SuperCycling.cz

Sagan králem šampionátu, český titul pro Černého

24. 6. 2018, 19:53

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) pojal společný šampionát České a Slovenské republiky v Plzni jako extra dlouhou individuální časovku a po sólové jízdě přijel do cíle sám. Získal šestý slovenský titul. Za ním dojel jeho bratr Juraj, ale velkou radost měl celkově třetí Josef Černý. Je totiž českým mistrem a po triumfu v časovce slaví double.

paganahoru

„Taktika byla pro někoho možná trochu nefér, že jsme byli v početní převaze, ale taková je cyklistika. Tým byl důvodem úspěchu tak z osmdesáti procent,“ přiznal Černý.

„Vůbec jsem nečekal, že bych mohl dosáhnout na double. A jsem velmi šťastný, že se mi to podařilo. Každý titul je těžký. Dnes to bylo náročné psychicky i fyzicky. Trať byla velmi těžká. Jsem každopádně spokojenější a ještě o něco šťastnější než z titulu v časovce,“ dodal.

cerny pepakmrr

Vedle Sagana byl jedním z hrdinů závodu. Chyběl totiž ve skupině, která jela za slovenským mistrem světa, ale v nejdůležitější fázi závodu se spolu s Jurajem Saganem a Janem Bártou dokázal dotáhnout na Zdeňka Štybara i své čtyři kolegy z Elkov Author.

V tu chvíli to měl hradecký tým skvěle rozehrané. Věděl to i Štybar, který krátce poté, co do skupiny dojeli Černý s Bártou, vyrazil sám do stíhačky. Proti početní přesile to měl hodně těžké. Vypracoval si sice na skupinu náskok až 45 vteřin, ale když se za ním složilo šest lidí z Elkovu, bylo jasné, že to sám nedojede. Patnáct kilometrů před cílem závodu byl dostižen.

ibykmr

A záhy vystřelil dopředu Černý, jehož se udržel jen J. Sagan. Štybar se to snažil dojet, ale zbylí závodníci Elkovu logicky nestřídali, stejně jako cyklokrosař Adam Ťoupalík, který předvedl velmi dobrý výkon a nakonec skončil druhý v kategorii U23.

Bylo jasné, že tohle je klíčový moment závodu. „Jeden proti jedenácti není snadné závodit," řekl Štybar. „Věděl jsem, že mi budou v závěru nastupovat. Proto jsem se snažil, abych s někým z nich odjel. Byli jsme ve skupině, kde byli čtyři kluci z Elkovu, ale přestali jet a dojel nás Bárta s Černým,“ popisoval.

„Hned jsem za to vzal, chtěl jsem využít jejich slabší chvilky, ale do cíle zbývalo ještě necelých čtyřicet kilometrů. Snažil jsem se jet svoje tempo, abych byl schopný reagovat na případné nástupy. Když mě dojeli a vzali za to třikrát čtyřikrát, nedokázal jsem reagovat na každý nástup. V závěru mi prostě odjeli,“ dodal obhájce titulu z týmu Quick-Step Floors.

tinejzcrrrrr

Po necelých pěti hodinách zvedal ruce nad hlavu Peter Sagan, který kroužil skoro celý závod na čele sám. „Jel si svůj závod. My jsme po něm moc nekoukali, protože to pro nás z pohledu českého mistráku nebyl soupeře,“ přiznal Štybar.

„Je jasné, že kdybych jel český mistrák, tak bych to měl daleko těžší a nenechali by mě takhle jet,“ řekl i samotný Sagan. „Ale bylo pro mě lepší si jet svoje tempo a nemuset neustále reagovat na nějaké útoky. Určitě je zajímavé vyhrát takovým způsobem,“ dodal slovenský šampión.

baganjest

„Udělal sis hezký trénink na Tour,“ řekl mu s úsměvem hned po závodě brácha Juraj, který skončil ve slovenském šampionátu druhý a úspěch týmu Bora-Hansgrohe podtrhl třetí příčkou Michael Kolář.

Český double slavil Černý, což se před ním naposledy povedlo před pěti lety Bártovi. Ten skončil letos v českém mistráku v obou závodech druhý, Otruba bral třetí místo.

„Doufám, že se Pepa Černý za tenhle výkon dostane do WorldTour, aby ten dres byl vidět,“ uvedl Štybar. „Mně bude český mistrovský dres hodně chybět, tak se pokusím vybojovat dres mistra Evropy,“ prozradil.

pepiiii

Pro Elkov Author šlo o hodně vydařený šampionát, protože kromě double v elitě získal double i v kategorii U23 Jakub Otruba. „Dokázali jsme využít početní převahy. Někteří kluci na to sice nadávali, ale kdyby byli v naší kůži, jeli by úplně stejně,“ reagoval Černý hlavně na slova odstoupivšího Romana Kreuzigera, který označil styl závodění Elkovu „na pár facek“.

Hodně spokojena mohla být i Dukla Praha. Titul v sobotním závodě žen získala Jarmila Machačová, která ve spurtu vedoucí dvojice porazila Nikolu Noskovou (Bepink). Dukla triumfovala i v juniorských kategoriích - nejlepší juniorkou je Petra Ševčíková, nejlepším juniorem Petr Kelemen, jenž triumfoval před vítězem časovky Karlem Vackem.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.