní běžně bývá zvykem.

Ovšem jak se ukázalo, obavy to byly zcela zbytečné. Už v prvním kole vyprovokovala únik pětičlenné skupinky, pak s ní vydržela pouze čtvrtá nejlepší juniorka loňského MS v Ponferradě Nikola Nosková (KC Kooperativa SG Jablonec). V předposledním okruhu však nestačila ani ona a Sáblíková si dojela pro 12. cyklistický titul kariéry.

sablice jede cil zilina

Noskovou ještě zezadu dojely Neckářová, Barbora Průdková a Pavlína Šulcová. Stříbro nakonec vybojovala ve spurtu Neckářová, bronz Průdková. Nosková skončila pátá, ale titul juniorské mistryně republiky získala s přehledem.

A jak viděla závod jeho královna Martina Sáblíková? „Myslela jsem si, že nás do cíle dojede víc. Čekala jsem, že se mě holky v  kratších kopcích udrží. Zkoušela jsem tempo hned v prvním kopci a pole se trošku natáhlo. Dole jsme najednou byly v pěti. Zanedlouho jsem viděla, že je za mnou jen Nikča Nosková, tak jsem na ni počkala a jely jsme spolu. V předposledním kole jsem to v kopci zkusila a ten útok mi vyšel,“ popsala šampiónka.

Byla ráda za další vítězství. Zatím jich má na kontě 12. Na kolik si ještě troufá? „To nevím. Myslela jsem, že si mě holky trochu víc pohlídají. Vlastně jim každý rok dělám to samé, že zkouším odjet. Oni sice zareagují, jenže pak jedeme třeba po rovině, já tam mám 42 a ony 38,“ dodala Sáblíková.

Nyní bude veškeré cyklistické úsilí směřovat k časovce na MS v Richmondu, kde si chce vyjet olympiádu. „Ale do té doby bych ráda ještě nějaké závody jela. Ještě uvidíme, jaké, protože musím na plastiku k zubaři a po ní budu muset mít asi týden pauzu. Tak to ještě budeme dolaďovat,“ dodala Sáblíková.

juniori zilina

Michal Brázda vítězí před Jakubem Otrubou.

Stejně jako časovka skončil i silniční závod juniorů triumfem stáje Mapei Merida Kaňkovský. Titul vybojoval Michal Brázda před mistrem republiky v časovce Jakubem Otrubou. Třetí skončil Matěj Štibingr (SP Kolo Loap Specialized).

Výsledky závodu žen najdete ZDE, výsledky silničního závodu juniorů ZDE a juniorek ZDE.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.