SuperCycling.cz

Kreuziger zveřejnil data z biologického pasu

29. 11. 2014, 10:59

Roman Kreuziger se rozhodl ještě intenzivněji bojovat proti svému případu s biologickým pasem, který ho stále drží v nejistotě, protože se táhne přes rok a půl, ale dosud nebyl uzavřen. Proto vytvořil speciálně ke své kauze nový web, kde zveřejnil dokumenty včetně dat z biologických pasů, které dosud mohli vidět pouze zainteresovaní experti.

roman-perex-novy-web

Na www.kreuzigercase.com jsou k vidění mj. nález komise Českého olympijského výboru, lékařské zprávy, ale také všechny dopisy od Mezinárodní cyklistické unie (UCI), z nichž některé nesou v záhlaví označení „confidential“ (důvěrné).

pas 1

A součástí webu je také dopis cyklisty Tinkoff-Saxo směrem k fanouškům i široké veřejnosti. „Nikdy jsem neměl pozitivní dopingový nález. Přesto rok a půl žiji v nejistotě, zda se budu moci nadále věnovat své životní vášni a vykonávat své zaměstnání. Od června 2013 mě vyšetřuje Mezinárodní cyklistická unie (UCI) pro údajné porušení antidopingových pravidel, které má vycházet z domnělých abnormalit v mém biologickém pasu,“ píše Kreuziger.

pas 2

„Nikdy jsem však nepřesáhl tzv. krajní hodnoty a ani se jim nepřiblížil. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru mě letos v říjnu zprostila všech obvinění. UCI se odvolala k Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne a nadále mi hrozí čtyřletý zákaz činnosti a vysoká pokuta,“ podotkl k nejvyšší možné sankci.

Údajné nesrovnalosti v biologickém pase se datují do doby, kdy český cyklista působil ve stáji Astana. Nikdy se však jeho hodnoty ani nepřiblížily těm mezním, natož aby je překročily. UCI přesto trvá na svém a žádá trest.

pas 3

„Odsuzuji doping a podvodníky ve sportu. Biologický pas považuji za skvělý nástroj. Musí být však stanovena jasná pravidla jeho užití, jinak je k ničemu a může zlikvidovat kohokoliv. Pravidla se nemohou měnit během hry. A to se nyní děje. K čemu slouží krajní hodnoty, pokud mají k určení viny sloužit pouhé domněnky?“, ptá se Kreuziger.

Řízení se podle něj neúnosně protahuje. „Na vyjádření UCI jsem bezdůvodně čekal dlouhé měsíce. Letos jsem nemohl startovat na Tour de France a ani v následujících závodech. Moje kariéra zanedlouho skončí. Protahující se případ může mou profesní dráhu zničit,“ píše dále v dopise.

roman k webu casovky

Chce, aby zvítězila spravedlnost. „Nežádám soucit ani shovívavost. Vždy jsem ctil zásady fair play a jako dvojnásobný účastník olympijských her ctím i principy Olympijské charty. Dnes jsem se v absurdním divadle ocitl já, zítra se to může stát jakémukoliv jinému sportovci. Chci spravedlivý proces, chci jasná pravidla, chci čestné jednání. Držte mi palce,“ napsal Roman Kreuziger, který dnes odletěl na Kanárské ostrovy na první soustředění před novou sezónou.

Verdikt Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne by měl být vynesen zřejmě později, než se čekalo, nejdříve v únoru příštího roku.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    1. 12. 2014, 18:13 (před 5 roky)

    Není první, kdo to udělal. Rozhodně to není zakázané.

  • Petan
    30. 11. 2014, 07:54 (před 5 roky)

    Otázkou je, zda-li má Roman právo tyto dokumenty zveřejnit? Doufejme, že mu tento krok spíše pomůže než uškodí.