SuperCycling.cz

FOTOGALERIE: Legendární Eddy Merckx slaví 70

17. 6. 2015, 11:23

Jeden z nejslavnějších cyklistů všech dob, legendární „Kanibal“ Eddy Merckx, se dnes dožívá 70 let. Redakce Supercycling.cz se samozřejmě připojuje ke gratulantům a prostřednictvím několika fotografií se s vámi ohlíží za kariérou fantastického belgického cyklisty. 

Výčet jeho úspěchů hovoří za vše: 5x vyhrál Tour de France (34 vítězných etap), 5x Giro d´Italia (24 etap), 1x Vueltu (6 etap), je čtyřnásobným mistrem světa, vyhrál 19 klasických monumentů (7x Milán-San Remo, 2x Flandry, 3x Roubaix, 5x Lutych, 2x Lombardii).

Když v roce 1978 ukončil kariéru, měl na kontě neuvěřitelných 525 vítězství. V roce 1980 otevřel v Bruselu firmu na výrobu kol Eddy Merckx Cycles. Letos například společnost vyrobila limitovanou edici 70 kousků exkluzivních kol k Merckxovým kulatinám, o čemž si můžete přečíst ZDE.

I dnes se, mnoho let po ukončení kariéry, se Merckxe novináři neustále ptají, zda byl nejlepším cyklistou všech dob. A co na to samotný Kanibal? „Nemám moc rád tohle označení. Přijde mi hloupé. Byl jsem nejlepší ve své době. Ale nemůžete srovnávat generace. Po válce tu byl Fausto Coppi, pak lidi jako Anquetil, Hinault, Indurain nebo Fignon. Já nikdy nezávodil pro slávu. Jezdil jsem proto, že jsem miloval cyklistiku a pocit vítězství. Ale nikdy jsem neříkal, že jsem nejlepší ze všech cyklistů historie,“ tvrdí oslavenec.