SuperCycling.cz

Co čeká české hvězdy v roce 2016 - velký přehled

5. 1. 2016, 07:06

Rok 2015 je minulostí a teď už se píše ten se šestkou na konci. Sezóna 2016 bude hodně nabitá. Kromě tradičních závodů přibude i olympiáda v Riu a máme se opravdu na co těšit. Jaký bude rok 2016 z pohledu elitních českých cyklistů? Věřme, že co nejlepší. V následujícím článku zkusíme přiblížit, jak by mohla sezóna předních českých závodníků vypadat.

Zdeněk Štybar v novém dresu Etixx-Quick Step na soustředění ve španělské Denii.

Zdeněk Štybar v novém dresu Etixx-Quick Step na soustředění ve španělské Denii.

Roman Kreuziger (Tinkoff)

Do sezóny nechce nijak spěchat. Celý leden se bude chystat na Kanárských ostrovech. Začít by měl zřejmě v polovině února na závodě Kolem Andalusie, role lídra by se mohl zhostit na Tirrenu a také na oblíbených ardenských klasikách, které pro něj budou prvním vrcholem sezóny. Dalším klíčovým závodem bude Tour de France, kde bude pracovat pro Alberta Contadora. Ještě před ní by měl jet oblíbené Švýcarsko. Po Tour ho čeká olympiáda, kde by určitě neměl chybět.

Očima Supercycling.cz

Po minulé sezóně, kterou určitě poznamenala táhnoucí se kauza s biologickým pasem, má konečně klid na přípravu a mělo by to být znát na výsledcích. Sezónu 2015 sám označil jako přechodovou a celkově ji hodnotil jako slabší průměr. Teď má před sebou nové výzvy.

Určitě by rád slavil nějaký solidní výsledek už na jaře a na Tour bude chtít co nejvíce pomáhat Contadorovi, aby vybojoval celkové vítězství. Čeští fanoušci by byli určitě nadšeni, kdyby se mu třeba podařilo zopakovat rok 2013, kdy skončil pátý jako superdomestik. Vzhledem k profilu bude patřit do okruhu favoritů olympijského závodu. Dobré výsledky bude potřebovat, po sezóně mu končí smlouva.

roman tinkof new

Leopold König (Sky)

Pokud nedojde ke změnám a tým vyjde vstříc jeho přáním, prvním opravdu velkým vrcholem sezóny pro něj bude Giro. Mohli by tam jet jako dva lídři Sky s novou akvizicí Landou. „Mohlo by být hodně zajímavé. Jsou tam tři časovky, kopce. To by mi mělo sedět,“ řekl König nedávno v rozhovoru pro Supercycling.cz.

Pokud pojede Giro, nehrnul by se asi za každou cenu na Tour, kde bude vše podřízeno Froomovi. „Záleželo by, jak bych vypadal po Giru, kolik závodů bych před ním jel. Pro mě bude hodně důležitá i olympiáda a chci se na ni připravit na sto procent. Tour může být nejlepší možnou přípravou, ale taky může člověku podřezat nohy,“ přiznal. 

Velmi se upíná právě k olympiádě. „Rio je pro mě asi jediná šance v životě, jak uspět na olympiádě. Jindy už tak těžká trasa třeba nebude. Věřil bych si na silniční závod i časovku,“ prohlásil.

Očima Supercycling.cz

Stejně jako Roman Kreuziger, i Leo bude v roce 2016 bojovat o smlouvu, kontrakt ve Sky mu po sezóně vyprší. Bude to pro něj sezóna zlomová. I kvůli tomu, zda bude chtít dál pokračovat ve Sky, kde bude vždy jedním z několika lídrů, nebo odejde do týmu, kde to bude stát z velké části na něm.

König už několikrát ukázal, že je schopen se na vrchol sezóny perfektně nachystat. Když všechno půjde hladce a nebude mít žádné zdravotní problémy, určitě je v jeho silách vylepšit loňské 6. místo z Gira. Za předpokladu, že ho Sky nechá jet jako lídra, nebo alespoň superdomestika. A stejně tak má velkou šanci něco udělat na olympiádě, kde by měl být jedním z lídrů reprezentačního týmu.

koenig novy sky

Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step)

U něj se úspěšnost sezóny odvíjí od vystoupení na klasikách, které jsou jeho doménou. Absolvuje je prakticky všechny, stejně jako vloni. Možná i proto oželel oblíbené cyklokrosy, kterých chtěl původně pár jet, ale pak rozhodnutí přehodnotil. Sezónu by měl začít Kolem Algarve, pak přijde kompletní program klasik až do Lutychu. Znovu chce jet na Tour de France, kde vloni vyhrál etapu. Rád by se dostal na olympiádu do Ria a plánuje i start na mistrovství světa v Kataru.

Očima Supercycling.cz

Proslýchá se, že by letos měla být Zdeňkova pozice v klasikářském týmu Etixx-Quick Step ještě silnější, než tomu bylo v roce 2015. To znamená, že by měl být na více závodech lídrem s maximální týmovou podporou. Každý rok prokazuje velké zlepšení a věříme, že i letos vystoupí na některé z klasik na nejvyšší stupeň. „Rád bych přidal nějaké vítězství, v ideálním případě na nějakém z klasikářských monumentů,“ přiznal Štybar.

Pokud bude prokazovat formu, měl by se dostat i do nominace na Tour, o olympijskou nominaci bude muset zabojovat, protože na čtyři místa bude tlačenice. Sám však ví, že na trati pro ryzí vrchaře jsou jeho šance na úspěch malé a byl by smířen i s rolí pomocníka.

styby s martonem new

Petr Vakoč (Etixx-Quick Step)

Sezónu začne už nyní v lednu na etapovém závodě Tour Down Under v Austrálii, kde by se měl představit jako jediný z českých závodníků. A už tam dostane šanci ukázat se jako lídr stáje Etixx-Quick Step.

Přesný program Petr ještě nechce zveřejnit s tím, že ho závodníci belgické formace nemají pouštět ven do týmové prezentace ve Španělsku, která proběhne v pátek 8. ledna. Otázkou je, zda bude v sezóně pokračovat následně v Dubaji, Kataru, případně Ománu, nebo se z Austrálie vrátí rovnou do Evropy. Určitě se bude zaměřovat na ardenské klasiky a na rozdíl od loňska zřejmě nepojede Giro a porve se o Tour.

„Rád bych se dostal na Tour a olympiádu, ale to je ještě daleko. Nejdřív ze všeho se chci zaměřit na jaro, abych sezónu dobře začal, předvedl nějaké výsledky a pak třeba dostal víc prostoru. Myslím, že jsem připravený na to prosadit se,“ řekl Vakoč v rozhovoru pro Supercycling.cz začátkem prosince.

Očima Supercycling.cz

Každý rok, co je ve světě velké cyklistiky, zaznamenal veliký výkonnostní skok. Jsme přesvědčeni, že to bude pokračovat i letos. Petr má před sebou obrovskou budoucnost, i proto si ho Etixx-Quick Step pojistil na další dva roky. Letos by měl dostat více šancí jako lídr, i když pro jeho univerzálnost ho tým bude určitě využívat i jako žádaného domestika. Dostat se na Tour je určitě v jeho silách, pokud bude mít odpovídající formu.

Petr je nesmírně pracovitý a chytrý závodník, který moc dobře ví, co chce. Za rok 2015 sklízel pochvalu ze všech stran a hodně vyzrál. Pokud ještě trochu zlepší časovku, což si dal za jeden z úkolů, může dokázat velké věci i na větších etapových závodech.

vakoc jako pomer

Jan Bárta (Bora-Argon 18)

U něj se zažitý program bude těžko měnit. V únoru ho čekají starty v Evropě na rozjetí, aby se co nejlíp nachystal na oblíbené klasiky. Jeho stáj Bora-Argon 18 by neměla mít problémy s pozváním na WorldTour závody včetně Tour de France, takže se dá předpokládat, že Honza na Tour pojede, stejně jako v předchozích dvou letech. A bude se tam chystat na olympiádu, kde pro něj bude vrcholem zejména časovka.

Očima Supercycling.cz

Honza Bárta je hotový závodník s řadou zkušeností. V týmu má hodně silnou pozici, s Polákem Huzarskim tam jsou služebně nejstarší. Smlouvu má ještě na další dva roky a opět by měl patřit k tahounům německé formace.

Další Češi

Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)

Když dostal vloni od týmu volnou ruku, prokázal, že je fantastickým vrchařem a může se měřit i s top závodníky. Letos by to měl potvrdit v ještě větší míře a vysloužit si kontrakt v některém z elitních týmů WorldTour. Je dost možné, že do nejvyšší divize půjde v roce 2017 i se stávajícím polským týmem, o čemž se delší dobu spekuluje. Bojovat o kontrakt bude i jeho mladší stájový kolega Josef Černý.

Karel Hník (VERVA ActiveJet)

V polském pro-konti týmu by měl najít novou motivaci. Brali ho jako lídra na těžké závody a teď jde o to, aby se s tím popasoval co možná nejlépe. Program by měl mít dostatečně kvalitní. Jeho český stájový kolega Jiří Polnický by měl rovněž patřit k tahounům polské stáje, prosazovat by se měl spíše v jednorázovkách i hromadných dojezdech.

Michal Schlegel (Klein Constantia)

Vloni v dresu AWT-GreenWay prokazoval kvality na řadě závodů, skvělou formu měl zejména ve druhé polovině sezóny, kterou završil sedmým místem na MS v Richmondu v silničním závodě mužů U23. Prokázal velké zlepšení v kopcích a už nyní se proslýchá, že si ho tým Etixx-Quick Step hýčká jako klenot, aby ho na další rok podepsal.

Daniel Turek (Cycling Academy)

V dresu izraelské formace na sebe v roce 2015 upozornil vítězstvím v etapách Kolem Ázerbájdžánu a Kolem Berlína, úspěchy slavil zejména z úniků. Ukázal srdce velkého bojovníka. Letos by měl být tahounem týmu a zabojovat o přestup do vyšších pater cyklistiky.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    8. 1. 2016, 07:46 (před 6 roky)

    Tak to je jediná šance, oba by měli být jasní lídři.

  • menovatel
    8. 1. 2016, 01:01 (před 6 roky)

    Trasa je totálne vrchárska, celkové prevýšenie extrémne. Osobne si myslím, že ani odolní klasikári typu Gilbert, Sagan či van Avermaet nemajú medailovú šancu. Teda ani Štyby a Vakoč. Treba to postaviť na Lea a Křižáka.