SuperCycling.cz

Kreuziger přijde o Tour de France!

28. 6. 2014, 16:58

Roman Kreuziger měl podle Mezinárodní cyklistické unie (UCI) nesrovnalosti v biologickém pasu v letech 2011 a 2012, kdy působil v týmu Astana. Stáj Tinkoff-Saxo za svým závodníkem stojí, neboť nebyl pozitivně testován na žádnou nedovolenou substanci, ale stáhla ho z Tour de France, kde měl být jedním z klíčových mužů týmu kolem Alberta Contadora. Týmem však nebyl suspendován.

Vše je zatím ve stadiu šetření. Pokud by byl pátý muž loňské Tour uznán vinným, hrozí mu dvouletý zákaz činnosti a pokuta výši šesti měsíčních platů z doby, kdy se provinil. Není tajemstvím, že v Astaně měl nejlepší kontrakt v dosavadní kariéře.

Osmadvacetiletý Kreuziger jakýkoliv prohřešek odmítá. "Informoval jsem tým, že jsem nebral žádné látky a nepoužíval zakázané metody. Jsem připraven se postavit odlišným tvrzením,“ řekl Kreuziger s tím, že se bude bránit právní cestou.

Český svaz cyklistiky (ČSC) zatím žádnou informaci od UCI týkající se nesrovnalostí v závodníkově biologickém pasu neobdržel. „Je to mnohaletý úspěšný závodník a reprezentant, který prošel stovkami negativních dopinkových testů, a proto jej až do vyřešení případu považujeme za nevinného,“ řekl v dějišti mistrovství republiky ve Slavkově u Brna prezident ČSC Marián Štetina.

roman casovka k mr

Podle informací stáje Tinkoff-Saxo měly být nesrovnalosti v Kreuzigerově biologickém pasu v obdobích od března do srpna 2011 a od dubna 2012 do konce závodu Giro d´Italia téhož roku, kde vyhrál jednu horskou etapu.

Prohlášení Romana Kreuzigera

Tímto sděluji, že jsem dne 28.06.2013 od Mezinárodní cyklistické unie obdržel oznámení, že data v mém biologickém pasu za období od 27.11.2007 do 09.04.2013 byla přezkoumána.

Dle expertů z Antidopingové cyklistické organizace (CAFD) vyplývají z přesně vyhraničených období roků 2011 a 2012 určité anomálie.

Po obdržení oznámení jsem ta samá data z mého biologického pasu neprodleně předal dvěma akreditovaným expertům, kteří jednohlasně došli k závěru, že zmíněné anomálie nebyly zapříčiněny užíváním dopingových látek či metod. Tyto závěry jsem podle domluvy okamžitě přeposlal UCI.

Organizace UCI a CAFD tyto nálezy posléze zkontrolovaly a v oznámení z 30.05.2014, tedy téměř osm měsíců po jejich zaslání, mi uložily lhůtu do 09.06.2014, abych se rozhodl, jak postupovat dále.

Na mou žádost o prodloužení byla tato lhůta posunuta na 30.06.2014. Mé žádosti však i tak nebylo vyhověno, jelikož jsem původně požadoval více času na odpověď, a to z toho důvodu, že jsem se mezitím rozhodl získat třetí odborný posudek od dalšího experta, který takové prodloužení považoval za nutné.

Toto prodloužení bylo zamítnuto, přestože expertům z CAFD trvalo vyhodnocení mnou zaslaných posudků celých sedm měsíců.

Můj třetí expert nicméně rovněž došel k závěru, že zmíněná data v mém biologickém pasu jsou naprosto v pořádku, a že z nich v žádném případě neplyne důvod k podezření na užívání dopingových látek či metod.

Za zmínění stojí také, že jsem k získání odborných posudků využil služeb expertů, kteří pocházejí z tří různých zemí a jsou důvěryhodní a nezávislí. Zažádal jsem o naprosto nestranné, objektivní přezkoumání.

O této proceduře jsem řádně informoval svůj tým, Tinkoff-Saxo, kterému jsem taktéž sdělil, že jsem žádné nepovolené látky či metody neužíval, a že jsem připraven jakákoliv opačná tvrzení napadnout před příslušnými autoritami. Za účelem co možná nejrychlejšího vyřízení věci jsem ochoten přistoupit k urychlenému soudnímu řízení.

Svému týmu tedy zůstávám plně k dispozici a potvrzuji, že se budu řídit jakýmkoliv jeho rozhodnutím.

 

Roman Kreuziger

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.